:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
نشر كتاب فكر نو منتشر كرد: درآمدي بر پژوهش معماري


نشر كتاب فكر نو منتشر كرد:
درآمدي بر پژوهش معماري (روش تحقيق در معماري)
تاليف: دكتر شاهين حيدري (دانشيار و رئيس دانشكده معماري دانشگاه تهران)
370 صفحه وزيري، 15000 تومان (قابل ارائه با تخفيف در فروشگاه فكر نو)
تلفن تماس:66416100
فروشگاه فكر نو(فروش كليه كتابهاي معماري و شهرسازي همراه با 10-15% تخفيف در طول سال)
****
کتاب براي ارائه "مقدمه‌اي بر پژوهش معماري"، در سه بخش مجزا تدوين شده و ادعاي کامل بودن در زمينه مورد بحث را ندارد. به همين سبب عنوان درآمدي بر پژوهش معماري براي آن انتخاب شده‌است. اما نگارنده سعي داشته که به قدر و سهم خود که قدم‌ها را حساب شده بردارد. در بخش نخست مباني کلي مورد بحث قرار گرفته‌اند و تلاش صرف آن شده که در‌يابيم اگر براي تمدن يونان ارزشي قائليم، به آن دليل است که اين تمدن به ما گفت چگونه بايد فکر کرد و اگر به تمدن ايران افتخار مي‌کنيم، به اين دليل است که اين تمدن به ما ياد داد چگونه فکر خود را به راستي بيان کنيم و در شرح آن دروغي نگوييم. در اين بين هنرمند آن انساني است که به کمک اثر هنري نشان مي‌دهد که چگونه فکر کرده و چگونه واقعيت ذهن خود را صادقانه و راستگويانه در قالب اثر هنري اعتراف کرده‌است. بي‌هيچ ترديدي هنر ارزشمند است چون اعترافات صادق و رهايي‌بخش را ارزاني مي‌دارد. اعترافاتي که در بين دو کرانه‌ي نامحدود شهود و ذهن هنرمند قرار گرفته‌اند. به همين سبب، فصل اول به علم و فلسفه مي‌پردازد، فصل دوم به هنر و فصل سوم نظام استدلالي را به بحث مي‌گيرد. پايه‌هاي نظري در فصل چهارم و ارتباط بين همه‌ي آنچه که آورده شده با معماري، موضوع فصل آخر از بخش نخست کتاب است.
بخش دوم به نکات اصلي پژوهش معماري پرداخته به اين اميد که ياد بگيريم چگونه پژوهش کنيم و دستآوردهاي پژوهش را که جز واقعيت‌هاي کشف نشده چيز ديگري نيست، با صدق و صفا به جامعه بشري ارائه کنيم. مباد که پژوهش دست‌آويزي براي پنهان کردن واقعيت‌ها باشد.
در اين بخش، به ويژه با تکيه بر بخش نخست، خواننده به کاربرد اصول دو پارادايم اثباتي و پارادايم تفسيري آگاه خواهد شد. پژوهش‌هاي کمي مبتني بر اثبات‌گرايي و پژوهش‌هاي کيفي اغلب بر اصول پاردايم تفسيري استوارند. اگرچه در معماري از داده‌هاي کمي استفاده مي‌کنيم اما متغيرهاي کيفي استفاده بيشتري دارند که در نتيجه آن پژوهش‌گر ناچار به استفاده، تبيين و تفسيرشان است. نکته حائز اهميت آنکه نگاه پژوهش‌گر معماري به مفاهيم پارادايم اثباتي، از طريق عينک مفروضات پارادايم تفسيري باشد.
بخش سوم نيز به آمار و روش‌هاي توصيف آماري اختصاص يافته که در خدمت تجزيه‌و‌تحليل داده‌ها قرار می‌گيرند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری