:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
كتاب «گستره‌هاي معماري» فلامكي رونمايي شد

كتاب «گستره‌هاي معماري» اثر دكتر محمد منصور فلامكي عصر روز گذشته ـ 7 بهمن ماه ـ با حضور جمعي از هنرمندان، در خانه هنرمندان ايران رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار بخش تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم كه بيشتر به بهانه‌ي تجليل از دكتر منصور فلامكي تدارك ديده شده بود، از اين هنرمند به‌عنوان گلي از باغ معماري ياد شد كه در فضاهاي تازه كه تا به حال كسي در آن سكني نكرده، دگرگوني ايجاد مي‌كند و آن را به مردم عرضه مي‌دارد.

دكتر محمدمنصور فلامكي در اين مراسم درباره‌ي كتابش گفت: اين كتاب گزيده‌اي از مقالات من است و معمولا زماني كه كسي از دنيا مي‌رود، مقالات به جا مانده از او منتشر مي‌شود كه خوشبختانه در مورد من چنين اتفاقي نيفتاد، ولي بايد بگويم اين كتاب سخنان خدمتگذاري است كه هر چه به ذهنش رسيده را روي كاغذ آورده است.

وي در ادامه با اشاره به موسسه علمي فرهنگي «فضا»، ناشر كتاب يادآوري كرد: موسسه «فضا» 28 سال پيش متولد شد و اين اقدام كوچكي نبود، چرا كه امروز به جايي رسيده كه ديگر همه مي‌دانند موسسه «فضا» كم جايي نيست.

اين هنرمند معمار در پايان سخنانش از دكتر مهيار دادخواه، مهندس مينالوكي و مهندس شاهرخ رسمي كه در نشر اين كتاب او را ياري دادند قدرداني كرد.

سپس مهندس بيژن شافعي ـ شاگرد استاد فلامكي ـ در سخناني بيان كرد: در اين سرزمين براي انديشه و خلق بهاء قائل نيستيم، به هيجان علاقمنديم و به طبل ظواهر مي‌كوبيم اما در خلوت به هيچ نمي‌انديشيم.

شافعي ضمن ارادت به استادش تصريح كرد: امروز با شخصيتي چند وجهي روبه‌رو هستيم كه در توليد انديشه خستگي‌ناپذير، مداوم در كسب علم و دست‌تنهاست، چيزي كه امروز در ايران كم است.

وي از دوره‌ي دانشجويش ياد كرد و افزود:سالهايي قبل از انقلاب شخصيت خوش‌پوشي را در دانشكده مي‌ديديم كه آماده‌ي ورود به دنيايي ناشناس و جديد بود، آنچه به ياد دارم شخصيت بي‌نياز اين خالق انديشه بود، ولي به بهانه انقلاب فرهنگي، دانشكده سه سال تعطيل شد.

اين هنرمند معمار با اشاره به فضاي دوران جنگ ادامه داد: در انقلاب فرهنگي فضاي آموزشي تسويه شد و در آن زمان تنها حضور داشتن در كنار انديشه جذاب بود، چرا كه معماري در آن زمان دچار محدوديت بود، اما يكدفعه شمع موسسه «فضا» روشن شد، بله بايد در جنگ هم نو نگريست.

وي با بيان اينكه استاد فلامكي از منظري ديگر به معماري بومي نگريست،گفت:به يافتن ريشه‌هاي خودمان و ريشه‌هاي تصويري. به تاليف كتابي درباره‌ي شهر دامغان پرداخت و دستاوردهاي تمدني را بازگو كرد. از ايران سخن گفت و منشاء تمدن بشر را ترسيم كرد.

شافعي در بخش ديگري از سخنانش خاطرنشان كرد: استادم 10 سال بعد در اوج تحولات معماري ريشه‌ها و گرايش‌هاي نظري را به معماري تقديم كرد. مباحث نظري پر وزن كه در فراسوي ديد است نصيب معماري ايران مي‌شود و ما را به شناخت پيكاسو فرا مي‌خواند.

وي در پايان سخنانش گفت: كتاب «گستره معماري» حاصل اين همه تلاش است و تحفه امروز او به ماست.

همچنين در اين مراسم فيلم مستندي تحت عنوان «يكي بود،يكي نبود» از محمدرضا اصلاني پخش شد كه سپس اين مستندساز در سخناني گفت: فيلمي كه نشان داده شد تعبيري از فضا بود كه جوهر آدمي در آن اتراق كرده و من اين قطعه را به آقاي فلامكي تقديم مي‌كنم.

محمدرضا اصلاني همچنين گفت:من نمي‌توانم در كنار معماران و شهرسازان سخنراني كنم، چرا كه من با دوربين با فضا روبه‌رو هستم و امروز كسي كه بيش از چهل سال با فضا مواجه است كوشش مي‌كند فضاي ديگري بيافريند.

اين هنرمند، معماران را دو گروه دانست و ادامه داد:آنهايي كه مي‌سازند و به نقدي كاربردي مي‌رسانند و آنهايي كه به معماري شهرها مي‌انديشند، البته نه فارغ از ساختن آنها.

وي ادامه داد: آينده با خود مرگ را همراه دارد، اين هراس در دل واژه ايراني انديشه وجود دارد. انديشيدن يعني هراس كردن . ترس امري آينده‌نگر است. از گذشته ترس نيست چرا كه ديگر رفته و زهرش را ريخته. اما از آينده مي‌ترسيم كه چه خواهد شد. از اين رو انديشمندان مي‌انديشند و اين معناي واقع‌نگري است. اين كتاب كتاب كسي است كه مي‌انديشد.

محمدرضا اصلاني به كتاب «گستره‌هاي معماري» اشاره كرد و افزود: اين كتاب مي‌گويد؛ معماران و شهرسازان ما فيلسوفاني هستند كه به آينده مي‌انديشند، اين كتاب مي‌گويد؛ آنها سازنده‌ي فضاي محدود نيستند، آنها فضاي انديشه و اتراق انديشه را مي‌سازند. اين فضاي فرافكن ممكن است كه انسان را از فضاي سايبر گذر دهد.

وي در پايان سخنانش گفت: اگر پيچيده‌گويي كردم مي‌خواهم اشاره كنم كه از فلامكي بياموزيم كه ترسي نداشته باشيم از پيچيده گفتن، انديشه‌ي او ساده وسرراست نيست، چرا كه انديشه ساده، زبان ساده را هم مي‌طلبد.

در بخش ديگري از اين مراسم، مهندس محمدرضا حائري ابراز خشنودي كرد كه حدود پنج نسل معمار عصر معاصر گردهم آمده‌اند و مي‌توانند با هم گفتگو كنند و در سخناني عنوان كرد: اين كار انجمن مفاخر ايران شايسته تقدير است كه امروز زماني از مولف قدرداني مي‌كنيم كه روبه‌روي ما حضور دارد.

وي در مورد كتاب «گستره‌ي معماري» توضيح داد: اين كتاب شامل بخشي از مقالات استاد است و ما به عنوان نسل بعد بايد بينديشيم چه درسهايي از كتاب گرفته‌ايم و چگونه مي‌خواهيم آن را به جلو هدايت كنيم.

حائري اضافه كرد: آنچه در اينجا مهم است مبحث الگوست، همه ما در زندگي الگوهايي را انتخاب مي‌كنيم جوانان ما نيز امروز الگوهايي را در نظر مي‌گيرند كه به آنها عرضه مي‌شود.

اين هنرمند، پيوستگي فلامكي در مطالعه معماري، حضور چندوجهي ايشان در آموزش و تاليف، چند جانبه نگري او و اينكه بي‌سند حرفي را نمي‌زند، را از ويژگي‌هاي فلامكي دانست.

وي در پايان سخنانش عنوان كرد: اين كتاب بايد مورد تحليل قرار گيرد و دانشجويان بايد عملا به آن نزديك شوند و خود شخصيت استاد را نيز مورد پژوهش قرار دهند.

به گزارش ايسنا، دكتر محمدمنصور فلامكي داراي مدرك دكتراي معماري از دانشگاه ونيز، مدرك شهرسازي از دانشگاه «ميلان» و مدرك مرمت از دانشگاه رم است. فلامكي در سال 1354 درجه استادي را از دانشگاه تهران اخذ كرد و از سال 62 مديرعامل موسسه علمي فرهنگي «فضا»ست.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری