:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
نام گذاری دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد همدان به نام زنده یاد محمد قهوه ای

Mohammad Ghahve'ei
زنده یاد مهندس محمد قهوه ای در حالی سال گذشته دار فانی را وداع گفت که با حضوری بالغ بر 40 سال در عرصه معماری در شهر همدان، ده ها اثر کم نظیر در این شهر از او به یادگار مانده است؛ وی غالبا به عنوان معماری که توانست هویتی متعالی را در آثار خود با ترکیب نگاه اصیل ایرانی و نیز نوگرایی معماری روز جهان رقم زند یاد می شود: "معماري گذشته بخشي از وجود ماست؛ نمي‌توانيم انكارش كنيم. من تقليد از معماري قديم را نادرست مي‌دانم،‌ ولي برداشت مبتكرانه از آن درست است،‌ كما اينكه بسياري از معماران مشهور جهان از قوس و بالكن ايراني استفاده كرده اند. همين امروز هم كه مي‌خواهم طرحي تهيه كنم،‌ چند كتاب معماري ايراني را ورق مي‌زنم و ايده مي‌گيرم...".*
امروز در طی مراسم یادبود این معمار، اعلام شد در جهت تقدیر از وی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی که خود از اساتید آن بود، با تایید ریاست این دانشگاه، به نام وی نامگذاری شد.
همچنین قرار است به زودی خیابانی نیز در همدان به نام مرحوم محمد قهوه ای نامگذاری شود. زندگی حرفه ای زنده یاد قهوه ای الگویی بی نظیر در توان یک معمار در تاثیر گزاری بر رویکرد متعالی در معماری یک شهر است.


* مصاحبه مجله آبادی با مرحوم قهوه ای

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری