:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
تهران چهل و یکمین شهر ثروتمند جهان

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، تهران با جمعيتي بيش از 14 ميليون نفر و مساحتي حدود 700 کيلومترمربع، توليد ناخالص داخلي برابر با 88 ميليارد دلار دارد که اين شهر را در رده هاي مياني شهرهاي ثروتمند جهان قرار داده است، هر چند که تهران با شهرهايي از قبيل لس آنجلس با جمعيت حدود 81 ميليون نفر که توليد ناخالص داخلي آن 639 ميليارد دلار و يا لندن که 38 ميليون نفر جمعيت و 450 ميليارد دلار فاصله زيادي دارد.
طبق پيش بيني دبيرخانه سازمان ملل رشد توليد ناخالص داخلي کلانشهر تهران در سال 2025، 4.1 درصد خواهد بود و تهران از رتبه 47 که هم اکنون در آن قرار دارد، به رتبه41 صعود خواهد کرد؛ اما براي تبديل تهران به کلانشهري که با کلانشهرهاي بزرگ دنيا رقابت کند بايد تغييراتي در ساختار هاي اداري، مديريتي و مقرراتي شهر به وجود آورد.
طبق رتبه بندي مجله فورچون از500 شرکت برتر دنيا، 42 شرکت در شهر نيويورک قرار دارد، همچنين اين کلانشهر بزرگ دنيا 40 درصد از بازارهاي مالي دنيا را کنترل مي کند. همچنين 75 درصد از 500 شرکت برتر طبق مجله فورچون در شهر لندن داراي دفاتر اداري هستند در حالي که شرکت هاي بين المللي داراي دفاتر چنداني در شهر تهران نيستند.
ساختار مقرراتي و عدم جذابيت هاي لازم، از مهمترين عوامل عدم حضور اين شرکت ها در تهران است، درحالي که حضور موسسات و بنگاه هاي بزرگ دنيا در يک شهر نقش به سزايي در رونق و شکوفايي شهري دارد و از اين رو لازم است مديريت شهري زمينه هاي حضور شرکت هاي بزرگ را با تسهيل در قوانين مهيا سازد.
شهر لندن حدود 15 ميليون بازديد کننده در سال دارد و نيويورک نيز 47 ميليون گردشگر داخلي و خارجي در سال دارد، در حالي که هنوز آمار دقيقي از تعداد گردشگران کلانشهر تهران وجود ندارد و اگر رقم واقعي تعداد گردشگران رابخواهيم به طور حتم اين رقم به يک ميليون نفر نخواهد رسيد.
اين درحالي است که بخش خدمات، سهم 78 درصدي در توليد ناخالص داخلي تهران دارد و پس از آن به ترتيب بخش هاي صنعتي 14 درصد و ساير بخش ها 8 درصد قرار دارند و در بخش خدمات در استان تهران، رشته فعاليت هاي عمده فروشي و خرده فروشي با 28 درصد و مستغلات و کسب و کار با 25 درصد بيشترين سهم را درتوليد ناخالص داخلي دارند.
با نگاهي اجمالي به تقسيم کار در تهران مي بينيم که بيشترين بخش مربوط به خدمات است و در شهرهاي بزرگ دنيا مثل دوبي مي بينيم که 73 درصد اقتصاد اين شهر را نيز خدمات تشکيل مي دهد؛ ولي فرق کلانشهرهاي بزرگي مثل نيويورک و لندن و دوبي با تهران در اين نکته است که خدمات مالي سهم بزرگي در بخش خدمات در اين کلانشهرها دارد و وجود بورس دوبي و بورس لندن و نيويورک، توليد ناخالص داخلي اين کلانشهرها را افزايش داده است.
با توجه به توانمندي هاي تهران ايجاد يک بورس بين المللي نفت و گاز پيشنهاد مناسبي براي سرمايه گذاران است و مديريت شهري مي تواند با تدوين قوانين و مقررات شفاف و با کمک دولت اين بخش درآمد زا را به مجموعه شهري اضافه کنند.
پيدا کردن منابع مالي جديد مي تواند سهم به سزايي در برنامه ريزي هاي آتي مديريت شهري و پويايي کلانشهر تهران داشته باشد که اين مهم مي تواند از طريق مراکز بازاريابي و ايده پردازي محقق شود.
راحتي شروع يک فعاليت تجاري يکي ديگر از شاخص هايي است که در صورت توجه مديريت شهري و دولت به آن مي تواند به عنوان يک عامل در رشد اقتصادي شهر نقش داشته باشد.
طبق پژوهش هاي انجام شده، سنگاپور، هنگ کنگ، لندن، تورنتو و نيويورک از لحاظ راحتي شروع يک فعاليت تجاري در رتبه بالايي قرار دارند و به همين لحاظ است که اين کلانشهرها توانسته اند در جذب سرمايه گذاران و انجام فعاليت هاي مالي و صنعتي پيشرو باشند در حالي که تهران به دليل مقررات دست و پاگير و عدم حمايت مجموعه هاي زيربط رتبه پاييني را از اين لحاظ دارا است.
کارآفرينان مي توانند با توجه به محدوديت هاي هر شهر ظرفيت آفريني بکنند؛ ولي توانايي آنها در سايه حمايت هاي مديريت شهري و دولتي نمود و جلوه بهتري پيدا خواهد کرد و مي تواند ظرفيت هاي فکري و مالي کارآفرينان را همسو با اهداف کلان هدايت کند.
حمايت موسسات مالي و تخصيص بهينه تسهيلات در جهت حمايت از فعاليت هاي تجاري سودمند و شناسايي دقيق طرح هاي پر بازده مي تواند به رشد توليد ناخالص داخلي تهران کمک کند و از معوق شدن تسهيلات جلوگيري به عمل مي آيد؛ چرا که رشد بي رويه مطالبات معوق نشان ازعدم شناسايي دقيق طرح ها و عدم اعتبار سنجي دقيق است.
اين درحالي است که عدم تخصيص بهينه تسهيلات بانکي، هم رشد اقتصادي شهر تهران را کاهش داده و هم بانک ها را با انبوهي از مطالبات معوق روبه رو کرده است.
در نتيجه براي بالابردن شاخص توسعه اقتصادي در شهر تهران بايد درآمدهاي پايدار شناسايي شود و ضمن افزايش ظرفيت هاي اقتصادي، ظرفيت هاي اجتماعي را نيز افزايش داد و مسولان بايد با تسهيل کسب و کار و تسهيل سرمايه گذاري به پويايي هرچه بيش ترشهر کمک کنند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری