:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
انتقاد انبوه‌سازان از اوضاع مسكن مهر

انبوه‌سازان چون مي‌دانند ساخت مسكن كار ساده و پيش‌پا افتاده‌اي نيست كه مردم عادي بتوانند به راحتي از پس آن برآيند، هر‌از‌گاهي به نحوه واگذاري زمين‌هاي 99 ساله انتقاد وارد مي‌كنند به اين اميد كه دولت به اشكالات موجود در مسير بزرگترين پروژه ملي حال حاضر در كشور پي‌ببرد.
جديدترين اظهار نظر در اين باره را مجتبي بيگدلي، رييس انجمن انبوه‌سازان مطرح كرده است.
اين فعال ساختماني معتقد است دولت بايد به اشتباهات خود در مسكن مهر اعتراف كند.
بيگدلي در گفت‌وگوي ويژه خبري كه سه‌شنبه شب از شبكه دو سيما پخش شد؛ افزود: مردم وسط مسكن مهر رها شده‌اند و دولت با دادن يكسري زمين با اجاره بلند مدت انتظار صاحبخانه‌شدن مردم را دارد.
وي تصريح كرد: از كسي كه حتي يك ثانيه هم تجربه ساختماني ندارد انتظار داريم روي اين زمين‌ها مسكن بسازد. اين يعني اتلاف وقت و هزينه كه بعيد است آخرش هم جواب بدهد.
بيگدلي بر حضور انبوه‌سازان در طرح مسكن مهر تاكيد كرد و گفت: بايد نقش اين گروه در ساخت مسكن مهر پررنگ شود در غير اين‌صورت بازدهي ضعيف خواهد بود.
انصرافي‌ها در خيابان سپهبد قرني
در ادامه گفت‌وگوي ويژه خبري مدير يكي از تعاوني‌هاي مسكن مهر در دماوند ميهمان تلفني برنامه شد و با اشاره به اينكه در خيابان سپهبد قرني و در محل اداره تعاون استان تهران روزانه تعداد زيادي از مردم براي انصراف از مسكن مهر مراجعه مي‌كنند، گفت: تعاوني ما جزو اولين تعاوني‌هايي بود كه در اين طرح ثبت نام كرد، اما هنوز زمين به تعاوني تعلق نگرفته است و اعضا نسبت به پروژه دلسرد شده‌اند.
ساخت از برنامه عقب است، چرا؟
از سال گذشته بعد از آنكه انتظار 2‌ميليون متقاضي مسكن مهر براي رسيدن به مرحله ساخت وارد مسير طول و درازي شد، مسوولان پاي بانك‌ها را به ماجرا كشيدند و اعلام كردند، چون بانك‌هاي عامل وام 14‌ميليوني تعهد شده را نمي‌دهند كار خوب جلو نمي‌رود. اما معاون ارشد وزير مسكن سه‌شنبه شب در رسانه ملي برخي دلايل نگفته را نيز براي عقب ماندن از برنامه مطرح كرد.
منوچهر خواجه دلويي بعد از تشريح عدم همكاري بانك‌هاي عامل با اين پروژه ملي در سال گذشته، تعاوني‌ها را نيز مقصر دانست و گفت: در يك استان شاهد هستيم يك تعاوني پروانه ساخت را هم گرفته و در مرحله اسكلت‌بندي است، اما تعاوني ديگر در همان منطقه هنوز هيچ‌ اقدامي نكرده است.
وي افزود: ساخت مسكن مهر با تعاوني‌ها است و مردم خودشان بايد كار را جلو ببرند.
معاون امور ساختمان و توليد وزير مسكن همچنين تصريح كرد: در برخي استان‌ها فرآيند ساخت از برنامه عقب است كه علت عدم تامين تسهيلات بانكي است كه تا 3 ماه قبل دچار مشكلاتي بود، اما امروز روال خوبي پيدا كرده و به همين دليل سرعت كار در 2 ماه قبل بهبود پيدا كرده است.
وي افزود: در برخي استان‌هاي شمالي نيز ما به اندازه كل متقاضيان، زمين دولتي نداشتيم. لذا بلافاصله زمين از بخش خصوصي خريداري كرديم‌. همين مساله تاخير 5 تا 6 ماهه در كار ايجاد كرد.
خواجه دلويي يك دليل ديگر نيز براي كندي كار در مسكن مهر عنوان كرد: قاعدتا تامين زمين با اين حجم وسيع ممكن است در مواقعي با معارض روبه‌رو شود. در حال حاضر كمتر از 5‌درصد زمين‌هاي 99 ساله با معارض روبه‌رو شده كه كميته‌هاي استاني وزارت مسكن براي رفع معارض در تلاش هستند. اگر موفق به رفع معارض نشويم زمين جايگزين براي تعاوني‌هاي مسكن مهر پيش‌بيني مي‌كنيم.
استان‌هاي پيش‌رو در مسكن مهر
تاكنون بالغ بر يك‌ميليون و 290‌هزار متقاضي واجد شرايط از سوي وزارت تعاون براي دريافت زمين 99 ساله به وزارت مسكن معرفي شده‌اند كه از اين تعداد به يك‌ميليون و 280‌هزار نفر زمين واگذار شده است.
خواجه دلويي، معاون وزير مسكن با ارائه اين آمارها تاكيد كرد:‌. واگذاري زمين به معني آمادگي براي ساخت نيست، چون زمين‌ها بايد آماده‌سازي شود كه اين به 6 ماه زمان نياز دارد.
درحال حاضر حدود 500‌هزار نفر مرحله آماده‌سازي زمين‌ها را پشت‌سر گذاشته‌اند كه از اين تعداد حدود 320‌هزار نفر موفق شده‌اند پروانه ساختماني دريافت كنند.
تا امروز بيش‌از 75‌هزار واحد مسكن مهر از مرحله پي‌سازي عبور كرده‌اند.
معاون وزير مسكن دراين باره گفت: براي ساخت مسكن مهر 2 سال زمان لازم است.
خواجه‌دلويي تصريح كرد: استان‌هاي خراسان رضوي، آذربايجان غربي و اصفهان جزو استان‌هاي پيشرو در آماده‌سازي زمين‌هاي 99 ساله هستند كه به ترتيب 44‌هزار، 40‌هزار و بيش‌از 40‌هزار قطعه زمين در اين استان‌ها آماده‌سازي شده است.
همچنين در مرحله اخذ پروانه ساختماني نيز استان‌هاي اصفهان و هرمزگان پيشرو هستند كه به ترتيب 45‌هزار و 23‌هزار پروانه مسكن مهر در اين استان‌ها صادر شده است.
اين مقام وزارت مسكن بدون آنكه آماري از ساخت مسكن مهر در استان تهران ارائه دهد، فقط درباره تامين زمين 99 ساله گفت: در تهران 230‌هزار زمين تامين و واگذار شده است.
وي در عين حال افزود: اگر تعاوني‌ها نسبت به شروع عمليات ساخت تاخير كنند، زمين از آنها پس گرفته خواهد شد.
سالي 400‌هزار مسكن مهر بايد ساخته شود
درحالي كه در روز‌هاي اول رونمايي از طرح مسكن مهر گفته مي‌شد سالانه بايد 5/1‌ميليون مسكن مهر در كشور ساخته شود! اما حالا مسوولان به كمتر از 30‌درصد از اين رقم هم راضي شده‌اند.
خواجه دلويي در گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه دو سيما دراين باره گفت: آقاي وزير هيچ‌وقت نگفته‌اند سالي 5/1‌ميليون مسكن مهر بايد در كشور ساخته شود؛ بلكه ايشان تاكيد دارند بايد سالانه 5/1‌ميليون واحد مسكوني در كل كشور ساخته و تحويل بازار شود كه از اين تعداد بايد 400‌هزار واحد از طريق مسكن مهر ساخته شود.
وي همچنين درباره انبوه‌سازان نيز با اشاره به اينكه بانك مركزي بايد با انبوه‌سازان همكاري كند، گفت: در حال حاضر بخشي از طرح‌هاي انبوه‌سازي نيازمند منابع مالي است كه اگر اين منابع تامين شود در عرضه مسكن به بازار كمك خواهد شد.
خواجه دلويي تاكيد كرد: كل مسكن مهر توسط انبوه‌سازان ساخته مي‌شود، اما در يك حالت انبوه‌سازان مي‌توانند به عنوان پيمانكار پروژه اقدام كنند و در حالت دوم مي‌توانند مستقيم با ما وارد مذاكره شوند و براي ما بسازند.
اين مقام وزارت مسكن خاطرنشان كرد: در هر دو حالت جلوي سود غيرمجاز گرفته شده است. در حالت اول انبوه‌ساز در قالب پيمانكار فقط سود پيمان‌كاري را مي‌گيرد و در حالت دوم قيمت فروش به‌صورت مقطوع در ابتداي كار محاسبه مي‌شود.
خدمات بانك مسكن براي مسكن مهر
سهمايي، عضو هيات‌مديره بانك مسكن ميهمان ديگر گفت‌وگوي ويژه خبري سيما، درباره نحوه تامين مالي طرح مسكن مهر گفت: سال گذشته 6 بانك دولتي بايد وام‌هاي 15‌ميليوني مسكن مهر را پراخت مي‌كردند، اما به تدريج كه كار پيش‌رفت مشكلاتي هم در پرداخت تسهيلات به وجود آمد. لذا دولت صلاح ديد بانك مسكن به عنوان بانك عامل كار را دنبال كند.
سهمايي با بيان اينكه 95‌درصد تسهيلات بانك مسكن به بخش مسكن تعلق دارد، گفت: درحال حاضر بانك مسكن عمده تسهيلات را براي ساخت قرار داده است.
وي افزود: از كل تسهيلات بانك مسكن، چيزي حدود 40‌درصد تسهيلات به مسكن مهر تعلق دارد.
عضو هيات‌مديره بانك مسكن همچنين به دو طرح ويژه انبوه‌سازان اشاره كرد و گفت: در طرح فجر بنا داريم به ساختمان‌هاي نيمه‌كاره كه 60‌درصد از عمليات ساخت در آنها انجام شده و براي مابقي كار نياز به منابع مالي دارند، تسهيلات در اختيار قرار دهيم كه براي اين طرح تاكنون 50‌هزار نفر ثبت‌نام كرده‌اند.
وي همچنين به طرح تلاش اشاره كرد و گفت: در اين طرح چنانچه انبوه‌سازي مبلغي را نزد بانك مسكن سپرده‌گذاري كند، بعد از 6 ماه بانك معادل سه برابر مبلغ سپرده‌گذاري شده را وام ساخت در قالب مشاركتي پرداخت مي‌كند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری