:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
:: English Section
P اخبار
آیا «بتن آرمه یکپارچه» راه حل معمارانه تولید انبوه مسکن است؟

در شهر جديد پرند در مجاورت جاده ارتباطی شهر جديد پرند و فرودگاه بين‌المللی امام خمينی محوطه‌ای با مساحت تقریبی 000/50 مترمربع (ابعاد حدود 185 در 300 متر) واقع شده؛ سايت از شمال و شرق به خيابانها و مجموعه‌هاي مسكوني مجاور، از جنوب به جاده ارتباطي اصلي و از غرب به انشعاب فرعي جهت ورود به مجموعه از جاده اصلي، محدود مي شود، همچنين از شمال به ارتفاعات منطقه و از جنوب به دشتهاي جنوبي، اشراف مي‌يابد. اینجا بستری است برای هنرنمایی شرکت معظم کیسون در آنچه شيوه نويني در اجرا می‌خواند: قالب بندي كلي يك طبقه و بتن ريزي در جا، بصورت يكپارچه....
انصاری (مدیرعامل کیسون)، عبدالعلی‌زاده (وزیر سابق مسکن و شهرسازی)اگر به حافظه تاریخی کوتاه مدتمان مراجعه کنیم، عبدالعلی زاده وزیر وقت مسکن و شهرسازی در روزهای آخر وزارتش در گردهمایی بررسی سیستم صنعتی بتن آرمه یکپارچه در شهر جدید پرند، با حمایت از روش شرکت کیسون می‌گفت: «وزارت مسکن و شهرسازی طی هشت سال گذشته با تکیه بر انبوه‌سازی و اجرای آن در شهرهای جدید، این شیوه را به عنوان یک حرفه به مردم معرفی کرده است... ساخت خانه‌های انبوه به صورت بتن آرمه یکپارچه و یا قطعات پیش ساخته بتنی سبب خواهد شد تا مردم در خانه‌های امن زندگی کرده و از بلایای طبیعی در امان باشند...». در همان همایش مدیرعامل شرکت کیسون نیز در خصوص استفاده از سیستم صنعتی بتن آرمه یکپارچه در ساخت خانه، گفت: با بررسی سیستم خانه‌سازی در دنیا به علت سرعت در ساخت و ساز این سیستم را برای انبوه‌سازی خانه در ایران انتخاب کردیم...».
حال با به به ثمر رسیدن این پروژه سوال اینجاست که آیا با توجه به حجم تولید مسکن در جایگاه «انبوه» آن، ما به ازای فیزیکی حاصل شده، می‌تواند معرف یک معماری درخور باشد؟!

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری