:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
موج اعتراض معماران استان آذربایجانشرقی به نتایج آزمون نظام مهندسی

نحوه برگزاری و تصحیح اوراق آزمون نظام مهندسی همواره مورد اعتراض حرفه مندان مرتبط بوده است.
اخیرا جمعی از معماران تبریزی معترض به بخشی از این آزمون در ابتکاری جالب توجه وبلاگی (http://www.azarnezam.blogfa.com) را جهت انعکاس اعتراضات خود تاسیس کرده اند و با ارسال ایمیلی به آرونا خواستار درج نامه اعتراضیشان شدند که عینا در ادامه می بینید:

به نام خدا

مقام عالی وزارت مسکن و شهرسازی

جناب آقای مهندس سعیدی کیا

موضوع: تقاضای صدور دستور بررسی و تجدید نظر در خصوص آزمون نظام مهندسی رشته معماری

با سلام و عرض ادب، احتراما اینجانبان امضاء کنندگان زیر، به نمایندگی از جامعه معماران استان آذربایجان شرقی، به استحضار میرساند که پیرو اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند 87 رشته معماری، متاسفانه شمار کثیری از شرکت کنندگان موفق به گذراندن این آزمون نگردیده اند. این در حالی است که اکثرا در آزمون شهریور 87 با تفاوت نمره کمی، حدنصاب قبولی کسب نشده بود و امیدوار بودیم که در این آزمون بتوانیم این تفاوت را جبران کنیم، متاسفانه با دیدن تفاوت نمره های فاحش با حد نصاب قبولی در نتایج این آزمون، دچار شک شدیم که یا ما تعریف درستی از معیارهای معماری نداریم و یا اینکه مصححان اوراق معیارهای خاص خود را در ذهن دارند که برای ما واضح نیست و این در مقابل این دیدگاه قرار دارد که معماری یک رشته جهانی است و در تمام جهان زبان مشترک خاص خود را دارد. بنابراین خواهشمند است با استناد به موارد ذیل دستور بررسی و تجدید نظر در مورد آزمون صدرالاشاره را صادر فرمائید.

بند الف) این آزمون ها بصورت ترسیم دستی برگزار می شوند، درصورتیکه تهیه نقشه های عملیاتی غالبا بصورت رایانه ای اجرا می شوند و حتی خود سازمان نیز نقشه ها را به صورت رایانه ای کنترل می کند. با توجه به اینکه ابزار رایج رایانه است انتظار می رود که چنین آزمونی نیز بصورت رایانه ای برگزار شود. البته شکی نیست که معمار باید بتواند ترسیم را به صورت دستی نیز انجام دهد. اما این قابلیت در صورتی جالب توجه است که بخواهیم طرحی را با پرسپکتیو و راندو و بصورت اسکیس (مانند آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه دهیم، در حالیکه آزمون طراحی نظام مهندسی بیشتر در تاکید به قوانین ترسیم برگزار می شود.

بند ب) معمولا منابع ثابتی در آزمون ترسیمی مورد استفاده قرار میگیرد که بیشتر همکاران به این منابع واقف اند و از آن در ترسیم جزئیات خود استفاده می کنند. پس اینهمه تفاوت نمره حاصل از چیست؟ حال اگر مصححان دارای معیارهای خاص خود می باشند آیا بهتر نیست که این معیارها قبل از آزمون به نحو مقتضی به اطلاع شرکت کنندگان برسد تا با این همه درصد قبولی کم حرفه مهندسی زیر سوال نرود و در ذهن شرکت کنندگان این ابهام بوجود نیاید که "این یک آزمون شانسی است و قانون و قاعده خاصی در اصلاح اوراق آن وجود ندارد" ؟

بند ج) در نهایت مبرهن است که شرکت کنندگان در آزمون مذکور حداقل دوره چهار ساله کارشناسی و حتی مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) را گذرانده اند و بعد از اتمام تحصیلات اکثراً همکاری در شرکت های فنی مهندسی و مشاوران را آغاز می کنند و بدون توجه به امتیاز حق امضا در طراحی پروژه های بزرگ و کوچک سهیم هستند. چه بسیارند طرح هایی که توسط این افراد طراحی می شود و به خاطر اینکه حق ندارند امضای خود را در پای کارشان داشته باشند، دربدر به دنبال امضای مجاز می گردند تا طرح را به مرحله اجرا برسانند. در نتیجه "مهندسین دارای امضای مجاز" بدون اطلاع از ماهیت طرح اقدام به تائید طرح می نمایند که وجود و اشاعه این فرهنگ از نظر اینجانبان پسندیده نمیباشد. از طرفی تعدادی از همین افراد که حق ندارند نامشان را در کنار اثر خود ثبت کنند همان همکاران دارای مرتبه کارشناسی ارشد و دکتری هستند که در دانشگاه ها در حال تربیت معماران جدید می باشند. حال اگر این افراد به دلیل مردود بودن در این آزمون مجاز نیستند تا طرح خود را امضا کنند، چطور می توانید انتظار داشته باشید معمارانی که توسط این افراد تربیت می شوند، معمارانی باسواد و کارآمد باشند؟

با تشکر

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری