:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
بیانیه ی انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان درباره ی شرایط امروز سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران


همکار گرامی :
این روز ها مهندسان صنعت ساختمان حال و روز خوشی ندارند . روابط حرفه یی و شرایط حاکم برکارو کسب مهندسان در یکی از بدترین دوران های خود قرار دارد . شوربختانه با رکود حاکم بر بخش ساختمان و کم شدن پروژه های عمرانی در سطح کشور ، کار مهندسی در وضعیتی به مراتب دشوارتر از گذشته قرار گرفته است . به این ترتیب از سویی مهندسان در تنگنای امرار معاش قرار می گیرند واز سویی دیگر عرصه برای خدمت رسانی این قشر متخصص به جامعه هر چه محدودتر شده وجامعه از خدمات کارشناسی مهندسان بی بهره می ماند .
در چنین شرایطی چشم امید مهندسان و به ویژه مهندسان جوان به تشکل های مهندسی و بیشتر از همه به سازمان فراگیر نظام مهندسی ساختمان دوخته شده تا بلکه در این اوضاع نا به سامان زمینه یی در جهت بهبود نسبی شرایط کار وروابط حرفه یی فراهم آورند.
متاسفانه با وجود آن چه گفته شد ، سازمان نظام مهندسی همچنان و بلکه بیشتر از گذشته در گیر مشکلات درونی خود بوده وهنوز قادر به حل ابتدایی ترین مسائل پیش روی خود نیست ودر انجام اصلی ترین وظایف قانونی خود وامانده است .
لازم به یاد آوری است که این ناتوانی سازمان در پرداختن به وظایفی که قانون برایش تعیین کرده ، عمدتا به دشواری هایی بر می گردد که از آغاز تشکیل این نهاد وبه واقع درساختار و قانون تشکیل سازمان وجود داشته و همواره گریبان گیر هیئت مدیره های وقت بوده است .
شرح جزئیات و بررسی تحلیلی این موانع و دشواری ها طی سال های گذشته بار ها از سوی انجمن صنفی و دیگر تشکل های فعال حرفه یی مطرح وبه آن پرداخته شده است . در این جا به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد :
مهم ترین و اصلی ترین دشواری پیش روی سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضای آن، تناقض ها ، سکوت ها و ابهاماتی است که در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان - و بعضا مغایرت های آن با آیین نامه های اجرایی - ، وجود دارد . گفتنی است که به همین دلیل ، این قانون از بدو تصویب و تدوین ، همواره در معرض دست کاری ها و دخل و تصرف های کسانی بوده که به نوعی منافع شخصی یا گروهی خود را با قانون در تعارض دیده اند و همواره - با بهره گیری از نقاط ضعفی که گفته شد - ، کوشیده اند از طریق تغییر در آیین نامه ی اجرایی ویا اضافه کردن بند ها و تبصره های الحاقی ، قانون را به دلخواه خود تفسیر و تعبیر کنند .
با این همه چنان که همواره گفته ایم ، اجرای همین قانون مسئله دار نیز بهتر از بی قانونی وبهتر از دور زدن ونادیده گرفتن اصول اساسی آن است ؛ شیوه یی که کمابیش در طی سال های گذشته از سوی مسئولان اعمال شده است .
دشواری مهم دیگر وابستگی گسترده و ریشه دار سازمان به دولت ( وزارت مسکن یا راه و شهر سازی ) است. که هم قانونی است و در قانون آمده است ، و هم به همان سیاقی که در بالا گفته شد ، با استفاده از تناقض ها ، ابهامات و سکوت های قانون ، امکان سوء استفاده و تفسیر به رای قانون را برای نهاد های قدرت و گروه های ذینفع فراهم آورده است . رفتار های غیر قانونی یا فرا قانونی وزارت مسکن و شهرسازی ( راه وشهر سازی ) واز سویی دیگر روش های بعضا غیر قانونی هیئت مدیره ی سازمان و شورای مرکزی نیز مزید بر علت شده و کار را به جایی رسانده که می بینید . به طور خلاصه از همان دوره های آغازین سازمان ، همواره شیوه ی برگزاری انتخابات ، ترکیب اعضای هیئت مدیره ، روش مدیریت ایشان و رابطه ی سازمان استان با اعضا و شورای مرکزی ، مورد سوال و انتقاد اعضای سازمان بوده و همواره شائبه ی تخلف در کار ها و برگزاری مجامع و انتخابات وجود داشته است . ومتاسفانه همواره پاسخ و واکنش مسئولان در این موارد ، بی اعتنایی و یا در صورت پافشاری اعضا ، تندی ، اتهام زنی ، اعمال فشار، پرونده سازی در شورای انتظامی یا قوه ی قضائیه و حتی رد صلاحیت و تعلیق افراد شایسته برای حضور در هیئت مدیره بوده است .
روشن ترین و پیش رو ترین نمونه ی چنین وضعیتی ، هیئت مدیره ی فعلی است که پس از گذشت نزدیک به سه سال هنوز در مورد مسائلی مانند شیوه ی انتخاب هیئت مدیره ، ترکیب 25 نفره ، 15 نفره و دوباره 25 نفره ی آن ، نتایج و احکام دادگاه های رسیدگی کننده به این پرونده ویا ادامه ی حضور اعضای کانون کرج در هیئت مدیره - پس از جدا شدن استان البرز- ، تردید ها ، شائبه ها و اعتراضات جدی وجود دارد .
شرح نابسامانی ها ومعضلات گریبانگیر سازمان نظام مهندسی چندان که گفته شد حدیث مفصلی است که در این مجمل نمی گنجد و بی گمان درآینده به ضرورت و تناوب به آن خواهیم پرداخت . در حال حاضر وبا وجود چنین پیشینه یی که ذکر آن رفت و با وجود هیئت مدیره ی این دوره که از چند سو مورد سوال و تردید قرار دارد ، شاهدیم که در مجامع عمومی اخیر سازمان که برای تایید تراز و بودجه ی سالیانه تشکیل می شود ، باز این مشکلات رخ نموده و باز همان شیوه ها و نگرش کهنه و ریشه دار مسئله ساز شده و کاررا به رویارویی هیئت مدیره و اعضا رسانده است ، که متاسفانه هیئت مدیره به جای پرداختن به ریشه ی مشکلات ، پاسخگویی و حل اساسی آن ، همچنان و در حد توان سعی در دور زدن و نادیده گرفتن نظر اعضا و در صورت پافشاری ایشان ، سعی در ساکت کردن آنان دارد . شیوه یی که در دو - سه مجمع اخیر سازمان آشکارا به چشم می خورد . در این جا نخستین و روشن ترین پرسش این است که هیئت مدیره یی که اعضای آن بعضا با رایی در حدود 400 یا 500 ( از حدود هفتاد هزار عضو ) به نمایندگی انتخاب شده اند ، با چه اعتماد به نفس و پشتوانه ی قانونی به جمع حدود 700 تا هزار نفره ی اعضا بی اعتنایی می کند ؟ و جالب تر این که جایگاه خود را گم کرده و چماق اکثریت خاموش و غایب سازمان را ( که به دلایل یاد شده در بالا به سازمان پشت کرده اند ) ، بر سرحاضران می کوبد و اکثریت ایشان را فاقد اعتبار می خواند ؟ و با دست زدن به شیوه های ناپسند و دستمالی شده یی چون لشکر کشی های اتوبوسی و دخل و تصرف در شمارش آرا - که به ابتدایی ترین و سطحی ترین نوع ممکن صورت می گیرد - ، سعی در تحمیل نظر خود واصرار بر پیش برد همان شیوه های مردود گذشته دارد .
در چنین شرایطی چه باید کرد ؟
واقعيت اين است كه امروز نظام مهندسي در موقعيت حساس و خطيري قرار دارد .اين روز ها بسياري سخن از تهديد انحلال يا دولتي شدن بيش از پيش سازمان مي گويند و شواهدي نيز در اين زمينه وجود دارد. البته بعضي نيزاز نقل اين حرف ها هدف هاي ديگري را دنبال مي كنند . با اين همه چنان چه چنين خطر هايي موجوديت سازمان را تهديد كند ، چه بايد كرد ؟ آيا راهي جز اتحاد وهمبستگي و همدلي ميان همه ي اعضا و صاحبان اصلي نظام مهندسي وجود دارد. در اين شرايط از قضا مسئوليت اعضاي هيئت مديره بسيار بيشتر و خطير تر است . بر ايشان است كه با استفاده از روابط خود با نهاد هاي ذيربط و با برخورداري از حمايت هرچه بيشتر اعضا به مقابله با مشكلات و تهديد ها برخيزند.
به راستي گناه پديد آمدن چنين وضعيت ناگواري بر عهده ي كيست؟
آيا مسئوليت به وجود آمدن اين شرايط بر عهده ي كساني است كه از ديرباز همواره مترصددولتي كردن و در اختيار گرفتن كامل سازمان نظام مهندسي بوده اندواز همه ي فرصت ها براي دست يابي به چنين هدفي استفاده كرده و مي كنند؟
آيا مسئوليت بر عهده ي هيئت مديره ي سازمان است كه با اصرار به تكرار همان روش هاي ناكار آمدگذشته خودرا از پشتيباني و ياري اعضا محروم كرده سازمان را به صورت يك راس بدون بدنه اداره مي كندودر رويارويي با مشكلات و تعامل با ديگر نهاد ها ضعيف عمل كرده وقادر به احقاق حقوق مسلم و قانوني موكلان خويش نيست ؟ هيئت مديره يي كه نقش موثر و سودمند مشاركت مهندسان در سرنوشت حرفه يي خود را ناديده گرفته و يا از آن بيم دارد و عملا راه را بر همكاري و ياري هزاران عضو علاقمند ، متخصص و با انگيزه در زمينه هاي حرفه يي و صنفي و نيز اداره ي امورسازمان بسته است؟ گناه نا كار آمدي سازمان و جايگاه متزلزل نظام مهندسي و اعضايش ،گناه اين كه هر شخص ، نهاد وسازمان ديگري به خود اجازه مي دهد مهندسان و سازمان فراگيرشان را مورد توهين و تحقير قرار داده مسئوليت همه ي كاستي ها ، كمبود ها و ناتوانایي هاي نهاد ها و مسئولان ديگر را يك جا به گردن مهندسان بياندازد، به عهده ي كيست ؟
و آيا به راستي مسئوليت پديد آمدن چنين شرايطي برعهده ي اعضاي عمدتا جوان سازمان است؟ كساني که تنها حقوق قانوني خود را طلب مي كنند و اصرار دارند به آن ها اجازه ي خدمت به مردم و كشور داده شود .ودر شرايطي كه هيچ راهي براي مشاركت در حرفه ودخالت در سرنوشت حرفه يي خود به رويشان باز نيست ،با تنها ابزارممكن يعني شركت در مجامع عمومي و مخالفت با مصوبات هيئت مديره، در واقع اعتراض و مخالفت خود رابه اين شيوه ي مديريت وعملكرد نشان مي دهند .

انجمن صنفي مهندسان صنعت ساختمان ، به عنوان يكي ازتشكل هاي فراگير و موثر در عرصه ي فعاليت هاي حرفه يي و نظام مهندسي ، با عنايت به رسالت تشكيل و وظايف قانوني خود وبا بهره گيري از تجربه هاي سودمندي كه از شروع تشكيل سازمان نظام مهندسي تا به امروزاندوخته است ، ضمن ابراز تاسف فراوان از پديد آمدن چنين شرايطی ، از همه ي كساني كه به نوعي مي توانند به بهبود وضعيت و برون رفت از بحران كمك كنند مي خواهد كه با تكيه بر قانون و بهره گيري از روش هاي قانوني و اخلاق مهندسي ، زمينه را براي اصلاح امورو به سامان كردن اوضاع نظام مهندسي ، فراهم آورند.
انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان ، آمادگی خود را برای برگزاری نشست هایی با همه ی صاحب نظران و دست اندرکاران نظام مهندسی و با هدف آسیب شناسی سازمان و یافتن راه کارهای تفاهم آمیز برای حل دشواری ها اعلام می کند . باشد كه در سايه ي يك مديريت سالم ، توانمند و قانون گرا بتوانيم در راه تنسيق امور و احقاق حقوق مهندسان و بهبود روابط ساخت و ساز، گام برداشته مصالح كلان وبلند مدت ملي را فداي هدف هاي كوتاه مدت شخصي و گروهي نكنيم .

انجمن صنفي مهندسان صنعت ساختمان ، بار ديگر به مسئولان وزارت مسكن و شهر سازي (راه وشهرسازي) ياد آوري و توصيه مي كند كه دولتي شدن سازمان نظام مهندسي و تبديل عملي آن به يكي از مديريت هاي وزارت خانه و زائده يي از آن ، نه تنها كمكي به انجام بهتر وظايف وزارت مسكن نمي كند ، بلكه به محروم شدن اين وزارت خانه از مشاوره و همكاري خيل عظيم مهندسان عضو سازمان نظام مهندسي انجاميده ، اين سازمان را نيز به نهادي ابتر ، ناكار آمد و هزينه بر بدل مي كند .

انجمن صنفي مهندسان صنعت ساختمان ، به همكاران ارجمندي كه به عنوان هيئت مديره ي سازمان قبول مسئوليت كرده اند نيز ياد آوري و توصيه مي كند كه با بهره گيري از تجربه ي هيئت مديره هاي دوره هاي گذشته وارزيابي ميزان كاميابي ايشان در دستيابي به هدف هاي سازمان ، طرحي نو دراندازند و به عنوان نمايندگان مهندسان با تلاش در راه انجام وظايف قانوني خود (ونه انكار وناديده گرفتن آن) ، براي جلب مشاركت وهمكاري اعضاي سازمان برنامه ريزي كرده وبا همفكري و همكاري تشكل هاي حرفه يي و صنفي كه بنا به تاكيد قانون علت وجودي و اساس تعريف سازمان نظام مهندسي اند، براي تقويت و سربلندي هرچه بيشتر حرفه ي مهندسي كوشيده و در راه دستيابي به اهداف كلان و دراز مدت ملي و حفظ سرمايه هاي كشور، از نيروي اين قشر فرهيخته و دانشمند بهره گيري مطلوب نمايند.

انجمن صنفي مهندسان صنعت ساختمان ، همچنين همكاران گرامي وبه وي‍‍ژه اعضاي جوان سازمان را به حضور هر چه گسترده تر درعرصه دعوت كرده ياد آور مي شود كه دوري گزيدن و پشت كردن به سازمان عرصه را براي بروز ناهنجاري ها مساعد مي كند و بعضا به شرايطي مي انجامد كه اكنون شاهد آنيم و از ايشان انتظار دارد كه همچون گذشته با روشن بيني و قانون گرايي وبه دور ازشتاب زدگي وبرخوردهاي احساسي ، با اتحاد و همدلي و پرهيز از گروه گرايي هاي غير اصولي ، به منافع عام جامعه ي مهندسي ، صنف خودو مصالح مردم و جامعه كه بي گمان از مصالح و منافع جامعه ي مهندسي جدا نيست ، بيانديشند .
همكاران عزيز ؛ اميدوار و كوشا باشيد و ايمان داشته باشيدكه در آينده يي نزديك سازمان نظام مهندسي با حضور پيگير و موثر شما وبا بهره گيري ازدانش و تجربه ي اعضاي خود ، گام هاي موثري در راه بهبودي روابط ساخت و ساز، احقاق حقوق مهندسان ومنافع بلند مدت و كلان كشور برخواهد داشت.
ازشما مي خواهيم كه ضمن پيگيري مطالبات و حقوق قانوني خود از راه هاي اصولي و قانوني از اين فرصت پيش آمده واز اين چالش پيش رو نهايت بهره را بگيريد و با دقت ونگرش در رفتار ، گفتار و شيوه هاي عمل كساني كه دست اندر كار اين ماجرايند، افراد را شناسايي كرده بر تجربه و آگاهي خود در جهت گزينش هر چه بهترنمايندگان خود براي براي هيئت مديره ي آينده ي سازمان بيافزاييد.

سازمان نظام مهندسي ساختمان تنها با استقلال از نهاد های دولتی ، با پایبندی به اجرای قانون ، با مشاركت گسترده ي اعضاي خود و با بهره گيري از دانش و تجربه ي مهندسان كه از فرهيخته ترين اقشار جامعه به شمار مي آيند ، مي تواند به وظايف قانوني خود عمل كرده و با سربلندي در راه تامين منافع عمومي جامعه وحفظ سرمايه هاي ملي گام بردارد .

انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان- آذر 1390

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری