:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان در كشور تدوين شد

يك كارشناس صنعت بتن گفت: طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان از چند سال پيش مطرح بوده و در حال حاضر اين طرح آماده اجراست كه وزارت مسكن، شهرداري ها و سازمان نظام مهندسي ساختمان بايد به وظايف خود در اين باره عمل كنند.


به گزارش خبرگزاري فارس كيهاني درباره اصلاح ساختار مصرف مصالح ساختماني با بيان اينكه خسارات ناشي از مصرف غلط مصالح ساختماني كمتر از مصرف غلط بنزين نيست اظهار داشت: در فرآيند توليد هر تن سيمان ، يك تن گاز كربنيك وارد محيط زيست و بيش از 125 ليتر سوخت فسيلي مصرف مي شود، همچنين بيش از 112كيلو وات ساعت برق نيز در اين فرايند مصرف مي شود و 6/11 درصد از حمل و نقل بار جاده‌اي كشور به سيمان اختصاص دارد.

وي ادامه داد: سيمان كه با هزينه هاي اجتماعي بالايي توليد مي شود در مرحله مصرف بدون متولي رها شده به نحوي كه سهم مصارف صنعتي و استاندارد سيمان كمتر از 25 درصد است،اين درحالي استكه در كشور هاي توسعه يافته بيش از 80 درصدسيمان توليدي وارد چرخه مصارف صنعتي مي شود ولي در كشور ما مصارف دستي سيمان سهم اصلي را به خود اختصاص داده است.

به گفته اين كارشناس، سيمان براي تبديل شدن به فراورده نهايي بايد در كارخانجات توليد بتن و قطعات بتني فراوري شود كه بر همين اساس استاندارد ملي بتن تدوين و اجباري شده ولي با وجود بخشنامه و آيين نامه و مقررات و حتي مصوبه هئيت وزيران، همچنان شاهد مصرف بتن هاي دست ساز در كشور هستيم.

كيهاني معتقد است: فقط در جداول بتني خيابانها، سالانه بيش از 800 هزار تن سيمان هدر مي شود زيرا جداول بتني دست ساز عمري كمتر از 5 سال دارند و خسارات چند صد ميلياردي به اقتصاد شهرداري ها تحميل مي كنند، اين در حالي استكه با استفاده از جداول بتني ماشيني كه به صورت استاندارد ساخته ميشوند مي توان عمر مفيدي بيش از 50 سال به جداول بتني داد.

وي با بيان اينكه مصرف غلط سيمان در همه بخش ها نيازمند اصلاح است ادامه داد: بخشنامه دولت در زمينه رعايت استانداردهاي اجباري توليد، توزيع و مصرف مصالح ساختماني روي ديگر شعار امسال است كه متأسفانه از سال 84 كه به تصويب رسيده همچنان بلاتكليف است به نحوي كه بيش از 3 بار اجراي كامل آن به تعويق افتاده است.

وي افزود: در يك ساختمان متعارف بيش از 70 درصد سيمان بصورت بتن آماده استاندارد و 25 درصد بصورت ملات بنايي و 5 درصد بصورت قطعات بتني بايد مصرف شود، اما از 70 درصد سيمان كه بايد به صورت بتن آماده مصرف شود، در كل كشور كمتر از 20 درصد بصورت بتن آماده استاندارد مصرف مي شود و بقيه بصورت بتن دست ساز اجرا مي شود كه هيچ گونه تضميني براي كيفيت اين بتن وجود ندارد و نه تنها احتمال فروريزي و تخريب در اثر زلزله و ساير موارد احتمالي را افزايش ميدهد بلكه دوام و عمر مفيد ساختمانها را نيز به شدت كاهش مي دهد.

به گفته كيهاني عمر مفيد ساختمان در ايران كمتر از 35 سال است در حاليكه مي توان با مصرف مصالح استاندارد به بيش از 100 سال ارتقاء داد و اين در حالي استكه 3 درصد از درآمد ملي كشور در بخش مسكن سرمايه گذاري مي شود.

كيهاني به اقدامات شهرداري تهران در چند سال گذشته اشاره مي كند كه صدور پايان كار ساختماني را در تهران منوط به استفاده از بتن استاندارد كرده و اين اقدام را مهمترين كاري دانست كه در سالهاي اخير در جهت اصلاح الگوي مصرف سيمان انجام گرفته است.

به گفته وي آئين نامه ها و دستورالعمل هاي اجرايي لازم در اين مورد به فرمانداري ها و شهرهاي استان تهران ابلاغ شده اما درحال حاضر فقط در تعدادي از شهرداري استان تهران مانند هشتگرد و ورامين اين طرح بطور كامل اجرا مي شود.

اين كارشناس ادامه داد: مناسب ترين روش براي رسيدن به اهداف اصلاح الگوي مصرف در زمينه مصالح ساختماني اعمال مقررات سخت گيرانه و جلوگيري از مصارف مصالح دست ساز و غير استاندارد است كه شهرداري ها مي توانند در پايان كار ساختماني اين نظارت را اعمال كنند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری