:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
مسابقه معماری و شهرسازی ساماندهی طراحی حرمین مقدس کربلا

در راستای فراخوان وزارت شهرداري ها و كارهاي عمومي- مديريت كل طراحي عمران عراق، دفتر فنی کربلا زیر نظر ستاد بازسازی عتبات عالیات با همکاری شهرداری تهران، وزارت مسکن و شهرسازی و جمعیت هلال احمر در نظر دارد با توجه به شروط ذیل، نسبت به استعلام طرح های بازسازی بافت قدیم شهر مقدس کربلا (محدوده بلافصل حرمین مقدس امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) ) و بین الحرمین مقدس اقدام نماید. لذا از متخصصین شهرساز- معمار در غالب افراد و شرکت ها (حقیقی و حقوقی) دعوت به همکاری می گردد.


موضوع مسابقه :

برنامه ریزی، طراحی و ساماندهی حرمين مقدس كربلا

شهر كربلا و مرقد مطهر حضرت امام حسين (ع)‌ و حضرت ابوالفضل (ع) به عنوان هسته اوليه شهر از مهمترين شهرهاي مذهبي جهان محسوب مي‌شود. به گونه ایکه اين شهر، در جهان اسلام و در فرهنگ شيعه نيز جايگاه رفيعي دارد.

حرمين مقدس كربلا بصورت مداوم زائرين بيشماري را از اقصي نقاط جهان اسلام و همچنين از داخل عراق و بطور روزمره از شهر كربلا به خود جذب مي‌كند. لذا مي‌توان اذعان داشت حرمين مقدس كربلا علاوه بر تأثيرگذاري مستقیم بر بافت بلافصل خود، بر سراسر شهر و نیز بر سطح منطقه فراگير خود تأثير مي‌گذارد.

با توجه به جايگاه حرمين مقدس كربلا در شهر، طراح بايد هر دو جنبه، نقش قدسي و فعاليتهاي مدني شهري مرتبط با آن را در طراحي مد نظر قرار دهد.

اهداف

* وضوح و خوانايي حرمين مقدس در طرح پیشنهادی

* شناسائی و حفظ ارزش‌هاي مکانی ماندگار بافت قدیم كربلا، از طریق بهره‌گيري از نشانه‌هاي مذهبي، تاريخي و خاطره‌ايي در محدوده،

* رعايت احكام وقف و موازين شرعي در حفظ و توسعه يا جابجايي مكان مساجد و حسينيه‌ها،

* ساماندهي بافت بلافصل حرمين مقدس و تلفيق طرح توسعه حرمين با این بافت،

* ايجاد محورهاي بصري و حركتي به سوي دو مرقد مطهر،

* ساماندهي تردد عابرين پياده و سواره، با تاکید بر پياده‌مداري در محدوده بافت بلافصل،

* برنامه‌ريزي و طراحی فضاهاي مناسب جهت پاسخگويي به نيازهای اقامتی، خدماتی و رفاهی و الگوهاي رفتاري زائران و شهروندان كربلا.

جوايز مسابقه

ستاد بازسازی عتبات عالیات با همکاری شهرداری تهران، وزارت مسکن و شهرسازی و جمعیت هلال احمر جوايز زير را براي افراد برنده در مسابقه در نظر گرفته است

* جايزه نخست، زيارت كربلاي معلي بتعداد سقف سه نفر + مبلغ پنجاه میلیون تومان براي بهترين طرح و تحقيق عملكردي اجراي پروژه، برنده نخست در الویت انتخاب برای ادامه مطالعات نیز می باشد.

* جايزه دوم زيارت كربلاي معلي بتعداد سقف دو نفر + مبلغ سی میلیون تومان براي برنده دوم بهترين طرح و تحقيق عملكردي اجرايي پروژه.

* جايزه سوم زيارت كربلاي معلي بتعداد يك نفر + مبلغ ده میلیون تومان براي برنده سوم بهترين طرح و تحقيق عملكردي اجرايي پروژه.

شرایط، ضوابط و اطلاعات

* سطح آب های زیرزمینی در محدوده حرمین مقدس حدود 7/1 متر از سطح زمین می باشد، البته در نظر است در طرح بازسازی، آببندی حرمین مقدس و بین الحرمین تحقق یابد.

* حداکثر ارتفاع مفید فضاسازی و توسعه در ناحیه زیرزمین در محدوده بین الحرمین بدلیل موقعیت ارتفاعی استقرار اجساد دو بدن مقدس و مطهر 8 متر می باشد.

* بافت خاک منطقه بین الحرمین از نوع ریزدانه (سیلت و رس) می باشد.

* ارتفاع ساختمانها در طرح توسعه نباید از 12 متر که ارتفاع واقعی دو صحن مطهر است، بیشتر باشد و ارتفاع ساختمانها در مناطق مشرف به بخش اول (نزدیک صحن) نباید بیش از 4 طبقه و در مناطق خارج از مرکز شهر، همجوار آنها، نباید بیش از 6 طبقه باشد.

* فضای ایجاد شده جهت پاسخگويي به نيازها و الگوهاي رفتاري زائران و شهروندان كربلا باید حداقل ظرفیت پذیرش پانصدهزار نفر در زیارت های میلیونی را دارا باشد.

* مطالب ذیل برای استفاده در طراحی در مجموعه اطلاعات اولیه در سایت ارائه شده است:

· نقشه جانمائی تعدادی از آثار و مکان های مقدس

· تصویر هوائی بافت قدیمی و وضعیت کنونی

· گزیده ای از استراتژی توسعه کربلا

· تصاویری از آثار و مکانهای مقدس

· آمار و جانمائی منازل در طرح توسعه حرمین

· و ....

ملاحظات

1. كليه نقشه ها و تحقيقات تهيه شده براي شركت در مسابقه در اختيار ستادبازسازی عتبات عالیات قرار خواهد گرفت و شركت كنندگان حق اعتراض به استفاده از جزئي يا كلي از طرح ارائه شده را ندارند.

2. نام برندگان مسابقه توسط ستادباسازی عتبات عالیات در سایت اعلام خواهد شد. لازم است آدرس پستی، اینترنتی و شماره تلفن شرکت کنندگان لازمست برای ارتباطات بعدی بهمراه بسته پیشنهادات ارسال شود.

3. شرکت کنندگان در مسابقه بایستی طرح ها و نقشه ها را که بیان کننده ابعاد مختلف پروژه می باشد در ابعاد به قطع A1 و شرح کامل مطالب را به زبان فارسی در برگه ها به قطع A4 همراه با CD حاوی اطلاعات بصورت فایل اصلی (اتوکد، آفیس 2007 و..) ارائه نمایند. ارائه ناقص اطلاعات باعث حذف از دایره ارزیابی مسابقه می گردد.

مهلت مسابقه

آثار بايستي حداكثر تا تاريخ شنبه 16/9/1378 به آدرس؛ تهران- خيابان ملاصدرا، خیابان شيخ بهايي جنوبي- كوچه اتحاد- پلاك 43، کد پستی 1435843341، دفتر فنی کربلا و حتی الامکان به آدرس اینترنتی setad.karbala@gmail.com ایمیل شوند.

هیات ناظرین و داوران مسابقه

- ناظرین

آقایان: مسعود شفیق و جلیل حبیب اللهیان(شهرداری تهران)، سید عبدالرسول پوستی (وزارت مسکن و شهرسازی)، ولید دنده بر(جمعیت هلال احمر)،

- داوران

آقایان: غلامرضا اسلامی، سید علی الحیدری، حمید برومند صالح، مهدی چمران، ساسان سواد کوهی، سید مهدی مجابی و عبدالمجید نقره کار،

علی البدل: بیوک ریخته گری


ارتباطات

1. براي پاسخگوئی به سئوالات، شرکت کنندگان می توان با تلفن های دفتر فنی کربلا 36-88603833- 021 (چهار خط) تماس حاصل نمود و یا به آدرس setad.karbala@gmail.com سئولات کتبی را ارسال نمایند. در ضمن صفحه گسترده پاسخگوئی از طریق اینترنت در سایت http:atabat.org نیز پیش بینی شده است.

2. نتايج مسابقه پس از گذشت دو هفته از پايان زمان مقرره براي ارائه آثار اعلام خواهد شد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری