:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
طرح تلفیقی گردشگری برای نیاسر

چارتاقیسرزمين ايران پهنه‌اي آييني است و منطقه نياسر يكي از آييني‌ترين نقاط اين سرزمين است....سرزمين آب و آيين، نور و نيايش، خاك و خلوص، باد و بركت.
سرزمين عشق و ايمان؛ آيين منطقه نياسر آميخته با ميراث گرانبهاي باستان و اعتقادات مذهبي است. در سرزمين خداپرستاني كه پرستش خداوند را به پيامبريِ زرتشت آغاز كرده و ايمان را با اسلام آوردن به كمال رسانده‌اند، آيين ريشه‌اي بس كهن دارد.
تاريخ معماري نياسر با معماري آييني آغاز ‌گشته و با فراز و نشيب‌هايي تا به امروز ادامه يافته است.
در حالی که برنامه‌های اخیر دولت در عرصه توسعه صنعت گردشگری در قالب شرکت‌های توسعه گردشگری به شکل چشم‌گیری گسترش یافته است، متاسفانه نیاسر در جایگاه یکی از مستعد ترین مناطق گردشگری از این توجه بی ‌بهره مانده حتی در فهرست مناطق نمونه گردشگری شرکت توسعه گردشگری اصفهان حضور ندارد!
اخیرا یک دانشجوی معماری دانشگاه سوره تهران در اقدامی جالب توجه با تعریف پروژه نهایی خود به صورت یک فعالیت تحقیقی/طراحی، آنچنان که این روزها از طرف کارشناسان شهری و معماری توصیه می‌شود، تلفیقی از موزه، نمایشگاه، اقامتگاه، مرکز مطالعات و مستند سازی، مرکز تجمع و کتابخانه، رستوران و فضاهای خدماتی و... را به صورت طرحی مجتمع برای ساخت ارائه کرده است؛ ندا مظاهری در گفتگو با خبرنگار آرونا در مورد ایده این نوع نگاه می‌گوید: «...با بررسی هایی که در طی ۶ ماهه اخیر انجام داده‌ام، با وجود استعداد باورنکردنی منطقه در جذب گردشگر داخلی و خارجی و نیز وجود فضاهایی مثل چارتاقی، آبشار و کوشک تاریخی و برج چالقاب که بستر را برای هر نوع سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند، متاسفانه چندان توجهی به موضوع نشده‌بود. با مشورت استاد راهنما و قبول دانشکده تصمیم به ارائه طرحی گرفتیم که بتوان با یک اقدام چند هدفه تا حد زیادی این فقدان را پوشش داد.... حدود ۹۵٪ کار در بخش پژوهشی و ۷۵٪ در بخش طراحی پایان یافته و احتمالا تا یکی دو ماه آینده نیز کل کار به اتمام خواهد رسید...».
ندا مظاهری تصمیم دارد طرح نهایی خود را که در آن به معماری بومی و اصیل منطقه توجه شده و با احترام کامل به محوطه بنا طراحی شده‌است، در اختیار مدیریت شهری شهر نیاسر و نیز شرکت توسعه گردشگری اصفهان قرار دهد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری