:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
آیا الگوهای معماری 8 اقلیم مختلف کشور به مسائل صرفه جویی در مصرف انرژی تقلیل می یابد؟

اخیرا معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن و شهرسازی از تهیه طرح های الگوی معماری ساختمان برای هشت اقلیم کشور خبر داده است.
میرمحمد غراوی در گفتگو با خبرنگار مهر در گرگان خاطر نشان کرده که در ارتباط با صرفه جویی مصرف انرژی با توجه به شروع هدفمندی یارانه ها، طرح های الگوی معماری با توجه به اقلیم های مختلف کشور تهیه شد. ظاهرا این طرح در حوزه معاونت معماری در دست اجراست و برای هشت اقلیم کشور الگوی معماری ساختمان تهیه شده است و یکی از نکات مهمی که توجه شد، صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان است.
چند ماه پیش نمايندگان مجلس، شوراي عالي شهرسازي و معماري را موظف به تدوين ضوابط و مقررات و ترويج الگوهاي معماري و شهرسازي اسلامي ـ ايراني کردند. در اصل مجلس، شوراي عالي شهرسازي و معماري را موظف کرد به منظور تدوين و ترويج الگوهاي معماري و شهرسازي اسلامي- ايراني، با تشكيل كارگروهي مركب از نمايندگان دستگاههاي ذي‌ربط و صاحبنظران و متخصصان رشته هاي معماري، شهرسازي و حوزوي نسبت به انجام پژوهش هاي كاربردي، سياستگذاري، تدوين ضوابط و مقررات و ترويج الگوهاي مورد نظر اقدام كند. قرار است مصوبات شوراي فوق براي كليه دستگاههاي اجرائي، شوراهاي اسلامي شهر و روستا و كليه مالكان و سازندگان لازم الاجرا است.
همچنين وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و ساير دستگاههاي آموزشي موظف شدند، بر اساس توصيه‌هاي شوراي عالي شهرسازي و معماري نسبت به بازنگري سرفصل ها و محتواي دروس مربوطه اقدام نمايند؛ همچنين ضوابط و تهيه طرح هاي مناسب سازي ساختمان ها و فضاهاي شهري و روستايي براي معلولين جسمي ـ حرکتي بررسي و تدوين مي شود.

نگاهی به رویکرد هویت گرای دینی/ملی در عرصه اندیشه معاصر معماری ایران نشان می دهد، حدود 15 سال پیش، بنا به پیشنهاد وزارت مسكن و شهرسازی و پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد ضرورت رعایت اصول و ارزش های اسلامی در طرح های شهرسازی و معماری و همچنین تأكید معظم له در بندهای 10 و 12 منشور اقامه نماز، در تاریخ 2/7/1375 خورشیدی شورای عالی شهرسازی و معماری وقت کشور تصویب و مقرر نمود حوزه معاونت شهرسازي و معماري وزارت مسكن و شهرسازي مطالعه مستمر درباره شهرها و معماري اسلامي گذشته و حال ايران و جهان به منظور دسترسي به اصول و ارزش‌هاي حاكم بر ساختار آنها و تطبيق اين اصول با دانش نوين بشري و دستيابي به ارزش ها و اصول طراحي جديد شهري و معماري به انجام رساند و ظرف همان سال (1375) اصول و ضوابط طراحي شهري و همچنين اصول ضوابط معماري ساخت و ساز بناها براساس معيارها و ارزش هاي اسلامي با هدف رشد و اعتلاي طراحي شهري و معماري اسلامي و ايراني تهيه و به تصويب شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران برسد....
اين اصول و ضوابط قرار بود پس از تصويب شوراي عالي شهرسازي از سوي كليه مهندسان مشاور و مهندسان داراي پروانه فعاليتهاي مهندسي در تهيه طرح‌هاي جامع، تفصيلي و هادي، تهيه طرح‌هاي شهرك سازي و طراحي بناها اعم از مسكوني، خدماتي، عمومي، اداري و تجاري لازم‌الرعايه باشد.P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری