:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
آیا داوری مسابقه معماری باغ نور عادلانه بود؟!

آزاده شاهچراغی پژوهشگر دکتری معماری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامیآزاده شاهچراغی پژوهشگر دکتری معماری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در وبلاگ شخصیش در مورد مسابقه اخیر شرکت توسعه فضاهای فرهنگی وابسته به شهرداری تهران می‌نویسد: «با اینکه نزدیک به یک ماه از اعلام نتایج مسابقه معماری باغ نور می گذرداما هیچ خبری از نمایش آثار برگزیده نیست!دلمان خوش بود که شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در روند برگزاری مسابقات پیشین حداقل این یک کار (برگزاری نمایشگاهی از آثار) را انجام می‌داد اما این‌بار گویا این یک دلخوشی هم نقش برآب شد! مسولان نسبت به این موضوع دائما ابراز بی اطلاعی می‌کنند. در این عصر اطلاعات که همه از همه چیز خبر دارند، نمی‌دانم چرا گاهی هیچکس از هیچ چیز خبر ندارد!...».
هرچند شاهچراغی که خود از شرکت‌کنندگان دائمی مسابقات معماری است، تنها دلخوشیش را در روند مسابقات شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در گذشته، برگزاری نمایشگاهی از آثار می‌داند، اما این تمام ماجرا نیست؛ «ح.م» که خود در این مسابقه شرکت کرده بوده مدعی است داوری چندان عادلانه پیش نرفته و در چندین مورد از ارتباطات نزدیک داوران و برگزیدگان اطمینان دارد: «حداقل در یک مورد مطمئنم یکی از برنده‌ها کارمند ارشد بخش معماری دفتر یکی از داوران است که هر روز با هم سروکار دارند...». محمدی، معمار و فعال در دفتر مهندسان مشاور می‌گوید: «...مثل روز برایم روشن است که کار را به یک مشاور بزرگ خواهند داد و همه اینها فیلمشان است، قبلا هم گول این مسابقات را خورده‌ام و دیگر شرکت نمی‌کنم»! با تمام این احوال به نظر نمی‌رسد جاذبه مسابقات معماری با توجه به محدودیت بستر حضور جوانان در عرصه معماری، به دلیل انحصارات موجود در بازار کار، کم شود و حکم لنگه کفش و بیابان به قوت خویش باقی خواهد ماند.
آزاده شاهچراغی در تحلیلی بر روند جاری مسابقات معماری در ایران معتقد است: «...نحوه برگزاری " مسابقات معماری " در کشور ما معنای اصلی این شیوه انتخاب بهترین طرح ها را مخدوش کرده است . به بیان دیگر همانطور که بسیاری از مفاهیم جهانشمول در تغییرات از مقیاس جهانی به بومی دچار دگرگونی می شوند و گاهی این دگرگونی تا جایی پیشرود که معانی و تعاریف جدید را به وجود می آورد، " مسابقه معماری " نیز که در بطن خود یک نوع شیوه انتخاب منتج از تجربیات جهانی است و اصول خود را دارد ،در سال‌های اخیر در کشور ما دچار معضلاتی جدی شده است تا جائیکه کیفیت برخی از مسابقات به سطحی بسیار پایین نزول کرده و عملا به نوعی تشریفات حرفه‌ای مبدل گشته است...»؛ شاید دیگر چندان عجیب نباشد که در دو مسابقه بزرگ قبلی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تهران، اثری از آثار طرح‌های برنده در آنچه ساخته می‌شود نبینیم. چه بسا مصداق آنچه شاهچراغی «تشریفات حرفه‌ای» می‌خواند در انتقال قرارداد طراحی باغ کتاب و باغ‌موزه دفاع مقدس به ترتیب به مشاوران پلمیر و نقش‌جهان‌پارس، بدون در نظر گرفتن طرح‌های برنده، بتوان سراغ گرفت!

شرح تصویر: طرح برنده مسابقه باغ کتاب، که هرگز ساخته نشد و قرارداد به مشاور پلمیر منتقل گردید!
صرف‌نظر از مسایل ذکر شده، سوالی که همچنان باقی‌است این است که «آیا داوری مسابقه معماری باغ نور عادلانه بوده است؟!»؛ شاید با تصمیم نمایش آثار رقابت باغ‌نور بتوانیم این موضوع را به آرای عمومی ارباب فن و حرفه‌مندان عرصه معماری موکول کنیم... اگر مدیران برگزار کننده، این حق را برای عموم محفوظ بدانند!

پیوند مرتبط:
http://www.bagh-e-noor.com
http://ashahcheraghi.persianblog.ir

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری