:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۵ آبان ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
آثار فرهنگی در اختیار نهادها شناسنامه‌دار شود

محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در یک نشست خبری اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دستور معاون اول رئیس جمهور را گرفت تا نهادها آثار فرهنگی خود را اعلام کنند و در نهایت مجبور شدیم به سازمان بازرسی کشور اعلام کنیم تا از نهادها بخواهد آثار فرهنگی خود را عنوان کنند زیرا برخی از این آثار جزو ثبت‌های میراث فرهنگی کشور است و برای ما رعایت حفظ این آثار مهم است.

وی با تشریح اتفاقاتی که در این دو سه سال اخیر رخ داده است، اظهار داشت: ما یک وظیقه نظارتی در بحث آثار فرهنگی داریم و از سه سال گذشته سعی کردیم نهادها آثار منقول و غیرمنقول خود را اعلام کنند که برخی نهادهای مثل آموزش و پرورش، اوقاف و وزارت علوم تا حدودی آثار فرهنگی خود را اعلام کردند ولی مابقی نهادها از جمله بنیاد مستضعفان اصلاً پاسخی ندادند.

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با اشاره به اینکه سازمان میراث‌فرهنگی به‌طور جدی به‌دنبال حفظ آثار فرهنگی‌تاریخی است، گفت: ما وظیفه نظارتی و حاکمیتی داریم که ایجاب می‌کند کار پایش در مورد اموال فرهنگی انجام دهیم، برخی آثار در فهرست ملی هستند و ما باید در زمان نقل و انتقال طبق قانون نسبت به آن اطلاع‌رسانی کنیم در این راستا هدف ما بیشتر رعایت موازین و استانداردهایی است که برای حفظ و بهره‌برداری از یک اثر است.
طالبیان، در پاسخ به سؤالی در مورد ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم بنای ثابت‌پاسال، نیز گفت: از زمانی که متوجه اتفاقات درباره بنای ثابت‌پاسال شدیم اقدام کردیم و اعلام کردیم که این بنا یک برگ از تاریخ ایران و دارای ارزش معماری است. این بنا تنفسگاه شهرسازی است و شهرداری وظیفه دارد که نسبت به ارزش‌هایی که در شهر است حساس باشد و در حفظ آن پیش‌قدم باشد.

وی گفت: مهم است که در طرح تفصیلی به‌این بناها توجه شود و شهرداری‌ها باید در این خصوص خودشان پیش‌قدم باشند، همچنان‌که در تمام دنیا این‌گونه است، اما شهرداری شاید توجه زیادی به این موضوع نداشته است. بنابراین همان زمان هم اعلام شد که هیچ‌گونه ساخت‌وسازی نباید در این بنا و حریم آن صورت گیرد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور تاکید کرد:‌ برای ثبت فرآیند قانونی اول مذاکراتی با مالک انجام دادیم، بعد و در ادامه به ما می‌گویند به بنیاد مستضعفان واگذار شده و بلافاصله با نامه‌نگاری درخواست کردیم که بتوانیم فرآیند قانونی ثبت انجام شود اگر چه در این میان عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف وجود داشت. ما هدف‌مان از ثبت، شناسایی بخش‌هایی از تاریخ و حفظ یک اثر است در این راستا حتما باید فرآیند قانونی انجام شود و پرونده به شورای فنی رود و سپس به کمیسیون ماده 5 ارائه شود. در ادامه به ما گفتند اگر بتوانیم در کنار مجموعه هتل ایجاد کنیم متعهد می‌شویم که آن را حفظ کنیم شورای معماری و شهرسازی و کمیسیون ماده 5 باید روی این موضوع نظر دهد چرا که به لحاظ شهرسازی خانه ثابت پاسال بنایی ارزشمند است و جدا از معماری و کاری که هنرمندان در آن کردند باید بیشتر نسبت به حفظ آن حساس باشیم.

وی عنوان کرد: بر اساس بررسی و مذاکرات با مالک قرار شد که به عنوان مکان اقامتی و فرهنگی خانه ثابت پاسال حفظ شود البته این نقشه‌ها باید پس از ارائه فرآیند قانونی خود را طی کنند.

طالبیان در خصوص نقش اداره کل میراث فرهنگی استان تهران گفت:‌ در دوره‌ای حتی بنده را برای بازدید از خانه ثابت‌ پاسال راه نمی‌دادند اما من از آن بازدید کردم و به همراه مسئول شهرداری منطقه 3 این خانه تاریخی را دیدم در ادامه تصمیم گرفتیم آن را حفظ کنیم میراث فرهنگی استان تهران نیز در همین خصوص باید نقش خود را ایفا کند و فعالانه وارد عمل شود و به شهرداری نیز اطلاعات نسبت به خانه‌های تاریخی را ارائه کند.

وی درباره سرای دلگشا نیز خاطرنشان کرد: در آن زمان که این موضوع مطرح شد، من کارشناس بودم و مسئولیتی نداشتم، اما این موضوع را به کمیسیون ماده 5 بردم و موفق شدیم جلوی آن را بگیریم؛ بنابر‌این درباره آثار فرهنگی‌تاریخی ملاحظه‌ای نداریم و اینکه این بنا متعلق به چه‌کسی است کاری به این مسئله نداریم بلکه به وظیفه ذاتی سازمان که حفظ آثار تاریخی است عمل می‌کنیم.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری