:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
:: English Section
P اخبار
از استتوس يك بانوى معمار: "در مسابقات به دلیل زن بودن امتیاز متفاوتی ندادند"

حبیبه مجد آبادی كه اينروزها با انصراف از رقابت اكسپو ميلان بر سر زبان ها افتاده در استتوس اخير خود با اشاره به اينكه از روز اول مثل بقیه در یک فضای باز رقابتی کارش را شروع کرده است ، خاطر نشان كرده "به خاطر زن بودن پروژه بیشتری نگرفتم ...در مسابقات به دلیل زن بودن امتیاز متفاوتی ندادند...". وى معتقد است "مرتبط کردن زن و معماری به اندازه ارتباط هوش و زیبایی بی ربط است. معماری یک رشته ورزشی نیست که زنان و مردان به خاطر تفاوت فیزیکی در گروههای مجزا رقابت کنند..." .
نظرات وى وقتى بيشتر حائز اهميت ميشود كه خود در ليست نظرخواهى يك موسسه پژوهشى در مقدمه يك سمينار معمارى زنان در راس ليست معماران برتر زن قرار دارد؛ او در مورد طول قد، جنسيت و وضعيت عائله مندى معماران زن معتقد است "وقتی میگوییم معمار زن و زن بودن را موثر در کیفیت معمار بودن میدانیم مثل اینست که بگوییم معمار مجرد یا معمار بلند قد...در حالیکه کیفیت محصول معماری هیچ ارتباطی با زن بون یا بلند قد بودن معمار ندارد...".
مجدآبادى با اذعان به اهداف خادمانه برگزاركنندگان جلسات و سمینارهای زنانه و نشریاتی که توجه خاصی به زنان نشان میدهند معتقد است "اگر زیاد روی این موضوع پافشاری شود به ضرر معمارانی خواهد شد که برای حرفه ای بودن نیاز ندارند از زن بودنشان استفاده کنند....".
به اعتقاد بسيارى از ناظران حبيبه مجدآبادى معمار خودساخته اى است كه مطرح ترين معمار زن در بين همنسلان خود است. آثار وى كه تا به حال در بسيارى مسابقات معمارى حائز مقام شده و مورد تقدير قرار گرفته است در بين كارفرمايان بخش خصوصى نيز حائز اقبال ويژه اى است. هر چند نظرات وى در مورد تاثيرات جنسيت معمار در پيام معمارانه يك اثر موافق و مخالفاتى دارد ولى تاكيد او بر بى تاثير بودن اين امر نشان از روحيه حرفه اى اين معمار جوان دارد. پيش بينى ميشود با توجه به كمپينى كه در انتخاب وى در حال شكل گيرى است، طى نظر خواهى اولين كنفرانس ملى "زن، معمارى و شهر" معمار برگزيده با انتخاب مخاطبان باشد.20131030-144759.jpg

20131030-144815.jpg

پينوشت:
پيوند نظر سنجى معمار برتر زن: http://isia.ir/wac-poll/

http://isia.ir/project/women-in-architecture/
تصاوير: صفحه فيس بوك مرتبط


تكمله؛ حبيبه مجدآبادى خواست نامش از ليست راى گيرى معمار برتر حذف شود:


20131031-141244.jpg

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری