:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
الزام قانوني به استفاده از كارگران باسواد در ساخت‌وساز

از نيمه دوم امسال صدور پروانه ساختماني براي ساختمان‌هاي بالاي 3‌هزار مترمربع منوط به استخدام كارگران ماهر داراي كارت مخصوص از وزارت كار خواهد شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، صدور پروانه ساختماني براي ساخت‌وساز‌هاي بزرگ در تهران سخت‌تر شد. در جديدترين تصميم شهرداري براي كنترل سازند‌گان ساختماني، مقرر شده از اول مهر ماه پروانه ساختماني براي ساختمان‌هاي با مساحت بالاي 3‌هزار مترمربع به شرط استخدام كارگران ماهر و البته مهندس ناظر، صادر شود. در اين راستا، متقاضي پروانه ساختماني بايد ابتدا ليست كارگران داراي كارت مهارت از وزارت كار را به مقامات شهرداري ارائه دهد تا پس‌از تاييد و بررسي صلاحيت آنها و همچنين مهندس ناظر، براي آن پروانه ساخت صادر كنند.
اين شيوه جديد براي ساخت‌وساز در تهران درحالي اعمال مي‌شود كه همچنان در برخي مناطق شاهد حضور ضعيف مهندسان ناظر پاي ساختمان‌هاي در حال ساخت هستيم.
اين نظارت ضعيف گاهي اوقات باعث بروز حوادث در حين كار مي‌شود، اما در اكثر مواقع خود را در زمان سكونت ساكنان نشان مي‌دهد.
نبود مهندسان ناظر پاي ساختمان‌هاي در حال ساخت به معني نبود مدير در سالن توليد است كه باعث مي‌شود كارگران هر طور كه دلشان مي‌خواهد توليد كنند!
آيا دولت و مراجع مسوول براي اجبار به نظارت بر ساخت‌وسازها فكري كرده‌اند يا اينكه همچنان بايد به تلاش‌هاي شهرداري اميدوار بود؟
با وجود اینکه 16 سال از تصویب تبصره2 قانون نظام مهندسی مبنی بر الزام استفاده از مهندسین ناظر و کارگران ماهر ساختمانی مي‌گذرد، به تازگی مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد از اجرای طرح پایلوت الزام استفاده از کارگران ماهر در ساختمان‌های بالای 3000 متر تا ابتدای مهر ماه خبر داد و گفت: از زمان مقرر شده در هنگام صدور پروانه این ساختمان‌ها باید معمار، مهندس ناظر و تک تک کارگران با ارائه کارت مهارت فنی معرفی شوند. سید مصباح‌الدین متقی درباره جزئیات این طرح توضیح داد: بحث مربوط به مهارت فنی کارگران بر عهده وزارت کار و امور اجتماعی و بحث مربوط به اشتغال این قشر مربوط به وزارت مسکن و شهرسازی است و این دو وزارتخانه موظف هستند کمبود‌های موجود را در زمینه کسب مهارت و اشتغال کارگران جبران کنند.
با استناد به گفته‌های متقی در گذشته مصوب شده بود که باید به ازای ساخت هر 100 مترمربع از یک ساختمان یک کارگر ماهر داشته باشیم و با فرض اینکه سالانه 100‌هزار واحد مسکونی ساخته مي‌شود، توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر تنها 7000 کارگر ماهر در تهران وجود دارد و این معضل بزرگی به حساب مي‌آید، چرا که با در نظر گرفتن رکود فعلی بازار مسکن عرضه و تقاضا نیز از تعادل خود خارج شده و ساخت‌و‌سازها باید با ظرافت و دقت بیشتری صورت بگیرد.
وی درباره چگونگی ضمانت اجرای این طرح به دنیای اقتصاد توضیح داد: پروانه ساخت تمام ساختمان‌های بالای 3000 متر از ابتدای مهر ماه مشروط به معرفی تک تک کارگران با کارت مهارت فنی، معمار و مهندس ناظر ساختمان خواهد بود.
مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران همچنین یادآور شد: در صورتی که وزارت کار و امور اجتماعی به تعهدات خود در زمینه آموزش حرفه‌ای کارگران ساختمانی عمل کند سازمان معماری و شهرسازی الزامات کنونی را در مورد متراژهای پایین‌تر نیز اجرا خواهد کرد.
به دنبال اعلام این خبر هیربد معصومی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز با تاکید بر به‌کارگیری کارگران ماهر ساختمانی گفت: این اقدام در راستای اجرایی کردن مبحث دوم مقررات ملی ساختمان انجام مي‌شود.
معصومي‌ با اشاره به اجرای این بخشنامه از ابتدای مهر ماه توضیح داد: با اجرایی شدن این بخشنامه مهندسین ناظر موظف مي‌شوند تا گزارش‌های لازم را در خصوص انجام وظایف و مسوولیت‌های مجری در به‌کارگیری کارگران، استادکاران و همچنین عوامل فنی ماهر دارای پروانه مهارت فنی به شهرداری‌های نواحی و دفاتر خدمات الکترونیک ارائه کنند در ضمن در همین رابطه کارفرما و مجری ساختمان موظف هستند تا اسناد و گزارش‌های مربوطه را در زونکن کارگاهی ساختمان ثبت کنند.
با استناد به گفته‌های معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، این بخشنامه در حال حاضر به مناطق 22‌گانه شهرداری‌های پایتخت ابلاغ شده و شهرداران نواحی موظفند بر اجرای آن نظارت داشته باشند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری