:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۴ تير ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
دومین مسابقه طراحی معماری یادمان شمس تبریزی

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون عمرانی شورای اسلامی شهر تبریز از برگزاری دومین مسابقه طراحی معماری یادمان شمس تبریزی در مقبره‌العرفای گجیل خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، رسول درسخوان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع این مسابقه طراحی بنای یادمان و مجموعه فرهنگی، هنری و اسلامی در قالب مونومان شمس تبریزی در باغ گلستان تبریز ‌است.
وی تصریح کرد: برگزار کننده این مسابقه شهرداری تبریز است که با همکاری‌های گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی، گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی و نیز انجمن مهندسین معمار تبریز برگزار می‌شود.
درسخوان ادامه داد: هیئت داوران این مسابقه بر خلاف مسابقه طراحی قبلی که متشکل از تعداد زیادی از اساتید بود، از سه استاد برجسته معماری عبارتند از؛ دکتر مهدی حجت، دکتر ایرج کلانتری و مهندس حسین شیخ زین‌الدین تشکیل یافته است.
رئیس کمیسیون عمرانی شورای اسلامی شهر تبریز افزود: آخرین مهلت تحویل مدارک و نقشه‌های معماری تا پایان وقت اداری روز شنبه ششم شهریور امسال است.
درسخوان یادآور شد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی www.shardari8.ir مراجعه کنند.
وی ادامه داد: مسابقه طراحی معماری یادمان شمس تبریزی در دور اول که برگزار شده بود، به خاطر برخی موانع منتفی اعلام شد و قرار است این مسابقه با دقت بیشتری برگزار شود تا هیچ ارگانی برای آن ایراد وارد نکند.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه با بیان اینکه این بنا با هدف معرفی هر چه بیشتر تبریز به عنوان زادگاه شمس، ایجاد جاذبه‌های گردشگری، احیای هویت تاریخی تبریز و شناساندن ابعاد معنوی و عرفانی این عارف بزرگ قرن ششم هجری در باغ گلستان قرار است ساخته شود، گفت: پس از اتمام مراحل طراحی و ساخت به عنوان مرکز علمی، پژوهشی و فرهنگی تحت نام بنیاد «شمس‌شناسی» مورد استفاده پژوهشگران و شمس‌شناسان قرار می‌گیرد.
وی افزود: ساخت بنای یادمان شمس تبریزی در مقبرة ‌العرفای باغ گلستان در واقع ادای دینی به مقام والای این عارف نامی است، چرا که ما معتقدیم به همان اندازه که مولوی در جهان شناخته شده است، شمس تبریزی نیز به دلیل بزرگی نام و عمق تاثیرش در دگرگونی و تحول حالات مولانا باید شناخته شود.
درسخوان خاطر نشان کرد: شمس تبریزی از صوفیان مشهور سده هفتم هجری است و شهرت او بیشتر به خاطر آشنایی مولوی با اوست و دیوان غزل‌های مولوی با نام کلیات شمس شناخته می‌شود.
وی همچنین گفت: گرچه تا پیش از ملاقات اسطوره‌ای شمس و مولانا هیچ اطلاعی از اصل و نسب و پیشینه شمس نبوده ‌است، اما اوج توجه مولانا به او سبب شد تا محققان در قرن‌های بعد پس از کشف کتاب مقالات شمس به جزییات بیشتری درباره زندگی و پیشینه این مرد افسانه‌ای پی ببرند و به میزان تاثیرگذاری او در شکل دادن به افکار و اندیشه‌های مولانا واقف شوند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری