:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
تلفيق سنت و مدرنيته در طرح هاي معماري ضروري است

" حسين سلطان زاده " به خبرنگار ايرنا گفت: تقليد صرف از طرح هاي معماري و شهرسازي گذشته در برهه کنوني به دليل بوي کهنگي ديگر جوابگو نبوده و بايد از ان طرح ها به عنوان پس زمينه طراحي هاي مدرن متناسب با فرهنگ ايراني و اسلامي بهره گرفت.
وي با بيان اين مطلب که کپي برداري صرف از طرح هاي معماري قديمي کار نادرستي است ، افزود: بايد از طريق آموزش و راه اندازي تشکل هاي تخصصي ، بسترهاي لازم براي نوآوري در حوزه معماري و شهرسازي را فراهم کرد.
وي اظهار داشت: در طراحي طرح هاي معماري و شهرسازي در کشورمان در طول تاريخ يک سنت منحصربفرد حاکم نبوده ، بلکه در اين حوزه سنت هاي متفاوت و متنوعي رايج بوده که بايد از تلفيق آنها با عناصر امروزي نسبت به ارايه طرح هاي جديد و شهرسازي اقدام کرد.
" سلطان زاده " از نبود منابع غني نظري به عنوان يکي از چالش هاي اساسي در حوزه معماري و شهرسازي ياد کرد و گفت: بخش عمده اي از ضعف معماران و شهرسازان ايراني ، ريشه در اين مساله دارد.
وي با ابراز تاسف از اين که برنامه ريزي و تفکر بلندمدت در زمينه هويت معماري و شهرسازي کشور
وجو د ندارد ، گفت : ضعف اصلي در اين حوزه بيش از آن که به نفوذ مکاتب معماري و شهرسازي خارجي برگردد به ضعف هاي داخلي برمي گردد.
وي ، ضعف هويت در معماري و شهرسازي را از ديگر معضلات اساسي ساخت و ساز در شهرهاي کشور خواند و اضافه کرد: اين مساله از 400 سال قبل و از زمان صفويان آغاز شده و نگارگري ايراني نخستين حوزه از هنر کشورمان بود که تحت تاثير هنر و معماري غربي قرار گرفت.
استاديار معماري دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکز يادآور شد: در دوره قاجار ، تضاد بين سنت و مدرنيته در حوزه معماري و شهرسازي نمودد عيني يافته و در اواخر ده 1340 و دهه 1350 شمسي ، عکس العمل اجتماعي به گسترش طرح هاي معماري غربي در سطح کشور شکل عمومي يافت.
وي با تاکيد بر ضرورت سرمايه گذاري در زمينه تعميق داشته هاي علمي و نظري گفت: مديران اجرايي مرتبط با حوزه معماري و شهرسازي به دليل صرف 99 درصد از زمان شان به امور روزمره ، فرصتي براي آينده نگري و برنامه ريزي طولاني مدت در اين حوزه ندارند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری