:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۵ آبان ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
گروه معماری انسان شناسی و فرهنگ و کانون معماران معاصر، برگزار می کنند: چهار گفتار در نسبت معماری و زمینه

زمینه، بافت یا بستر در گفتمان معماری و رشته های مرتبط با معماری جایگاه موکد و ویژه ای دارد، این جایگاه در برخی سیستم های فکری به مثابه یک خط قرمز تعریف شده و تضاد با ان عملا گفتمان حامی تضاد را به حاشیه رانده است، به فراخور این جایگاه هر ره یافتی در طراحی به ناچار با این مفهوم مواجه خواهد شد و ان را جزیی ناگزیر از ماتریس تصمیم خود تعریف خواهد کرد، با قبول این پیش زمینه پاسخ به این پرسش که مفهوم زمینه در سلسله مراتب متغیرهای محیط طراحی چه جایی را به خود اختصاص می دهد، عملا در گرو تفسیری است که معمار از این مفهوم ارائه می دهد. نشست یک روزه "چهار گفتار در نسبت معماری و زمینه" به دنبال پاسخ یا پاسخ هایی می گردد برای این پرسش بنیادین.

آرش نصیری، ایمان رئیسی، علیرضا تغابنی و آرش بصیرت تلاش خواهند کرد تا وجوه متفاوت تفاسیر برامده از این مفهوم و حوزه تاثیر ان بر معماری را با توجه به علقه های تئوریک و حرفه ای خود برای مخاطبان تشریح نمایند.

سخنرانان جدا از تمرکز بر لایه شناسی معنایی زمینه، سعی خواهند کرد پرسش هایی همچون گستره جغرافیایی که می توان واژه زمینه را بدان نسبت داد؟ میزان تعلق خاطر مفهوم زمینه یا بستر به مکان؟ چگونگی درگیری این مفهوم با مفاهیم بالادستی همچون قدرت، سیاست، اقتصاد و فرهنگ را از منظر خود تدوین کنند و ضمن پرداختن به نسبت میان زمینه و هویت، فرم و فضا به این پرسش اساسی نیز پاسخ دهند که ایا می توان به زمینه یا بافت به مثابه نقطه تلاقی و مرکز ثقل معماری و شهرسازی نگریست؟

از وجوه رادیکال مطرح شده در این نشست طرح این پرسش است که ایا ما در حال حاضر معماریِ به معنای واقعی و در عمل زمینه گرا داریم، ایا مدرنیته یا مدرنیته ها و پسْ آیندهای برامده از ان ها علی رغم تلاشی که رویکردهای انتقادی بدان ها داشته اند در عمل اجازه تدقیق زمینه یا بافت در قامت فهمی زمان محور و مدافع سنت و تاریخ را خواهد داد، یا انکه جهانی شدن و زیست تحت شمول شبکه صرفا به معنایی رقیق شده از زمینه بسنده خواهد کرد، مفهومی بیشتر در گرو اقلیم و کالبد پیرامون اثر معمارانه و تعریف شده تحت شمول محیط.

شایان ذکر است نشست "چهار گفتار در نسبت معماری و زمینه " که با پی گیری های "انجمن غیردولتی انسان شناسی و فرهنگ" و "کانون معماران معاصر" روی در واقعیت کشیده است، روز دوشنبه مورخ 27 بهمن ماه 1393 از ساعت 14- 18 در محل کانون معماران معاصر به ادرس: شهرک غرب/ فاز3/ خیابان حسن سیف/ کوچه دوم/ پلاک 7 برگزار می گردد.
آرش بصیرت مدیر گروه معماری انسان شناسی و فرهنگ و سردبیر سایت اتووود است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری