:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
"تبیین هنر معماری اسلامی در جوامع اسلامی ضروری است"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار شهردار قم، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از برنامه ریزان همایش معماری اسلامی و طراحان کتاب در حریم حرم، بیان داشت: مبانی اسلامی و دینی باید در معماری و شهر سازی های متداول در جوامع اسلامی به درستی تبیین شود.
وی افزود: اسلام دارای تفکرات ناب و ارزشمندی است که نشان می دهد نمی توان نسبت به جهان هستی بی تفاوت نگریست و در محیط اطراف خود بدون توجه زندگی کرد.
مفسر برجسته قرآن کریم خاطرنشان کرد: در این عرصه جهان دانی، جهان داری و جهان آرایی صحیح، جایگاه رفیعی در بینش اسلامی و تفکر دینی مسلمانان دارد و بر این اساس مسئولیت سنگینی بر دوش ما قرار دارد.
حضرت آیت الله جوادی آملی انسان را موجودی جستجوگر و علاقه‎مند به کسب علم توصیف و عنوان کرد: در زمینه جهان دانی انسان باید با بینش و آگاهی کامل به کسب علم و دانش بپردازد و هر روز دریچه ای تازه از جهان علم را بگشاید.
وی جهان داری را وظیفه ای دیگر بر دوش انسان دانست و بیان داشت: در عرصه جهان داری نیز انسان باید با احساس مسؤولیت سنگین از آسیب رساندن به جهان پرهیز نماید به ویژه مسئولان در جهان داری مسئولیتی به مراتب سنگین‎تر دارند که باید با شیوه های دینی و اسلامی مورد ارزیابی قرار گیرد.
استاد عالی حوزه علمیه قم در ادامه سخنان خود اظهار داشت: جهان آرایی نیز در نظام هستی و در نزد خداوند متعال دارای جایگاه والا و ارزشمندی است که در این زمینه معماری یکی از مؤلفه‎های مهم در جهان آرایی به شمار می رود و باید در این زمینه معماری اسلامی را مطابق با مبانی دینی مورد استفاده تاکید قرار داد.
وی افزود: خداوند در دین مبین اسلام شرایط زیادی برای ایجاد قبر به عنوان خانه مردگان در نظر گرفته است که بر این اساس قطعا شرایط خاصی را نیز برای خانه های دنیوی ارائه کرده که باید با شناخت کامل مبانی دینی و اسلامی در معماری اسلامی به این دستورات جامع اسلامی تحقق بخشیم.
وی خاطرنشان کرد: همان گونه که انسان دوست دارد در ظرف تمیزی آب بنوشد باید به زیبایی معماری و فضایی که در آن زندگی می کند نیز توجه داشته باشد همان گونه که در احادیث برخی از معصومین، انسان از زیستن در خانه های تاریک و نمور که سنخیتی با معماری اسلامی ندارد منع شده است.
حضرت آیت الله جوادی آملی رعایت مؤلفه‎هایی در معماری اسلامی برای کسب آرامش روحی و روانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: خانه های مسکونی از نظر اسلامی نباید به گونه ای طراحی شود که بتوان از منزل، داخل خانه های اطراف را به آسانی دید و یا دیگران بر درون خانه اشراف داشته باشند.
وی رعایت معماری اسلامی در ساخت و سازها را دارای اهمیت فراوانی دانست و افزود: در کنار زیباسازی خانه ها و سیانت از داخل منزل در معماری، اسلام برای استحکام نیز شرایطی را در نظر گرفته است.
وی اظهار کرد: برای تحقق معماری اسلامی باید همه اندیشمندان حوزه و دانشگاه حضور یابند و از دیدگاه و نظرات آنان در جهت تبین معماری اسلامی استفاده کرد.
همچنین در پایان این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی به همراه شهردار قم اقدام به کاشت نهال کردند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری