:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
فرهاد گوران و بازگشت "معماری و ساختمان" به روزهای اوج

کمال یوسف پور معمار و وبلاگنویس معماری تحولات اخیر در دو شماره آخر فصل نامه معماری و ساختمان را منتج از رفتن ساناز افتخارزاده از سردبیری و سحر افتخارزاده از بخش گرافیک این نشریه و بازگشت فرهاد گوران رمان نویس و ژورنالیست روزنامه دنیای اقتصاد می داند. وی معتقد است "در صورت پشتیبانی مناسب احمد زهادی، مدیر مسئول فصلنامه، می‌تواند نویدبخش بازگشت این نشریه معماری به دوران اوج‌ خود، در چند شماره آغازین آن، باشد...".

گوران که به خاطر سبک رمان نویسی اش شهرت دارد با سابقه انتشار فصلنامه بن (خبرنامه انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار وشهرساز) در شماره های ابتدایی فصل نامه معماری و ساختمان که در آن زمان "رایانه، معماری و ساختمان" نام داشت، سمت سردبیری را بر عهده داشت که سرانجام زهادی این سمت را بر عهده ساناز افتخارزاده گذاشت.

ساناز افتخارزاده سردبیر سابق نشریه "معماری و ساختمان" در یکی از آخرین مطالبش در این نشریه با عنوان "ساختمان پردیس سینمایی پارک ملت، بهانه­ای برای نقد جریان معماری امروز ایران" با اشاره به اثر پاپیونی شکل رضا دانشمیر، به نقد جریانی در معماری ایران پرداخت که به اعتقاد وی در حال قوت گیری بود؛ وی در بخشی از مقاله خود ضمن ابراز خرسندی از آنچه با کنایه "حضور معماران تحصیل کرده" خواند نوشت: "اکنون در وحشت آنیم که این طراحان جدید آخرین نفس­های معماری ایران را بگیرند...".
این نوشته از یک سو با پاسخ شدیدی از جانب رضا دانشمیر در قالب جوابیه ای به دفتر مجله مواجه گردید و از سوی دیگر حمایت گروهی را در پی داشت که اعتقاد به لزوم حضور روح و هویت ملی در معماری داشتند و نوع نگاه دانشمیر را رویکردی گرته برداری شده از غرب می دانستند و البته ظاهرا مقدمات خداحافظی افتخارزاداه را نیز از "معماری و ساختمان" فراهم ساخت.

در حال حاضر یاسین درودیان (معمار و مترجم متون معماری از دانشگاه علم و صنعت)، احمد زهادی (کارشناس عمران)، نگار کلانتر (دانش پژوه دکتری معماری در ویرجینیاتک) و فرهاد گوران همکاران تحریریه "معماری و ساختمان" هستند.
با توجه به رویکرد های گوران که دغدغه های فلسفی دارد و معمار نبودن وی انتظار می رود این نشریه بار دیگر رویکرد فلسفی روزهای ابتدای کارش را تجدید کند.


P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری