:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
اصرار روزنامه دنیای اقتصاد در عملی جلوه دادن «طرح ساخت خانه‌هاي 25 متري در تهران»

تصویر تزیینی استدر حالیکه رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها تصریح کرده است: طرح ساخت خانه‌های 25 متری در تهران در گذشته مطرح شده بود، اما به تصویب اعضای هیات مدیره نرسید و بدین ترتیب ارائه این طرح به دولت نیز بی معنی است؛ روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش امروز خود با عنوان "استقبال زوج‌هاي جوان از مسكن‌كوچك" با اعلام اینکه "به دنبال چاپ گزارش ساخت خانه‌های 25‌متری در صفحه مسکن روزنامه دنیای اقتصاد، بسیاری از جوانان طی تماس‌های تلفنی مکرر با گروه مسکن و با تصور‌اينکه‌اين طرح در دولت به تصویب رسیده است، در خصوص شرایط ثبت‌نام در‌اين طرح پرس و جو کردند" به ارایه چند نظر از آنچه مدعی است از تماس های بسیاری از جوانان اخذ کرده به تایید ایده ارایه شده در گزارش قبلیش می پردازد.
جالب توجه اینجاست که در میان چند نظر ارایه شده به طور مثال جوانی ماهانه 700هزار تومان اجاره بها مي‌پردازد و باتوجه به دوشغله بودن خود وهمسرش ‌اين رقم فقط بابت استراحت شبانه آنها هزینه می‌شود پس طرح ساخت خانه‌هاي 25 تا 35متري بسیار مفید است چرا که مي‌توان با پس‌انداز مبلغی که بابت اجاره پرداخت مي‌شود، اقدام به خرید خانه‌اي بزرگ‌تر در آینده کرد.
حال بسیار محتمل است جوان فوق الذکر با کمتر از نصف این مبلغ از دیگر آپارتمانهای موجود در شهر استفاده کند (مثلا یک آپارتمان 40 متری که به وفور یافت می شود) ولی ظاهرا نویسنده گزارش دنیای اقتصاد اصرار دارد که ایشان صرفا باید در همین سویت 25 متری زندگی کنند.
یا در مورد دیگری، مخاطب دیگری می گوید: "در حال حاضر من وهمسرم در یک خانه 70متری که زیر زمین است، زندگی مي‌کنیم و ماهانه حدود 500هزار تومان اجاره می‌دهیم و از‌ اينکه امیدی به خانه دار شدن ندارم، از نظر روانی به شدت احساس اضطراب و سرخوردگی دارم‌. وی تاکید کرد: حاضرم در خانه‌اي 19متری هم زندگی کنم، اما اجاره‌نشین نباشم‌..."؛ اینجا حتی متراژ پایین تر آمده و به 19 متر تنزل یافته است. نکته این است که طبق گزارش های روزانه همین روزنامه از قیمت اجاره بها رقم 500 هزار تومان برای یک زیرزمین 70 متری که سرخوردگی هم ایجاد کند اندکی دور از ذهن است (در مناطق متوسط نشین تهران).
در ادامه گزارش مبحثی مطرح می شود که ظاهرا هدف اصلی گزارش نیز بوده: "جوانی 30 ساله مي‌گوید: سال 86 به امید خانه‌‌دار شدن در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کردم، اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است‌...".

نکته ای که در کوران مباحثات نباید به دست فراموشی سپرده شود این است که الگوی مصرف بیش از آنکه امری اقتصادی باشد امری فرهنگی است و همانطور که این گزارش در اشاره کوتاهی از زبان ‌ايرج رهبر، رييس انجمن انبوه‌سازان مطرح کرده است: "کشور ما ازنظر زمین در مضیقه نیست و ساخت‌اين نوع خانه‌ها برای کشورهایی که مشکل زمین دارند، کارآیی دارد‌. وی تاکید کرد‌: زوج‌های جوان نمي‌توانند زیاد در‌اين خانه دوام بیاورند وبعد از مدتی خسته مي‌شوند؛ چرا که حتی نمي‌توانند یک میهمان هم دعوت کنند‌... اگر در ساخت مسکن مهر نقشه‌های 40متری در نظر گرفته شود، مي‌توان مشکل مسکن جوانان را حل کرد".
در نتیجه گیری گزارش دنیای اقتصاد طرح فروش متری مسکن را مناسب حل مشکل مسکن دانسته است.Bookmark and Share

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری