:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
اختلاف بر سر طرح ساخت خانه‌هاي 25متري بین انبوه سازان

در حالیکه روزنامه دنیای اقتصاد اخیرا از زبان شخصی که او را "عضو ارشد انجمن انبوه‌سازان تهران" می خواند، گزارشی مبنی بر پيشنهاد ساخت برج‌هاي مسكوني با واحد‌هاي 25 تا 35‌متري در مناطق مركزي پايتخت به دولت ارائه كرد، رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران در گفتگو با فارس گفت: طرح ساخت خانه‌های 25 متری در تهران در گذشته مطرح شده بود، اما به تصویب اعضای هیات مدیره نرسید و بدین ترتیب ارائه این طرح به دولت نیز بی معنی است.
روزنامه دنیای اقتصاد در حالی از محمد مهدي مافي، انبوه‌ساز تهراني به عنوان طراح ساخت خانه‌هاي 25‌متري یاد کرد که این رویکرد مدت هاست در میان کشورهای اروپایی علی الخصوص با رویکرد سوسیالیستی بیشتر جهت اسکان افراد مجرد رواج دارد و در اصل از آن با عناوینی چون سویت یا استودیو یاد می شود که البته با فرهنگ فضایی این کشور ها نیز منطبق است.
ایرج رهبر افزود: اعلام طرح ساخت خانه‌های 25 متری در تهران ایده شخصی یکی از اعضای انجمن بود که قبلا در هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مطرح شد؛ اما به تصویب نرسید. وی با بیان اینکه وقتی طرحی تصویب نشده، ارائه آن به دولت نیز غیر ممکن است، اظهار داشت: البته بحث ساخت خانه‌های کوچک برای اقشار کم‌درآمد و به خصوص جوانان می‌تواند مفید باشد.
در هر حال رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران، در مصاحبه اخیر خود تصریح کرده است: می توان برای خانه دار کردن جوانان از ساخت انبوه واحدهای 40 متری یا 50 متری شروع کرد تا جوانان بتوانند پس از خرید این واحدهای کوچک با گذشت زمان و بالا رفتن قدرت خرید در آینده متراژ واحد مسکونی خود را افزایش دهند.... زندگی در خانه‌های 25 متری حتی برای جوانان تازه ازدواج کرده نیز امکان پذیر نیست، بنابراین می‌توان با ارائه طرح‌ ساخت واحدهای 35 یا 40 متری اهداف خانه‌دار کردن جوانان را دنبال کرد.
به نظر می رسد محمد مهدي مافي و ایرج رهبر دارای اختلاف نظرهایی بنیادی در رویکرد به مسکن ارزان و کم متراژ هستند و این بحث به این زودی ها تمام نشود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری