:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
«كارگاههاي از فكر تا عمل»؛ و آیا جانشینی برای «جلسات نقد معماری»؟

آنچه گذشت
روز سه شنبه 29 تيرماه 1389 در پرديس هنرهاي زيبای دانشگاه تهران، 200 دانش آموخته معماري اين دانشكده در تالار شهيد آويني گردهم آمدند تا به مجمع عمومي عادي ساليانه كانون مهندسان معمار دانشگاه تهران رسمیت دهند؛هرچند تنها 200 نفر برای رسمیت بخشیدن به مجمع عمومی کانونی که نام قدیمی ترین دانشکده معماری کشور را یدک می کشد، اندک می نماید ولی در هر حال همین مقدار توجه هم از جانب اعضا برای مدیران کانون غنیمت بود تا بتوانند دوره پنجم هيأت مديره را انتخاب کنند. پيش از آغاز راي گيري، هر يك از نامزدهاي انتخابات دوره پنجم، به معرفي خود و ديدگاه هايشان پرداختند؛ برگه هاي رأي بين حاضران توزيع شد و حامد مظاهريان، آناهيتا خدادادي، مهرداد هاشم زاده همايوني، علي ياوري، حميدرضا ناصرنصير، فرزانه عطاءاللهي و هوشنگ اميراردلان انتخاب شدند.
در طي جلسات مرداد ماه توديع اعضاي دوره چهارم و معارفه اعضاي دوره پنجم صورت گرفت و برنامه هاي گذشته كانون بررسي شد. اميراردلان مجله معماري و
شهرسازي را برای همكاري با كانون در جهت اطلاع رساني و ارتباط با اعضا معرفي كرد و این فصلنامه نه چندان منظم انحصار انتشار گزارش فعاليت ها و
برنامه ريزيهاي مربوط به فعاليتهاي كانون را کسب کرد. امیراردلان دلش می خواست تمبر يادبود هم منتشر شود که قرار شد در جلسات هيأت مديره و كارگروه هاي كانون درباره آن برنامه ريزي شده و به اجرا درآيد. اعضاي هيأت رئيسه كانون هم انتخاب شدند:
رئيس هيأت مديره: هوشنگ اميراردلان
نايب رئيس هيأت مديره: مهرداد هاشم زاده همايوني
دبير: حميدرضا ناصر نصير
خزانه دار: علي ياوري
قرار شد هر ماه يكي از جلسات هيأت مديره در نهادها و مؤسسات منسوب به معماران دانشگاه تهران برگزار شود.
مهرماه، کانون به بزرگداشت مرحوم فرزامی (طراح سردر دانشگاه تهران) پرداخت، به مناسبت روز جهاني معماري پیام داد و در ادامه قرار شد برای اعضا تور دبی بگذارد که با سیحون دیدار تازه کنند، یک موسسه گرافیکی آشنا سررسيد و تقویم با آرم كانون چاپ کند، برای سیحون بزرگداشت برگزار کند و....

جلسه هيأت مديره كانون در محل مهندسان مشاور آتك، نقطه عطف تصمیم سازی ها
نهمين جلسه از پنجمين دوره هيأت مديره كانون، در دفتر آتك تشكيل شد؛ داراب دیبا سخاوتمندانه دو صفحه را به معرفي كانون (به دو زبان فارسي و انگليسي) درشماره 100 نشريه معماري و شهرسازي تخصیص داد. قرار شد مهماني ديدار اعضاء با هم و تور دبي برای دیدار اعضا با هم و با سیحون ترتیب داده شود و کانون در مسائل حرفه اي از اعضایش دفاع کند... و البته کارگاه هایی با عنوان "كارگاههاي فكر تا عمل" هم برگزار شود.

كارگروه دانشجويي؛ «كارگاههاي از فكر تا عمل»
قرار شده است كارگاه هاي از فكر تا عمل، براي معرفي معماران برجسته كه كارهاي اجرائي شاخص خلق كرده اند، تدارك ديده شود و در قالبی ماهيانه،
تجربه آموزشي ارزشمندي براي دانشجو بوده و از طرفي ديگر تريبوني براي بيان ايده ها، افكار و مشكلات معماران باشد؛ البته تا اینجای کار ایده بسیار شبیه ایده جلسات نقد معماری جامعه مهندسان معمار ایران است که البته چند وقتی است دیگر از آن خبری نیست.
ایده "معرفي معماران برجسته كه كارهاي اجرائي شاخص خلق كرده اند" در اولين كارگاه در 29 مهرماه سال جاري به تحليل و بررسي پروژه سينما آزادي و بابك شكوفي ختم شد و بعد البته رضا دانشمیر و پردیس سینمائی ملت و ظاهرا قرار است در سومین جلسه معماران برجسته شهاب‌الدين ارفعي، شهريار يقيني و بابك زيرك و كار اجرائي شاخص خلق شده مجتمع مسكوني پاكدشت باشد که به تعویق افتاد.

از حق نگذریم، ایده «پاكت آبي» ايده اي جالب است؛ نماد كارگاه، بسته اي است كه پس از ثبت نام به فرد متقاضي ارائه شده و شامل بيوگرافي كوتاهي از معمار مدعو، يك هديه كوچك به عنوان یادگاری و لوح فشرده ای حاوي مقالات مرتبط با معمار و و بناي مربوطه.

یادمان نرود که جامعه مهندسان معمار از قریب 7 سال پیش و با تلاش های ایمان رییسی دبیر بخش دانشجویی خود، با تمام نقد هایی که به روش او وارد بود، بسیار گسترده تر عمل می کرد و به تعبیری سنگ بنای جلسات نقد معماری را در کشور بنیان نهاد. ای کاش دوباره آن جلسات راه بیفتد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری