:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
توقف ضیافت های وبلاگی معماری؛ مقصر کیست؟

نیما شاهرخی معمار و نویسنده وبلاگ معماری A.M.P.B طی مطلبی با عنوان "بازخوانی یک پرونده قدیمی: ضیافت معماری!" با اشاره به کوتاهی میزبان اخیر و قبلی این ضیافت ها می نویسد:
"...سه ماه است که مهرماه هم تمام شده و خبری از ضیافت هفدهم که دکتر حسن ستاری ساربانقلی میزبان آن بودند نیست. آقای دکتر حتی کامنت ها و نظرات بازدیدکنندگان را پس از تائید به نمایش می گذارند و عجیب هم نیست که هیچ کامنتی در آخرین پستی که در وبلاگ ایشان در مورد ضیافت بوده است، تائید نشده است.... هرچند امین شهامی پور [میزبان قبلی] کاملا مقصر نیست اما مسئولیت میزبان کم کار و حتی رفتار منفعلانه وی نسبت به ضیافتی که تعریف کرده بر عهده میزبان قبلیست. یعنی حداقل این انتظار می رفت که به میزبان هفدهم تذکر دهد و به محض ندیدن پاسخ و واکنش مناسب بدون در نظر رفتن هیچ ملاحظه ای، میزبان جدیدی را معرفی کند. با این توضیح به زودی روند قبلی ضیافت ها را با همکاری و نظرات خلاقانه و سازنده شما از سر می گیریم".
حدود 3 سال پیش کورش رفیعی عضو هیات مدیره مهندسان مشاور «اثر» در وبلاگ خود که با همین نام در مورد هنر و معماری می‌نوشت، در اقدامی مبتکرانه سنت دعوت از دیگر وبلاگ‌نویسان برای نوشتن در مورد موضوعی خاص را با چاشنی معماری در هم آمیخته و در یادداشتی با تیتر «ضیافت معمارانه» دعوت به نوشتن کرد: «من از تمام دوستان معمار و غیر معمار و همچنین از خودم دعوت می‌کنم در مورد خانه مطلبی معمارانه یا کلی بنویسند...».
در ادامه محمدرضا شیرازی، (عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مامور به تحصیل دروه دکتری در آلمان) نویسنده وبلاگ طرح سوم ضمن اظهار تمایل به تداوم این گونه حرکت‌ها پیشنهاداتی ۸ گانه* مبنی بر نحوه این تداوم ارايه کرد.
هرچند پس از مدتی خود کورش رفیعی از نوشتن در وبلاگش باز ایستاد، اما سنت «ضیافت معمارانه» با انتخاب میزبان هایی مجازی/وبلاگی به کار ادامه داد.

-----------
*
«۱ـ هر 2 ماه موضوعی را انتخاب کنیم. (6 موضوع در سال)
۲- سر هر 2 ماه مطالب منتشر شوند و موضوع بعدی ارائه شود.
۳ـ هر فردی در وبلاگ خودش مطلبش را بیاورد، و مدیر کار و دیگران تنها به آن لینک دهند.
۴ـ برای انتخاب موضوع پیشنهاد دوستان ارائه گردد.
۵ـ کارخیلی ساده برگزار شود، البته ساده از نظر شکل و کمیت، و نه کیفیت.
۶ـ مطلب هم قرار نیست تا مقاله و متن خیلی کار شده ای باشد. تنها اشاره‌ای، یا تأملی، یا نقل قولی در باب موضوع هم کافی است.
۷ـ من برای مدیریت این کار رفیعی را پیشنهاد می کنم، (اگر بپذیرند) چون هم بزرگتر مایند و هم مبدع قضیه. انتخاب موضوع هم از میان پیشنهادها به عهده ایشان باشد.
۸ـ برای شروع کار هم تنها توافق 5 ـ 6 نفر کافی است، اگر چه به نظرم خیلی ها اعلام آمادگی خواهند کرد.»
در این بین کمال یوسف پور پژوهشگر کارشناسی ارشد معماری، وبلگ‌نویس پرسابقه و عضو هیات داوران رقابت وبلاگ برتر معماری در سالجاری، ضمن موافقت با پیشنهادات محمدرضا شیرازی، معتقد است: «...پیشنهاد من این است که این کار هر دو ماه یکبار در یک بازه زمانی محدود (مثلا یک دوره 10 یا 15روزه) مطرح شود و در پایان آن خاتمه پیدا کند. در واقع این کار به یک نوع نشست مجازی وبلاگ‌نویسان معماری تبدیل می‌شود که هر دو ماه یکبار در یک دوره زمانی معین با موضوع مشخص برگزار می‌شود و قطعا نتایج بسیار خوبی در بر خواهد داشت...».

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری