:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
مسابقه‌ طراحی عناصر حجمی باغ‌راهِ کیش و میدان ملل

مقدمه

جزيره زيباي کيش مدت زيادي‌ست که مقصد گردشگران ايراني‌ به‌شمار مي‌رود. اين جزيره با وسعت بالغ بر نود و يک کيلومتر مربع، خط ساحلي چهل و سه کيلومتر و شکل هندسي بيضي، در فاصله هجده کيلومتري بندر گرزه يا بندر آفتاب در خليج فارس واقع شده است. دريا و سواحل مرجاني از يک‌سو و فراوانيِ مراکز خريد از سوي ديگر سبب رونق روزافزون اين جزيره‌ي زيبا هستند. به غير از خريد، گشت و گذار و لذت از مناظر طبيعي و ورزش‌هاي ساحلي بيش‌ترين فعاليت‌هاي گردشگران در جزيره را شامل مي‌شوند. به این ترتیب هویت جزیره عمدتاً بر مبنای طبیعتِ استثنایی و فرصتِ منطقه‌ی آزاد تعریف شده است و برخورد فرهنگی و تاریخی کمرنگی نسبت به جزیره وجود دارد و این در حالی است که کیش می‌تواند فرصتی برای شناختِ سرزمین ایران باشد و به کلیتی جامع و بی‌نظیر ارجاع دهد.

چندي‌ست مديريت شهري جزيره‌ي کيش بر آن شده هویت بافت درونی جزیره را با رویکردی فرهنگی تقویت کند و سیمای کالبدی جزیره را به لحاظ کیفی ارتقا دهد.

برگزاركننده‌یمسابقه

«شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش» با همکاری مهندسان مشاور «شاخه تجربی معماری کلانشهر» به منظور هویت‌بخشی به بافت شهری جزیره، اقدام به برگزاری مسابقه‌ی سراسری برای انتخاب بهترین طرح‌های حجمی (المان‌ها و مونومان‌های شهری) در طول باغ‌راهِ کیش و طراحی شهری میدان ملل کردند. برگزاری این مسابقه بستری است برای جلب مشارکت طراحان و معماران (با اولویت کیش‌وندان) و تقویت هویتِ کالبدی جزیره کیش.

موضوع

موضوع مسابقه «طراحی عناصر حجمی باغ‌راهِ کیش و طراحی شهری میدان ملل» است: باغ‌راه، پارکی خطی است که طول آن حدود 4200 متر است و در راستای محور شرقی-غربی (ضلع جنوبی بلوار میرمهنا حد فاصل میدان هرمز تا میدان سعدی) قرار دارد. این پارک خطی دارای هشت باغ، برگرفته از مبانی هشت بهشت در معماری ایرانی است. هم‌چنین میدان ملل به مساحت تقریبی 37400 مترمربع در حد فاصل میدان امام (فرودگاه) تا میدان هرمز قرار گرفته است و طراحی میدان به عنوان فضای عمومیِ شهری و کمربند پیرامونی آن نیز مورد توجه است. هدف غایی مسابقه، در کنار جلب مشارکت مردمی و تقویت هویت کالبدی کیش، دستیابی به بهترین طرح‌های شهری و حجمی به منظور ایجاد فضاهای جذاب و به یاد ماندنی شهری در بافت شهری و محور پیاده و گردشگریِ باغ‌راه و ایجاد پلازای شهری در میدان است.

باغ‌راه از شرق به غرب، با باغ تهران آغاز می‌شود که سردر باغ ملی برای ورود به باغ استفاده شده است و در زمان خروج از دروازه شمیران خارج می‌شویم سپس وارد باغ کرمانشاه می‌شویم که از دروازه طاق‌بستان عبور می‌کنیم بعد از آن دروازه ارگ علیشاه باغ آذربایجان و بعد از آن باغ لرستان و پل‌دختر به عنوان المان ورودی انتخاب شده است، سپس وارد باغ کرمان می‌شویم و از دروازه رق‌آباد عبور می‌کنیم؛ پس از آن سر در ایوان طلای صحن انقلاب حرم مطهر حضرت رضا (ع) را می‌بینیم و وارد باغ خراسان می‌شویم و بعد از آن باغ اصفهان و دروازه سی‌وسه پل و در پایان یا منتهی‌الیه غربی مسیر دروازه قرآن و باغ شیراز قرار می‌گیرد (برای اطلاعات بیشتر در مدارک پیوست مسابقه پلانِ طرح اولیه را ببینید).

دلیل انتخاب این محدوده، اهمیت آن در بافت شهری و نزدیکی آن به فرودگاه بین‌المللی کیش و نزدیکی آن به بسیاری از کاربری‌های خدماتی و مهم جزیره است. به نظر می‌رسد ایجاد و نصب عناصر حجمیِ جذاب و واجد ارزش‌های معمارانه و مفهومی، می‎تواند محرک ساخت‌وسازهای جدیدِ بهتر، بازنگری و نوسازی بافت قدیم و هم‌چنین تغییر الگوهای رفتاری کاربران فضا باشد. به این ترتیب طرح‌هایی که توجه مخاطبان به طبیعت و تاریخِ ایران و کیش را دستمایه‌ی مفهومیِ خود قرار دهند از اولویت برخوردارند.

مخاطبان

شركت در اين مسابقه براي عموم آزاد است. طراحان و معماران ساکن کیش در اولویت هستند.

مقررات

- مسئوليت صحت مالكيت معنوي اثر برعهده شركت كننده است.

- هرگونه تغيير در برنامه برگزاري مسابقه از طريق سامانه مسابقه در پورتال شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به اطلاع عموم خواهد رسید.

- حق نمايش و انتشار آثار با قيد نام شركت‌كننده براي برگزارکننده‌گان مسابقه محفوظ است.

- شرکت در مسابقه به صورت انفرادی، گروهی و یا در قالب اشخاص حقوقی مجاز است. هر شرکت کننده می‌تواند در بخش باغ‌راه حداقل دو عنصر حجمی برای یک باغ پیشنهاد دهند که برگرفته از هویت تاریخی – معماری و فرهنگی باغ مذکور باشد، هم‌چنین برای میدان ملل هر شرکت‌کننده مجاز به ارائه‌ی دو طرح است.

هيئتداوران

هیئت داوران مسابقه‌ی طراحی و اجرای عناصر حجمی نوار ساحلی کیش عبارتند از نماینده‌ شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، نماینده‌ی مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر و اساتید دانشگاه.

جوایز

جوایز مسابقه طراحی و اجرای عناصر حجمی نوار ساحلی کیش عبارتند از:

- برنده اول: ده سکه طلای بهار آزادی

- برنده دوم: پنج سکه طلای بهار آزادی

- برنده سوم: سه سکه طلای بهار آزادی

* به برندگان اول تا دهم لوح یادبود اهدا خواهد شد.

ثبتنام

- شرکت‌کنندگان در مسابقه از طریق سامانه ثبت نام در پورتال شرکت کدِ رهگیری دریافت می‌کنند.

- درج نام یا لوگوی شرکت کنندگان (اشخاص حقیقی یا حقوقی) بر روی آثار ممنوع است.

- ثبت نام برای شرکت در مسابقه رایگان است.

تقويممسابقه

- زمان ثبت نام: تا پایان روز دهم دی 1393

- زمان تحویل آثار: تا پایان روز پانزدهم دی 1393

- زمان اعلام نتایج و اهدای جوایز: بیست دی1393

مداركتحويلي

- آثار شركت كننده در مسابقه در قالب زير قابل قبول هستند و آثاری که در قالب دیگری مطرح شوند، فارغ از محتوایشان، از مسابقه حذف می‌شوند.

- شيت‌ در اندازه 70 × 100سانتی‌متر، هر طرح یک شیت، شامل پلان و مقاطع (1:100) و تصاویر سه بعدی برای عناصر حجمی و میدان (هر شرکت کننده به شرط طراحی دو عنصر حجمی و یک میدان باید سه شیت تحویل دهد).

- لوح فشرده‌ی مدارک مسابقه.

- درج اسم يا لوگو بر روي شيت تحويلي ممنوع است و تنها عامل شناسایی، کد شرکت‌کننده است، که باید در گوشه‌ی بالا، سمت راست درج شود.

تحويل

- شرکت‌کنندگان در مسابقه باید تا ساعت 16 روز 15 دی ماه، مدارک مسابقه را به دبیرخانه بفرستند یا شخصاً تحویل دهند.

دبیرخانه

آدرس: جزیره کیش، بلوار ایران، جنب میدان خلیج فارس، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، بلوک یک، طبقه اول، واحد طراحی حوزه معاونت عمران و ترافیک

شماره تماس : 07644423537- 09155141161

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری