:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
دیدگاه‌های مخالفان و موافقان انتخاب فرشید موسوی، به عنوان معمار تهران سرای قرآن

Farshid Moussavi, photo:unknown source from internetزروان پلاس در مطلبی به نقل دیدگاه‌های مخالفان و موافقان انتخاب فرشید موسوی (یا به روایتی که اینروزها از نام وی باب شده "سیده فرشیده موسوی")، پرداخته است؛ کمال یوسف پور - معمار و مدرس معماری - ادیتور زروان پلاس، در حاشیه بحث های مطرح شده اخیر معتقد است "با توجه به تجارب ناموفق گذشته در تحقق شعار لزوم دست‌یابی به معماری برخوردار از هویت ایرانی اسلامی، که اغلب دستاوردی جز برداشت‌ها و تقلیدهای سطحی از معماری تاریخی در برنداشته، امید است این بار، تهران و ایران، به خاطر این نوع محافظه‌کاری‌ها و مباحثات تکراری، از داشتن یک اثر معماری طراحی‌شده به دست یک معمار توانا و شناخته‌شده در عرصه بین‌المللی که خوشبختانه ایرانی هم است، محروم نشود، چه بسا، حاصل کار ایشان که به ظاهر، شناخت چندانی از معماری ایرانی اسلامی
ندارد، بیشتر از آثار بسیاری از مدعیان این عرصه که تا به حال، به اندازه کافی، امتحان خود را پس داده‌اند، برخوردار از روح ایرانی اسلامی باشد.". در ادامه بخشی از حواشی موضوع را می خوانید:
:: خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران، ٢١ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: چرا باید شهرداری با یک معمار در خارج از کشور و با یک شرکت خارجی، برای این مجموعه قرآنی، اقدام کند، در حالی که این مجموعه باید توسط معماران مسلمان ایرانی اجرایی شود. معمار طرف قرارداد شهرداری نیز اعلام کرده‌ که طراحی معماری ایرانی و اسلامی را نمی‌تواند انجام دهد و تبحری در این زمینه ندارد. در عین حال، باید توجه داشت که رجوع به شرکت‌های خارجی و قراردادهای خارج از کشور، به شکلی قابل توجه، ارقام را چندین برابر می‌کند و این موضوع، به هیچ وجه، مورد قبول شورا نیست.


:: محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ٢٢ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: برای چنین مجموعه‌ای در این حد و اندازه و پر اهمیت، مناقصه‌ای بین‌المللی برگزار شده و به دلیل این که بنای این ساختمان مربوط به موزه قرآن است، حتما بر مسلمان بودن معماران تاکید داشته‌ایم، اما اگر این معمار ایرانی باشد، قطعا برای ما نیز بهتر خواهد بود. با توجه به ملاحظات صورت گرفته، شرکت انتخاب شده و من فکر می‌کنم معمار خانم آن حتما صلاحیت لازم را دارد.

:: حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: علاوه بر تاکید بر معماری ایرانی و اسلامی، باید در مورد سابقه معمار، زمان خروجش از ایران و اینکه همسر ایرانی داشته یا نه، هم بررسی شود.

:: خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: یک اروپانشین مسیحی، فرد مناسبی برای معماری "تهران سرای قرآن" نیست، حتی اگر مجانی طراحی کند.

:: حسن بیادی، نایب‌رییس شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: اینکه فردی مسلمان است یا مسیحی و یا چه شرایطی در زندگی خود داشته و یا حتی قبل از انقلاب، از ایران رفته یا بعد از انقلاب، به ما ربطی ندارد. اگر شرکتی، فعالیتی غیرقانونی و یا تعاملی غیرمعمول داشته باشد، اعلام می‌کنند و دیگر نیازی به برخی حرف‌ها نیست و حتی اگر فردی مسائل جاسوسی هم داشته باشد، می‌توان آن را متوجه شد.

:: مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: برخی از پروژه‌ها که از معنویت بیشتری برخوردار هستند، باید حساسیت بیشتری داشته باشند و با توجه به اینکه این پروژه هنوز نهایی نشده، می‌توانیم با اصلاح روش، آن را اصلاح کنیم.
خانم موسوی، به عنوان معمار، با صداقت و صراحت، میزان توانایی خود را اعلام کرده است و این صداقت قابل تقدیر است. تا زمانی که فردی به شناخت در مورد اسلام نرسد، نمی‌تواند بنایی، همچون یک مسجد، را ایجاد کند، چنانچه معمار مسجد شیخ فضل الله، قبل از معماری، به سفر کربلا رفته بود.

:: اکبر تشکری‌نیا، مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: تاکنون برنامه‌ریزی فیزیکی این پروژه انجام شده و همه بخش‌های آن، در شورای عالی قرآنی مورد بررسی و تایید قرار گرفته که در آن نمایندگانی از حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی حضور دارند.
شهردار تهران تاکید کرد که معمار این بنا باید مسلمان و شیعه باشد و از آنجایی که برگزاری مناقصه بین‌المللی، با شرط و قید، امکان‌پذیر نیست، بنابراین، برگزاری مناقصه ملغی شد و بلافاصله، تعدادی از معماران شاخص داخلی و خارجی، اما مسلمان، معرفی شدند و کمیته تخصصی، پس از غربالگری، خانم "فرشیده موسوی" را به عنوان کسی که شناسنامه ایرانی دارد و مسلمان و شیعه است، انتخاب کرد.
هیچ قراردادی با کشور انگلستان، نه در این پروژه و نه در پروژه‌های دیگر نداریم. قرارداد من با شخص خانم موسوی، به عنوان معمار، است که در قالب یک گروه فعال است.
خانم موسوی، طبق ضوابط قانونی، به عنوان معمار انتخاب شده و مقصر نیست و اگر شبهه‌ای وجود داشته باشد، آن شبهه را برطرف می‌کنیم.

:: نادر نوروزی، مدیرکل حقوقی شهرداری تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: هیچ‌گونه قراردادی با شرکتی انگلیسی، درباره ساخت مجموعه "تهران سرای قرآن"، منعقد نشده و بررسی‌های دقیق، نشان‌دهنده آن است که برای طراحی این پروژه، با خانم "سیده فرشیده موسوی"، ایرانی مسلمان مقیم خارج از کشور، توافقاتی صورت گرفته است. خانم موسوی، جزو 10 طراح برتر دنیا به شمار می‌آید و طراحی پروژه‌های بزرگی در دنیا، همانند مجموعه استادیوم المپیک 2012 لندن، را انجام داده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری