:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
طرح یک سوال؛ چرا گروهی علاقه ای به استفاده از اصطلاح "معماری اسلامی" ندارند؟

در حالیکه که در خبر ها می خوانیم، سرفصل دروس مقطع دکتری رشته معماری اسلامی به گفته رئیس دانشگاه هنر اصفهان در حال تدوین و ارائه به شورای گسترش آموزش عالی است؛ در خبر دیگری می خوانیم که یک عضو عضو هیئت رییسه سازمان نظام مهندسی استان تهران معتقد است که "اصطلاح «معماري اسلامي» را غربي ها ابداع كردند" و ما نباید از این اصطلاح استفاده کنیم: "ما می‌توانیم بگوییم معماری ایرانی در دوره اسلامی اما نمی‌توانیم بگوییم معماری سبک اسلامی، چون عرب با خودش معماری نیاورد. یک دین هم واحد معماری نیست. اگر ما بخواهیم یک معماری را به دینی انتساب بدهیم، صورت خوشی پیدا نمی‌کند...". اینها سخنان ساناز افتخارزاده سردبیر اسبق فصلنامه معماری و ساختمان و از مدیران حال حاضر نظان مهندسی تهران در گفتگو با یک پایگاه اینترنتی (هنر نیوز) است.
مدتی پیش نیز «داراب ديبا» مدرس معماری، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اشاره به غیر عملی بودن معماری اسلامی، تاکید کرد: «...امروز به‌جای معماری اسلامی می‌توانيم بگوييم معماری معاصر جوامع مسلمان يا معماری كشورهای اسلامی ولی آوردن قيد اسلامی به معماری حالت سياسی و تاريخی به اين مقوله می‌دهد. به اعتقاد اين طراح، به‌روزشدن معماری اسلامی امری لازم است و عملی‌شدن آن با مشكلاتی كه وجود دارد تقريباً غيرممكن است...».
صرف نظر از دلایلی که در جهت حذف اصطلاح جا افتاده "معماری اسلامی" ارائه می گردد، رویکردی که در راستای این امر این روزها اینجا و آنجا مطرح می شود سوال برانگیز است؛ آیا براستی مشکل بر سر واژه هاست؟

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری