:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
آزاد هریس به کجا می رود؟

این واقعیتی است که تدریس در گروه معماری دانشگاه آزاد هریس این روزها در انحصار فارغ التحصیلان معماری دانشگاه آزاد اسلامی تبریز است و البته شاید این موضوع طبیعی هم باشد؛ اما نکته جالب توجه در این بین این است که این گروه آموزشی کوچک به نوعی تیدیل به محلی برای آزمایش روش ها و دیدگاه های مختلف در حوزه آموزش معماری بین مدرسان جوان این گروه شده است.
چه بسا متوسط سنی حدود 30 ساله مدرسان این گروه از یک سو روش های تجربی و هیجان انگیز را در این مرکز آموزشی باب کرده است و از سوی دیگر داد نیرو های محافظه کار را در آورده است.
در حالی که فرزانه هدفی عضو هیات علمی و پژوهشگر دکتری معماری که مقامی پژوهشی نیز در گروه معماری دانشگاه آزاد هریس دارد رسما و حتی با ذکر لینک روش های متفاوت و فرم گرای آموزش معماری را به باد انتقاد گرفته است، علی صالحی پور ریاست این گروه و از هم دوره های خود او ترجیح می دهد در این باره سکوت کند.
فرزانه هدفی اخیرا و با اشاره مستقیم به روش آموزشی مدرسان جوانی که به نظر می رسد کمال یوسف پور و آرش پور اسماعیلی باشند، نوشته: "مي توانيم ذهنيت دانشجو را بهم زده و تفكر غالب خود را بي چون و چرا در مذاق دانشجو بگنجانيم؟ و از اين بالاتر، آيا مي توانيم ذهنيات دانشجو را به سخره گرفته و به تبع آن، زحمات اساتيد ديگر و همرزم خود را نيز ناارزشمند بناميم؟ بخصوص در دروس مقدمات 1 و 2 كه ساختار اصلي معماري شكل مي گيرد و در ادامه آن در آتليه طراحي 1 ... به بهانه ادراك از فرم و فضا، ساختارهاي تكراري ذهني و غيرواقعي خود را بپرورانيم؟ دانشجوي آتليه طراحي 3 از كوچكترين مباحث ابتدايي معماري مطلوب، از حداقل ها و نيازها، از اصول طراحي و فرآيند آن، از نحوه چيدمان ... آگاهي نداشته يا آگاهي آن اندك است، پس اين معماري چيست و كجاست؟ چه كسي يا چه چيزي معرف معماري است؟ آيا صرف رمپ ها و سطوح كه بصورت تصادفي و بدون در نظر گرفتن عوامل مفهومي يا عملكردي از زمين برخاسته و نكات آسايش و ارتفاع و ... را تعريف نشده به حال خود رها كرده است را مي توان معماري ناميد؟ آيا تعريف فرم و فضا اين است؟ آيا نئومدرن كاران اين چنين انديشيده اند؟ آيا اين تفكر نئومدرني است؟...".

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری