:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
تخفيف 20‌درصدي عوارض ساخت در تهران

دنياي اقتصاد- شهرداري تهران كه اواخر سال گذشته قصد داشت عوارض ساخت‌وساز را حدود 10‌درصد افزايش دهد، اكنون حاضر شده بخشي از اين عوارض را به عنوان تخفيف به سازندگان ببخشد تا بلكه ساخت‌وساز رونقي بگيرد و از اين طريق، مشكل درآمدهاي معوقه شهرداري برطرف شود.
ساختمان‌سازي در پايتخت به حدي راكد شده كه برخي نهادهاي غير‌مسوول در حوزه مسكن را نيز به تلاش براي خارج كردن بازار از اين وضعيت واداشته است؛ در حالي كه وزارت مسكن ‌در صدد برنامه‌ريزي براي حمايت مالي از انبوه‌سازان است، شهرداري تهران به عنوان نهاد وابسته درآمدي به ساخت‌وساز نيز تخفيفات ويژه‌اي براي سازندگان مسكن در نظر گرفته است.عوارض ساخت كه به اعتقاد برخي مسوولان دولتي بخش مسكن، حدود 20‌درصد از قيمت تمام شده را شامل مي‌شود. در تصميمي تازه از سوي شهرداري كه روز يكشنبه گذشته به تصويب شوراي شهر رسيد، قرار است كاهش يابد.براين اساس از امروز تا پايان دي‌ماه سال جاري چنانچه متقاضيان ساخت‌وساز هزينه عوارض ساخت را به‌صورت نقدي به شهرداري بپردازند، 20‌درصد تخفيف خواهند گرفت.همچنين كساني كه براي سال آينده قصد ساخت‌وساز دارند چنانچه امسال عوارض آن را به شهرداري بپردازند مشمول تخفيف 25‌درصدي خواهند شد. درحقيقت شهرداري نه بخاطر كمك به سازندگان بلكه به علت جبران كمبود مالي ناشي از ركود ساخت‌وساز دست به چنين اقدامي زده است.سال گذشته شهرداري پايتخت توانست 85‌درصد از بودجه پيش‌بيني شده از محل عوارض را درآمد كسب كند. و در 15‌درصد مابقي ناكام ماند به همين خاطر شيوه تخفيف در عوارض به شرط پرداخت نقدي راهكار جديد براي جلوگيري از تكرار رخداد سال قبل در شهرداري تهران است.اين درحالي است كه كارشناسان مسكن معتقدند علت ركود ساخت نگراني انبوه‌سازان از عدم فروش واحدها است.ركود در بازار مسكن تعداد واحدهاي در آستانه فروش را افزايش داده؛ طوري‌كه فروشندگان حاضر شده‌اند قيمت را از حد مورد انتظارشان پايين‌تر بياورند؛ اما همچنان خريداري وجود ندارد.آيا اكنون تخفيف در عوارض ساخت مي‌تواند بازار مسكن را از ركود خارج كند؟
به گزارش دنياي اقتصاد، افرادي كه تحت هر عنوان بدهي خود را به شهرداري تهران به صورت يكجا و نقد پرداخت كنند، (در مرحله اول پرداخت) 20‌درصد تخفيف دريافت خواهند كرد.
سخنگوي شوراي شهر تهران درباره این خبر به «دنیای اقتصاد» گفت: شهرداري تهران جهت ترغيب شهروندان به ساخت‌وساز در تهران تسهيلات جدیدی قائل شده است. خسرو دانشجو در پايان دويست و پنجمين جلسه غيرعلني شوراي شهر كه بدون حضور مستمع برگزار شد در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: با توجه به آنكه بنا به دلايلي ساخت‌وساز در شهر تهران نسبت به سنوات گذشته دچار ركود بوده و تعداد مراجعه به شهرداري جهت اخذ پروانه كاهش چشمگيري داشته شوراي شهر بر آن شد تا به افرادي كه مبادرت به امر ساخت‌وساز خصوصا احياي بافت فرسوده مي‌كنند، تسهيلاتي را ارائه كند.
وي افزود: با تصويب ارائه تسهيلات به منظور رونق ساخت‌وساز در شهر تهران توسط شهرداري به مدت يك سال پس از ابلاغ اين مصوبه در صورت پرداخت نقدي عوارض توسط متقاضيان ساخت‌وساز و اخذ پروانه تخفيف 25‌درصدي در عوارض آنها اعمال مي‌شود.
سخنگوي شوراي شهر تهران تصريح كرد: در گذشته بخشي از عوارض به صورت نقد و بخش ديگر به صورت 24 يا 36 ماهه به صورت اقساطي دريافت مي‌شد، اين مصوبه به قوت خودش باقي است. دانشجو در مورد تمامي ديون شهروندان به شهرداري تهران خاطرنشان كرد: تعدادي از شهروندان بعد از اخذ پروانه از شهرداري عوارض خود را به صورت اقساط 24 يا 36 ماهه پرداخت كرده‌اند، اما عده‌اي نيز با به موقع پرداخت نكردن مشمول ديركرد و جريمه شده‌اند. وي افزود: افرادي كه تحت هر عنوان بدهي را به صورت يكجا و نقد پرداخت كنند، 20‌درصد تخفيف دريافت خواهند كرد.
سخنگوي شوراي شهر تهران در پاسخ به اين سوال كه ظاهرا اين دو مصوبه يك آگهي تبليغاتي براي شهرداري است، عنوان كرد: اين مساله را تاييد نمي‌كنم؛ چراكه شوراي شهر با درخواست‌هاي بي‌شمار مردم روبه‌رو بوده و آنها خواهان ارائه تسهيلات جدید بودند تا بدون دخالت واسطه ساخت‌وساز خود را انجام دهند و این مصوبه درواقع بنا به درخواست مستقیم مردم ارائه شده است.
تغییر در تصمیم شهرداری
خبر تخفيف 20 و 25‌درصدی عوارض با 5 ماه فرصتی که شهرداری از شورای شهر درخواست کرده بود تعیین شد و در آن زمان میزان عوارض شهری و تراکم برای هر مترمربع بنا بین 70 تا 320‌هزار تومان بود که این میزان برای ساختمان‌های بلند مرتبه بسته به تعداد طبقات به صورت تصاعدی افزایش می‌یافت و با تخفیف‌های جدید شهرداری این میزان (مخصوصا در بنا‌های متراژ بالا) به مقدار قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.به گزارش دنیای اقتصاد، سال 86 و در ماه‌های گرانی مسکن، برخی مقامات دولتی سهم 20‌درصدی عوارض شهری را عامل مهم در گرانی مسکن عنوان کرد.این در حالی است که از سال 85 عوارض شهری تغییری پیدا نکرد و آن زمان نیز عوارض 5/13‌درصد افزایش پیدا کردو این رقم نیز بعد از سال 82 تغییر پیدا نکرده بود.ولی شهردار تهران در اسفند سال گذشته؛ یعنی یک ماه پس از طرح این موضوع پیشنهاد افزایش 10‌درصدی عوارض را به شورا تقدیم کرد؛ ولی این درخواست با مخالفت شوراي شهر روبه رو شد.
میانبری برای خروج از رکود
معاون مالی اداری شهرداری تهران معتقد است تخفيفي كه شهرداري براي سازندگان مسكن درنظر گرفته مي‌تواند برای تشویق ساخت‌وساز توسط مردم (افزایش تولید در مقابل افزایش تقاضا) غنیمتی شناخته شود.محمدحسين پورزرندی همچنین درباره نحوه اجرای این سیاست تشويقی به «دنیای اقتصاد»گفت: طی لایحه‌‌ای که توسط خود شهرداری به شورا تسلیم شده افرادی که بدهکار هستند یا چک پرداخت عوارض‌شان برگشت خورده در صورت پرداخت نقدی 20‌درصد تخفیف و کسانی که برای سال آینده قصد دریافت جواز دارند (در صورت پرداخت نقدی) 25‌درصد تخفیف خواهند گرفت.
وی با اشاره به طرح بیمه چک‌های برگشتی که برای ضمانت اجرايي این پرداخت‌ها از جانب شهردار تهران پیشنهاد داده شده نيز گفت: این طرح با اجرای تخفیف‌های 20 و 25‌درصدی کنار گذاشته شد.
مدیرعامل مالی اداری شهرداری تهران با اعلام این مطلب که درآمد شهرداری از محل دریافت عوارض ساخت‌وساز کاهش پیدا کرده به «دنیای اقتصاد» گفت:سال گذشته 85‌درصد به صورت نقدی از محل پرداخت عوارض درآمد کسب کرده‌ایم؛ ولی این رقم در سال جدید کاهش داشته و امیدواریم با سیاست‌های تشویقی چون تخفیف‌های منظور شده این کمبود‌ها در حوزه ساخت‌وساز جبران شود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری