:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
شهردار تبریز خبرداد: تبریز و استانبول خواهرخوانده شدند

به دنبال امضای تفاهم نامه خواهرخواندگی و همکاری دوجانبه در حوزه های مختلف در مدیریت شهری میان شهرداران تبریز و استانبول ، موضوع خواهرخواندگی این دو شهر در سفر اخیر دکتر بیگی استاندار آذربایجان شرقی و هیأت همراه به ترکیه نهایی شد.
خبرگزاری شهریار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد مهندس نوین که چندی پیش طی نامه ای به دکتر بیگی استاندار آذربایجان شرقی خواستار پی گیری موضوع خواهر خواندگی تبریز با استانبول از طریق مقامات بلند پایه کشوری شده بود ضمن تشکر از پی گیری های وی و اعضای شورای اسلامی شهر در نهایی شدن این تفاهم نامه ابراز امیدواری کرد در سایه امضای این تفاهم نامه زمینه برای توسعه همكاری‌های دو طرف در زمینه‌های فرهنگی، تجاری و مدیریت شهری فراهم ‌شود.
مهندس نوین در نامه‌ارسالی خود به استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به نقش دیپلماسی شهری در توسعه و گسترش مناسبات شهری و نیز همكاری‌های بین‌المللی و تعاملات خارجی دولت‌ها و ملت‌ها با یكدیگر جهت ارتقای چهره بین‌المللی و جهانی خاطرنشان كرده است: مدیریت كلانشهرتبریز نیز به ‌عنوان یكی از كلان‌شهرهای مهم و تأثیرگذار در سطح منطقه شمالغرب کشور ، سعی نموده از طریق پایش و تجزیه و تحلیل فرآیندها ، برنامه‌ریزی و هدایت صحیح و مؤثر منابع، استعدادها و ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای خود، بر نقش‌آفرینی فعال و اثرگذار خود در تعاملات بین‌المللی افزوده و منافع شهروندان خود را تضمین نماید و سهم آنان را از منافع و مزایای فرآیند جهانی شدن به حداكثر برساند.
شهردار تبریز افزوده است: این شهرداری برای رسیدن به این اصل تا کنون سعی نموده با ارتباط و تعامل هر چه بیشتر با کلان‌شهرهای دنیا و به خصوص کلان‌شهرهای منطقه‌ای در قالب عقد قرارداد خواهرخواندگی در توسعه همگرایی منطقه ای با كشورها و شهرهای همجوار نسبت به عملی نمودن اهداف فوق مبادرت نماید .
بنا بر اعلام مهندس نوین در نامه ارسالی به استاندار آذربایجان شرقی پیشنهاد عقد قرارداد خواهرخواندگی با کلان‌شهر استانبول به دنبال سفر اعضای محترم شورای اسلامی شهر تبریز و خود وی به شهر استانبول در ملاقات با شهردار این شهر دکتر قدیر توپباش از سوی دو طرف مورد موافقت قرار گرفت و مقرر گردید مقدمات آن توسط دو طرف پیگیری گردد .
در ادامه این نامه همچنین با اشاره به پیشنهاد همزمان شهرداری اصفهان برای خواهرخواندگی با استانبول آمده است: شهرداری اصفهان پیشنهاد مشابهی را همزمان با پیشنهاد تبریز به طرف استانبولی ارائه نموده است که با رایزنی های متعدد با طرف ترک عقد این قرارداد را صرفاً با شهر تبریز تاکید نموده است و با توجه به اصرار و پافشاری زیاد وزارت امور خارجه کشورمان و سفارت و کنسولگری ایران در استانبول ، مبنی بر امضاء قرارداد فوق با شهرداری اصفهان و نادیده گرفتن مشترکات فی مابین شهر تبریز و استانبول جلوی این حرکت فرهنگی را گرفته و مانع از تحقق آن گردیده است و شهرداری تبریز قبلاً در این خصوص طی نامه ای مراتب اعتراض خود را نسبت به این حرکت اعلام نموده و از استاندار محترم وقت تقاضای رایزنی و پیگیری موضوع را نموده است که متاسفانه جواب قانع کننده ای تاکنون به این شهرداری ارسال نگردیده است .
شهردار تبریز در خاتمه نامه خود از استاندار آذربایجان‌شرقی خواسته بود با توجه به حساسیت موضوع فوق و تاکید اعضای شورای اسلامی شهر تبریز هر چه سریعتر نسبت به پی‌گیری موضوع از طریق مراجع ذی‌ربط تا رسیدن به نتیجه مورد نظر اقدامات لازم انجام گیرد.
خاطرنشان می‌شود امضای این تفاهم نامه در حالی صورت گرفته است که طی سال های اخیر فصل نوینی در روابط بین دو كشور ایران و تركیه آغاز شده و در سایه توسعه مراودات اقتصادی و تجاری و همچنین تحكیم روابط در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی این دو کشور به تحکیم روابط در حوزه های مختلف نایل شده اند.
شهردار تبریز در عین حال ، برگزاری هفته فرهنگی تبریز دراستانبول و هفته فرهنگی استانبول در تبریز، تبادل و استفاده از تجربیات دو طرف در زمینه‌های حمل و نقل شهری، توسعه شهری، فضای سبز، مدیریت پسماندها، نگهداری از بناها و میراث فرهنگی و مروادات تدوین شده ورزشی وگردشگری و فرهنگی از جمله محورهای تفاهم نامه خواهر خواندگی تبریز و استانبول اعلام کرد.
وی افزود: به دنبال توافقات انجام گرفته میان شهرداران دو شهر تبریز و استانبول و با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر و نیز موافقت شورای شهر استانبول با موضوع خواهرخواندگی این دو شهر ، تفاهم نامه مذکور در 9 بند تنظیم و به امضای استاندار آذربایجان شرقی و شهردار استانبول رسید.
شهردار تبریز در پایان ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه زمینه برای افزایش دوستی و روابط تجاری ، فرهنگی و شهری شهرهای تبریز و استانبول توسعه یابد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری