:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
مراسم نهایی جایزه دهم معمار؛ یک فینال زنانه

Seraji + Hariri Sisters
برگزیدگان جایزه دهم معمار، جمعه گذشته، در حالی به جایگاه رفتند که اثری از هادی و نادر تهرانی، داوران مقیم آلمان و ایالات متحده، نبود.... گیسو و مژگان حریری و نسرین سراجی تنها اعضای ژوری حاضر در مراسم بودند. شاید با احتساب سهیلا بسکی صحنه گردان سنتی این رقابت، این دوره را بتوان زنانه ترین جایزه معمار دانست.
در حالیکه حمایت یک شرکت لوله سازی از آنچه سعی می شود به عنوان مهمترین رخداد فرهنگی حوزه معماری سال کشور جا انداخته شود، در مقایسه با حامیان موارد مشابه در سایر نقاط جهان، اندکی عجیب می نماید، نهایتا رامین مهدی‌زاده رتبه اول گروه مسکونی، احسان حسینی و الهام گرامی‌زاده، رتبه دوم این گروه و رضا نجفیان و رضا مفاخر، حائز رتبه سوم شدند.
برگزارکنندگان میزبان قریب 900 معمار در مراسم پایانی بودند، در بخش مسکونی تنها توانستند 94 معمار را برای شرکت در این رقابت قانع کنند. آثاری که می توانستند در بازه 32 ساله بعد از انقلاب ساخته شده باشند و البته به شرط اینکه قبلا در این رقابت شرکت نکرده باشند.
در بخش معماری عمومی اما تنها 49 پروژه غیرمسکونی به دفتر برگزار کننده ارسال شده و علی سوداگران و نازنین کازرونیان، با موزه سازه‌های آبی فارس، رتبه اول گروه عمومی، لیدا الماسیان و شاهین حیدری، با سلف سرویس دانشگاه سیستان و بلوچستان (که ظاهرا اثری است که هنوز تکمیل نشده است)، رتبه دوم این گروه و دفتر مشاور باوند به عنوان یک اثر مرمتی و آنچنان که رسما اعلام شد با معماری فرخ زنوزی، نریمان پیراسته بروجنی و محمد عرب و با عنوان تبدیل یک خانه مخروبه به دفتر مشاور باوند، رتبه سوم را از آن خود کرد.
Beski(MemarNashr), Yousefi (SuperPipe)
در 32 سال گذشته در بین 100 ها هزار بنای ساخته شده، تنها معماران قریب 800 اثر (بدون احتساب عده ای معتنی به که پای ثابت ارسال اثر به این رقابت هستند) انگیزه ارسال اسناد اثر خود را به این رقابت داشته اند که در این بین 55 اثر و تعدادی کمتر معمار (با احتساب برندگان تکراری) در بین برگزیدگان بوده اند.
به نظر می رسد با توجه به اینکه تولیت نظارت بر ساخت و ساز آثار هم اکنون در ید نظام مهندسی ساختمان (وزارت مسکن و شهرسازی) و نیز شهرداری هاست، شایسته باشد این نهاد ها با تعریف جوایزی رسمی و بی طرف که حائز حقوق و امتیازاتی حرفه ای باشد، بدون فراخوان و تنها از بین آثار ساخته شده در هر سال، آنچنان که در سایر کشورها متداول است، به موضوع معمار و معماری برتر کشور سروسامان دهند.


تصاویر: سوپرپایپP تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری