:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
نحوه اختصاص 75 هزار ميليارد ريال تسهيلات ساخت مسکن در سال 87 از سوی بانک مرکزی اعلام شد

بانک مرکزي در ابلاغيه‌اي به مديران عامل بانک‌هاي ملي ، ملت ، صادرات ،‌تجارت ،‌مسکن و رفاه کارگران، سهم هر يک از اين بانک‌ها براي پرداخت بخشي از تسهيلات 75 هزار ميليارد ريالي ساخت مسکن در سال 87 را به تفکيک استان مشخص کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،‌ بانك مركزي امسال در راستاي سياست‌هاي محوري دولت براي رفع معضل مسكن مردم از طريق اقدامات تشويقي براي افزايش توليد مسكن ، ‌مبلغ 75 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي ساخت مسكن در نظر گرفته است كه براساس ابلاغيه اخير بانك مركزي بايد بانك ملي ايران 18 هزار و 750 ميليارد ريال ، بانك ملت 16 هزار و 500 ميليارد ريال ، بانك صادرات 14 هزار و 250 ميليارد ريال ، بانك تجارت 11 هزار و 250 ميليارد ريال ، بانك مسكن 10 هزار و 500 ميليارد ريال و بانك رفاه كارگران 3 هزار و 750 ميليارد ريال در سال جاري تسهيلات براي ساخت مسكن به متقاضيان پرداخت كنند .

بر اساس ابلاغيه بانک مرکزي، سهم در نظر گرفت شده براي هر بانک ،‌براساس محاسبات به عمل آمده در خصوص توان پرداخت تسهيلات بانک‌ها در سال 87 و تبادل نظر انجام شده به بانک ها مشخص شده است .


همچنين بانک مرکزي چگونگي و ميزان پرداخت تسهيلات ساخت مسکن در هر استان را براي بانکها 6 گانه فوق مشخص کرده است .


بانک مرکزي تاکيد کرده است اين تسهيلات براي طرحهاي ساخت مسکن، با اولويت طرحهاي نيمه تمام است که بايد مشتري طرح مصوب ساخت مسکن و حسب مورد پروانه معتبر شهرداري محل را داشته باشد و در زمان ارائه تقاضاي تسهيلات، اين مدارک را ارائه دهد که در غير اين صورت، از تشکيل پرونده خودداري مي‌شود.


بر اساس اين ابلاغيه، مسئوليت توجيه فني اقتصادي طرح و احراز پيش‌بيني سودآوري طرح به عهده اعضا هيئت مديره و مديرعامل بانک است و اين بررسي بايد در داخل ساختار سازماني بانک انجام شود. اين مسئوليت در مورد همه طرحها از جمله طرح‌هاي معرفي شده از سوي مراجع و نهادها و کارگروههاي مختلف دولتي مي‌باشد و معرفي طرح توسط آنها، نافع و رافع مسئوليت بانک در ارزيابي طرح و بررسي وثايق مربوطه و کامل بودن مدارک و تصويب آن توسط بانک نيست.


بر اساس اين گزارش، بانک موظف است نسبت به نظارت بر مراحل پيشرفت کار اقدام و پرداخت‌هاي مربوطه به هر طرح در مراحل مختلف پيشرفت کار و اخذ تاييد مهندسي ناظر پروژه و همچنين دستگاه نظارت بانک را انجام دهد.


اين اعتبار براساس مسئوليت بانک در تنظيم منابع و مصارف بانک و عدم اضافه برداشت از بانک مرکزي محاسبه و ابلاغ شده است. گزارش عملکرد و وضعيت بانک در شهريور ماه سال جاري مورد بررسي و ارزيابي قرار خواهد گرفت تا در خصوص رعايت مديريت منابع و مصارف در بانک و همچنين لزوم يا عدم لزوم اصلاح و تغيير در سقف ابلاغي، تصميم گيري شود.


بانک مرکزي در اين ابلاغيه تأکيد مي‌کند پس از تکميل طرح و صدور پايان ساختمان و حسب مورد صدور سند تفکيکي، تمام يا بخشي از تسهيلات متعلقه، متناسب با ضوابط بسته سياستي – نظارتي بانک مرکزي به صورت اعتبار خريدار قابل تبديل است و بانک عامل موظف است گزارشي از پيشرفت کار و تسهيلات پرداختي و اقدامات نظارتي خود را حداکثر تا دهم ماه بعد به بانک مرکزي ارسال کند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری