:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
تغییر طرح مصوب مسجد جامع وليعصر(عج) توسط رضا دانشمیر؛ یا وقتی یک معمار ریسک می کند

طرح منتشر شده توسط روزنامه جمهوری اسلامی و تصویر حجت‏الاسلام ميرحيدر جعفري امام جماعت مسجدجامع و مدير مجتمع فرهنگي وليعصر(عج)در حالیکه روزنامه جمهوری اسلامی در خبر اخیر خود با عنوان "روياي ساخت مسجد جامع وليعصر(عج) به حقيقت پيوست" طرحی را از این مسجد ارائه می دهد که منطبق بر الگوهای ایرانی/اسلامی است، تارنگار رسمی مهندسان مشاور حرکت سیال به مدیریت رضا دانشمیر تصاویری را منتشر کرده است که به صورت عینی و با ارائه مراحل کار تغییر این طرح به تعبیر این مشاور از طرح مسجد می پردازد. طرحی که ظاهرا روزنامه جمهوری اسلامی یا چه بسا حجت‏الاسلام ميرحيدر جعفري امام جماعت مسجدجامع و مدير مجتمع فرهنگي وليعصر(عج) که این روزنامه آرای وی را در کنار نقشه ای از طرح اولیه مصوب مسجد منتشر کرده، اطلاعی از آن دارند: "نقشه اين مسجد تصويب شده است. اين نقشه بيش از يك سال طراحي آن طول كشيد. عمليات ساختماني آن شروع شد و هم اكنون هم ادامه دارد. براساس نقشه اوليه كارساخت شروع شده است.... زمين اين مسجد 5000 متر است. بناي اين مسجد 34000 متر است. روي مسجد هيچ بنايي ساخته نمي‏شود.".


رضا دانشمیر و طرح او برای مسجد ولی عصر عجاما این ظاهرا آغاز ماجرا است؛ رضا دانشمیر که ظاهرا طرف قرارداد جدید شرکت توسعه فضا های فرهنگی برای طراحی جدید مسجدجامع وليعصر(عج)است در مصاحبه اخیر خود با روزنامه شرق با عنوان "ریسک می کنم و البته تاوان می دهم" با اشاره به این طرح می گوید: "پروژه ی دیگری - که مربوط به همین اواخر هم هست - مسجد ولی عصر است. پروژه ی مهمی ست. قصه ی مفصلی دارد؛ پایین تاتر شهر یک قطعه زمینی بوده که قرار بوده آن جا مسجدی ساخته شود - ظاهرا از قبل از انقلاب هم برنامه اش این طور بوده است. مدت ها متروک بوده و به عنوان پارکینک استفاده می شده تا بعدها که باز مقرر شده این جا مسجدی ساخته بشود. مشاوری آمده بود و مسجد خیلی بزرگ و کلاسیکی را آن جا پیش بینی کرده بود که با خود ساختمان تاتر شهر تناسب نداشت. ارتفاعش به اندازه ی گنبد سلطانیه بود؛ 52 متر (تاتر شهر حدودا 20 متر است) بنابراین، هنرمندان اعتراض کرده بودند که این ساختمان بزرگ است و تعادل ندارد و باید این طرح عوض شود. پروژه یک مدتی متوقف شده بود. کارفرمای پروژه - همان کسی ست که ما سینما ملت را برایش طراحی کردیم - زمانی که پروژه ی سینما در حال اتمام بود، آمد و از من خواست که کمک کنم تا این پروژه از این حالت بی تکلیفی، دربیاید....". دانشمیر با اشاره به طرح مصوب قبلی مسجد و نحوه تصویب طرح خود اضافه می کند: "اول خواستیم ایده را از وضع موجود برداشت کنیم که دیدیم وضع موجود غلط است. بنابراین وضع موجود را کات کردم... بعد از آن رفتیم با سازمان های امور مساجد و آدم های مختلفی که می بایست تصمیم گیری می کردند، مواجه شدیم. آن ها خوب، اولش موافق نبودند. یعنی هضمش براشان سخت بود و مرتب می گفتند این چیست؟ و مخالفت می کردند. البته خوب، من هم مقاومت می کردم. خوشبختانه بعد، قبول شد و کارمان ادامه پیدا کرد...".


تغییرات طرح اصلی مسجد توسط رضا دانشمیر

صرف نظر از اینکه دیدگاه های نوگرایانه دانشمیر موافق و مخالف دارد، اما ارایه این دیدگاه در طراحی یکی از بزرگ ترین پروژه های مذهبی پایتخت و کشور آنچنان که خود او نیز به آن اذعان دارد برخوردی ریسکی است که هویت ایرانی و اسلامی یک معماری در قالب مسجد را به چالش می کشد؛ موضوعی که به اعتقاد بسیاری از هویت گرایان، آزمایش و خطا پیرامون آن محلی از اعراب نداشته و هرگز نباید در مورد آن خطر کرد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری