:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
محقق دانشگاه شریف شیوه ای برای طراحی ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله ارایه کرد

به گزارش ایرنا، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف از ارائه روش تحلیل دینامیکی فزاینده زمان دوام بر اساس تحلیل تاریخچه زمانی برای تحلیل و طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله خبر داد.

به گزارش دفتر ارتباطات پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر همایون استکانچی، مبتکر این روش با بیان این مطلب گفت: در روش« زمان دوام» یک تحریک دینامیکی فزاینده طراحی شده که شدت آن به تدریج در طول زمان افزایش پیدا می کند و به سازه مورد نظر اعمال می شود.
وی افزود: پاسخ سازه در طول زمان بررسی شده و با توجه به روند افزایش تغییر شکل ها و ایجاد خرابی متناظر با شدت های مختلف تحریک در طول زمان، نقاط قوت و ضعف سازه و کفایت آن با توجه به خطرپذیری ساختگاه موردنظر ارزیابی می شود.
محقق دانشگاه شریف با اشاره به مزیت های این روش یادآور شد: روش زمان دوام با ارائه تخمین مناسب از پاسخ سازه در شدت تحریک های مختلف متناسب با طیف طرح موردنظر در هر تحلیل تاریخچه زمانی، موجب صرفه جویی قابل ملاحظه در تعداد تحلیل های لازم جهت ارزیابی سازه تحت شرایط ساختگاه مورد نظر در مقایسه با روش های متعارف تحلیل زمانی می شود.
وی در ادامه گفت: روش زمان دوام در مقایسه با روش های خطی و غیر خطی استاتیکی و طیفی، به علت نوع تحلیل که بر اساس روش تاریخچه زمانی است، هیچ محدودیت قابل توجهی در مقابل لحاظ کردن پیچیدگی های رفتاری سازه از قبیل رفتار غیرخطی، کمانش، شکست، ترک، تغییر شکل های بزرگ، اثرات زمانی، اثر میراگرها، رفتار چرخه ای و غیره ندارد.
استکانچی ادامه داد: هم چنین کاربرد این روش با توجه به اصول مفهومی ساده و عدم درگیری با مسائل پیچیده انتخاب رکوردهای سازگار با ساختگاه موردنظر برای کاربرد در مهندسی سازه مناسب تر است.
وی اظهار داشت: ایده این روش شبیه به کاربرد تست ورزش در پزشکی است که در آن جهت ارزیابی وضعیت قلبی ـ عروقی بیمار یا ورزشکار وی در مراحل و شدت های مختلف وضعیت فعالیت بدنی مورد آزمایش قرار می گیرد.
این پژوهشگر اضافه کرد: با توجه به پتانسیل های قابل توجه این روش، انتظار می رود کاربرد عملی آن در ارزیابی و طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله در سال های آینده توسعه پیدا کرده و این روش جهت طراحی و تقویت ساختمان های ایمن مورد استفاده جامعه مهندسی قرار گیرد، ضمن این که انجام تحقیقات کاربردی در این زمینه در قالب پروژه های تحقیقاتی با شرکت مدیریت منابع آب، شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در جریان است.
وی ادامه داد: هم چنین تاکنون مقالات متعددی در مورد این روش در مجلات معتبر ملی و بین المللی و کنفرانس ها و مجامع مختلف ارائه و مورد استقبال واقع شده و یک پایان نامه دکترا و 11 پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه شریف ارائه شده و 3پایان نامه دکترا و 5 پایان نامه کارشناشی ارشد دیگر نیز در این زمینه در حال انجام است.
استکانچی به ضرورت انجام تحقیقات در زمینه ساختمان های مقاوم در برابر زلزله اشاره و تاکید کرد: ایران در مسیر یکی از کمربندهای فعال زلزله قرار گرفته و از لحاظ خطر زلزله جزو مناطق با خطر شدید محسوب می شود، به گونه ای که آمار تلفات جانی و خسارت های مالی زلزله در کشور به طور نسبی زیاد است، این در حالی است عمده این تلفات به دلیل وجود ساختمان ها و تاسیسات ناامنی است که بدون توجه کافی به اصول مهندسی زلزله ساخته شده یا می شود.
وی خاطرنشان کرد: امروزه با پیشرفت دانش مهندسی سازه و زلزله، نیروی تخصصی و ابزار لازم برای ساخت ساختمان های ایمن و مقاوم سازی ساختمان های موجود در دسترس است که به کمک آنها می توان عملکرد ساختمان های مختلف را در هنگام وقوع زلزله شدید با دقت پیش بینی نموده و در صورت مناسب نبودن و احتمال بروز خطر، نسبت به اصلاح رفتار ساختمان و ایمن سازی آن قبل از بروز فاجعه جلوگیری نمود.Bookmark and Share

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری