:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
برگزيدگان يادمان سومين دوره جايزه معماري ميرميران معرفي شدند

به گزارش سايت خبري خانه‌ي هنرمندان ايران،محمد سعيدي کيا وزير مسکن شهرسازي در پيامي که به مناسبت سالروز درگذشت سيد هادي ميرميران ارسال نمود خاطرنشان کرد: شايد جامع ترين تعريف از معماري را بتوان ساماندهي به جريان زندگي انسان تلقي نمود، چنين تعريف علاوه بر آنکه وظيفه مهم معماران را در لزوم ايجاد ارتباط عميق انسان‌هاي جامعه معين مي‌سازد داراي انعطافي متناسب با زمان، مکان، فرهنگ و تاريخ نيز خواهد بود. چنين تعريفي البته مبين گوناگوني آثار معماري در طول زمان و مکان نيز مي‌باشد و به همين سبب اصول، ارزش‌ها و ويژگي‌هاي متجلي در معماري کشورهاي متمدن علاوه بر آنکه امکان شناسايي نحوه زندگي و مرتبه فرهنگي ساکنين ادوار مختلف را فراهم مي نمايد، آموزگاري امين براي فراگيري نحوه ساماندهي به جريان زندگي به تناسب شرايط زماني، مکاني و فرهنگي معاصر نيز خواهد بود.

بيان معماري البته به ايما و اشاره است پس عنايت به اينکه آن کس است اهل بشارت که اشارت داند، درک راز و رمز پيام هاي موجود در آثار معماري نياز به دقت نظر، سعي، تمرين و ممارست دارد و به همين دليل در دوره هاي درخشان تمدن سرزمين ما آفرينش آثار فاخر معماري حاصل تجربه، تلاش و اشراقي هزاران ساله است.

جريان معماري در سرزمين ما امري مستمر و تا پيش از آغاز سده معاصر هجري مبتني بر مباني نظري مستحکم از يکسو و کوششي کمالگرايانه و لاينقطع است و اگرچه در برهه‌هايي داراي فراز و فرود ناشي از جنگ‌ها، طلوع و افول سلسله‌هاي حکومتي است، ليکن سير تکامل و تعالي فرهنگ و تمدن و مظاهر آن از جمله معماري استمرار يافته است.

اما در دوره معاصر نيز علي رغم تغييرات بنيادين ايجاد شده در جريان زندگي مردم ايران و نحوه آموزش معماري از روش هاي سنتي به روش هاي مدرن که موانعي جدي در تداوم جريان معماري ارزشمند تاريخي ايجاد نموده ستاره هاي درخشاني در صحنه معماري معاصر طلوع نمودند که تلاش‌هاي وافري براي تسري روح معماري گذشته در معماري زمان و تلفيق آموزش دانشگاهي با آموزه هاي ناشي از مشاهده و مکاشفه در اثار گرانسنگ معماري تاريخي نموده و قرائت جديدي از معماري ارزشمند گذشته را به بيان معماري معاصر ارايه نموده اند بدون ترديد شادروان سيدهادي ميرميران در زمره موفقترين اين گروه از معماران معاصر به شمار مي آيد که علاوه بر انکه در آفرينش آثار معماري پيگير تحقيق چنين آرماني بوده است در آموزش بسياري از دانشجويان و حرفه مندان نيز نقشي بسزا داشته است.

سالروز درگذشت اين هنرمند گرانقدر معاصر فرصتي براي يادآوري و قدرداني از زحمات اين فقيد سعيد است. ياد او را گرامي داشته از درگاه خداوند متعال علو درجات ايشان را خواستارم و اميدوارم روند گستره انديشه ايشان در ميان نسل جوان معمار تداوم يافته و شاهد شکوفايي و تجلي دوباره معماري ايراني اسلامي در سرزمينمان باشيم.

ايرج احتشام درباره بنياد معماري ميرميران گفت: فکر ايجاد بنياد معماري ميرميران که قبل از درگذشت ميرميران برگزار مي‌شود او عقيده داشت که ايجاد يک بنياد معماري غير دولتي مي تواند در حرکت معماري معاصر ايران موثر باشد او ميخواست معماري معاصرايران با نسبت مستقيمي که با گذشته معماري ايران دارد بتواند جايگاه مناسبي در معماري جهان بيابد. ميرميران به مسابقات معماري خيلي توجه داشت و هميشه مي خواست که اين مسابقات معماري در ايران برگزار شود. بنياد معماري ميرميران مستقل است و سعي دارد در جريان حرکت معماري امروز ايران مثمر ثمر باشد يکي از اهداف اصلي اين بنياد برگزاري مسابقات معماري و هر مسابقه زير نظر شوراي سياستگذاري برنامه ريزي مي شود و هر برنامه ريزي فرايند خاص خود را دارد.

اولين دوره مسابقه معماري بنياد ميرميران به کساني که اختصاص داشت که به تازگي وارد دانشگاه شده بودند دوره دوم مربوط به فارغ التحصيلان بود و دوره سوم مربوط که هم اکنون شاهد برگزاري آن هستيم مربوط به موضوع نور و معماري است.

کامران افشار نادري درباره ارتباط نور و معماري گفت: نور در معماري سنتي ايران اهميتي بسيار زيادي دارد و در بناهاي مذهبي ايران اين امر را شاهد هستيم بدون نور معماري تبديل مي شود به روابط فيزيکي و نور در معماري بر کيفيت فضا تاثير مي گذارد در عين حال مي دانيم که به تنوع نوري براي هر فضا احتياج داريم . با پيدايش نورپردازي مصنوعي هم اکنون به نور به عنوان يک موجود مستقل در معماري نگاه مي شود و نه مکمل معماري و ساختمان‌ها مي توانند به مثابه چراغ باشند.

داراب ديبا درباره سومين دوره مسابقه بنياد معماري ميرميران گفت: حدود 70 طرح دريافت کرديم 5 جلسه داوري با حضور علي صارمي، شهاب کاتوزيان، حميد ميرميران، عباس کيارستمي، سيدعليرضا قهاري، ايرج احتشام و داراب ديبا برگزار شد و سعي کرديم مسايل مختلفي را که در موضوع معماري و نور مطرح مي‌شود را از زواياي گوناگون بررسي کنيم و کارها مورد قضاوت و داوري قرار دهيم هر چند که اغلب کارها بسيار شاخص بودند و کار قضاوت را سخت تر مي‌کرده اند.

برندگان سومين دوره جايزه بنياد معماري ميرميران، به ترتيب ذيل اعلام شد.

رتبه اول بطور مشترک به شهاب ميرزائيان، گلناز مشيريان و طرح حامد سلطاني تعلق گرفت.

رتبه دوم بطور مشترک به صبا باراني و طرح اشکان صديق تعلق گرفت.

رتبه سوم بطور مشترک به معصومه شريفي، شيما تاج و طرح هانيه مرواريد فروش تعلق گرفت.

هيات داوران طرح 15 تن از شرکت کنندگان را به شرح ذيل شايسته قدرداني و دريافت لوح تقدير دانست.

ساناز افتخارزاده

محسن اکبرزاده

نسيم پورسعيد و زهره معيني "به طور مشترک"

نيما جليلوند

مصطفي رستمي فرد

نسترن رسوليان

رضا سلطاني زاده

فراز سليماني

مهرداد عزيزي قهرودي

نيما فرزانه

سميراميس قرباني

فرشاد کازروني

الهام کياني راد و محمدرضا ماني "به طور مشترک"

حميد محمودپور ، احسان حتمي و ندا لطفي "به طور مشترک"

محمدرضا مرعشي و بابک تقي خاني "به طور مشترک"

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری