:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی لزوم ساخت ترمینال هوایی توسط شرکت های خارجی/ تلاش فرودگاه تبریز در جهت بهبود وضعیت تاخیر پروازها

به گزارش آرونا به نقل از نصر، مصطفی صفایی به جایگاه فرودگاه شهید مدنی تبربز در بین فرودگاه های بین المللی اشاره کرد و افزود: فرودگاه شهید مدنی تبریز یکی از فرودگاه های بین المللی کشور است که در سال ۱۳۲۹ تاسیس شده و هم اکنون در بین فرودگاه های بین المللی کشور از لحاظ تعداد پرواز و مسافر جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه فرودگاه تبریز از شاخصه های مهمی همچون دارا بودن دستگاه های کمک ناوبری و باند استاندارد بتنی برخوردار است، خاطر نشان‌کرد: شاخصه های مهمی که برای فرودگاه بین المللی لازم است از طریق سازمان هواپیمایی کشور نظارت شده و پارامتر های لازم برای انتخاب فرودگاه به عنوان فرودگاه بین المللی همیشه در نظر گرفته می شود. فرودگاه تبریز نیز از نظر شاخصه های نظارتی در سطح قابل قبولی قرار گرفته است.
صفایی تصریح کرد: در حال حاضر، تنها ضعفی که فرودگاه تبریز با آن روبرو است، بخش ترمینالی آن است که این بخش نیز درحال بررسی و رسیدگی قرار گرفته است.
وی افزود: در حال حاضر مساحت ترمینال داخلی و خارجی فرودگاه شهید مدنی تبریز جدا از بخش حج، ۱۱ هزار متر مربع است که با توجه به تعرفه های استاندارد، تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر در سال ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر می تواند داشته باشد که از این ظرفیت در سال گذشته نزدیک‌به یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر پذیرش و اعزام شده اند؛ پس می توان نتیجه گرفت که ترمینال های موجود ظرفیت های لازم زمان حال را دارند، اما ما در تلاش هستیم تا این ظرفیت را هرچه بیشتر ارتقا دهیم.
صفایی اذعان داشت: در راستای رویداد مهم تبریز ۲۰۱۸ و احتمال افزایش گردشگر خارجی و داخلی، اقدامات موثری در این خصوص صورت گرفته است که از جمله آن ها می توان به سه سال پیگیری ساخت ترمینال بین المللی اشاره کرد.
وی به ضرورت ساخت ترمینال بین المللی به دست متخصصین خارجی، اشاره کرد و گفت: مقام عالی وزارت شهرسازی، معتقد به جایگاه ویژه تبریز است و لازم می داند که ترمینال بین المللی تبریز به دست متخصصین دو شرکت ایتالیایی و یک شرکت آلمانی که تجربه زیادی در ساخت ترمینال ها دارند، انجام گیرد.
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی به اعتبارات اخذ شده جهت توسعه اشاره کرد و اظهار داشت: در سال جاری، اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان برای توسعه یک هزار متری از قسمت ترمینال ۱۱ هزار متری فعلی اختصاص یافته است.
صفایی تاکید کرد: با توجه به اینکه ورودی بیشتر گردشگران خارجی از فرودگاه است، سعی داریم تا جلوه زیبا و مناسبی را برای گردشگران مخصوصا در سال ۲۰۱۸ ارائه دهیم. در این راستا اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد تومان جهت بهسازی و زیبا سازی داخل و خارج ترمینال تبریز اخذ شده است که فرآیند بهره برداری این پروسه تا یک ماه دیگر آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: زیبایی های اولیه همچون زیبایی های بصری و برخوردهای که گردشگران در ورود به ترمینال با اولین افراد دارند، مهم ترین ذهنیتی است که یک گردشگر به خاطر میسپارد؛ بنابر این فرودگاه تبریز برای تحقق این امر با سازمان های مختلفی چون شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری تبریز در تعامل است.
صفایی با اشاره به اینکه وظیفه فرودگاه ها کمک به ایرلاین بومی هر استان است، خاطر نشان کرد: با تردد روزانه ۱۲ ایرلاین از آسمان آذربایجان شرقی، فرودگاه تبریز به عنوان فرودگاه بین المللی مسلما آماده پذیرش هر شرکت پروازی است.
وی ادامه داد: اما اولویت کمک فرودگاه با شرکتی است که پایه و خانه اش این فرودگاه باشد. بنابر این اولویت اول فرودگاه تبریز با شرکت هواپیمایی آتا است؛ چرا که هر شب ۳ فروند هواپیما در این مکان مستقر بوده و ۴۵ درصد از پرواز ها نیز توسط شرکت هواپیمایی آتا صورت می گیرد.
وی به رقابت های لازم در صنعت هواپیمایی تاکید کرد: رقابت در صنعت های هواپیمایی می تواند در روند قیمت بلیط ها و یا کنترل تاخیر پرواز ها موثر باشند؛ چراکه سازمان هواپیمایی به شناور بودن قیمت بلیط های هواپیمایی اشاره کرده است.
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی، فرودگاه را به عنوان مکانی برای خدمات به گردشگران و شرکت های هواپیمایی را مکانی برای تجارت دانست و اذعان داشت: شرکت های هواپیمایی یک شرکت تجاری هستند نه یک ‌شرکت خدماتی! اما با توجه به سیاست های کلان شرکت مربوطه، نمی توان شرکت را تحکم بر فعالیت مستمر در یک فرودگاه کرد.
صفایی به اقداماتی که برای کنترل تاخیر ها و بهبود شرایط های پروازی صورت می گیرد، اشاره کرد و گفت: ارسال تمامی گزارش های تاخیری به حالت روزانه، هفتگی و ماهانه به سازمان هواپیمای کشوری است که در این صورت سازمان با اعمال قانونی می تواتد بر مشکلات رسیدگی کند.
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی در خصوص پرواز های حج گفت: طبق قوانین بین المللی سازمان هواپیمایی کشور، همه ساله ۵۰ درصد پرواز ها توسط ایرلاین های سعودی، و ۵۰ درصد پرواز ها توسط ایرلاین های ایرانی است که در سال ۹۶ باتوافقات بین المللی، پرواز های ایرانی توسط ایرلاین “ایران ایر” صورت خواهد گرفت.
صفایی اظهار داشت: امسال از نهم مرداد ماه تا ۱۶ مرداد ماهت حدود سه هزار و ١٠٠ نفر از حجاج با ١٢ فروند هواپیمایی ایرباس A330 از تبريز راهي عربستان سعودی می شوند.
وی ادامه داد: با توجه به حساسيت هاي موجود تلاش داريم امسال حج متفاوت داشته باشيم که در این راستا خدمات رفاهي و بهداشتي ويژه اي براي ححاج در فرودگاه انجام داده ايم.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری