:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
اصلاح ساختار مصرف سيمان

مركز تحقيقات ساختمان و مسكن به منظور تدوين سند جامع ساماندهي توليد، توزيع و مصرف سيمان، طرح پيشنهادي مجتمع ايران فريمكو را به‌عنوان طرح برگزيده و حائز رتبه اول براي اصلاح ساختار مصرف انتخاب كرد.


مهندس علي اصغر كيهاني مديرعامل ايران فريمكو در اين باره به دنیای اقتصاد گفت: طرح پيشنهادي ما تحت عنوان، «مهندسي معكوس» براساس تجارب كشورهاي توسعه يافته و منطبق با شرايط داخلي كشور تنظيم شده است و در صورت اجرايي شدن در كنار ارتقاي كيفيت ساخت‌وساز و دوام ساختمان‌ها، هيچگونه بار مالي براي دولت ندارد و از طرفي زمينه اشتغال دائمي بيش از 50 هزار نفر را فراهم مي‌كند. به‌گفته كيهاني، سيمان بايستي منطبق بر ساختار مصرف توليد شود نه‌اينكه مرحله توليد سيمان بي‌توجه با شرايط مصرف به توليد سيمان اقدام نمايد. مديرعامل ايران فريمكو افزود: در حال حاضر در دنيا بيش از 60 نوع سيمان پرتلند توليد مي‌شود و براي هر مصرفي سيمان مخصوص آن طراحي و توليد مي‌شود. اين در حالي است كه در كشور ما هنوز براي كارهاي بنايي كه بيش از 30‌درصد از مصارف سيمان را به خود اختصاص داده است، سيمان بنايي توليد نمي‌شود. از طرفي سيمان توليدي نيز با كلاس مقاومتي پايين توليد مي‌شود و به همين خاطر متوسط مصرف سيمان در كشور ما بسيار بالا است. به گفته كيهاني ساختار مصرف سيمان در هر پروژه ساختماني به‌اين شرح است كه 55 تا 65‌درصد سيمان به‌صورت بتن سازه‌اي، 25 تا 30‌درصد به‌صورت ملات بنايي و 5 تا 10‌درصد به‌صورت قطعات بتني مصرف مي‌شود. لذا به منظور رعايت استاندارد‌هاي لازم با هدف كسب مقاومت و دوام طولاني مدت، بخش بتن سازه‌اي بايد به‌صورت بتن آماده در كارخانجات توليد بتن فرآوري شود. براي مصارف بنايي نيز بايد سيمان مخصوص بنايي توليد شود و نسبت به تشويق بخش خصوصي جهت راه اندازي واحدهاي صنعتي توليد ملات خشك آماده اقدام كرد.
به گفته مديرعامل ايران فريمكو با نگاهي ساده به وضعيت مصرف سيمان در كشورهاي مختلف به اين نتيجه مي‌رسيم كه ساختار مصرف سيمان در دنيا تقريبا يكسان است، ولي در كشور ما متاسفانه اين ساختار غلط و معيوب است و اين ريشه‌هاي تاريخي بسياري دارد، زيرا در كشور ما كمتر از 15‌درصد سيمان مصرفي در بخش ساختمان وارد چرخه فرآوري صنعتي مي‌شود، ولي در كشورهاي توسعه يافته اين رقم بيش از 80‌درصد است. به گفته كيهاني در كشور تركيه كه به اندازه ايران توليد و مصرف سيمان دارد بيش از 3600 ايستگاه صنعتي توليد بتن وجود دارد، ولي در كشور ما كمتر از 1000 واحد توليد بتن فعاليت مي‌كنند. به گفته كيهاني عدم كنترل‌هاي مرحله مصرف باعث به‌وجود آمدن وضعيت فعلي شده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری