:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
مسابقات نمایشی از باغ کتاب تا باغ نور...!

حدود ۲ سال و نیم پیش مسابقه‌ای با عنوان باغ کتاب توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تهران برگزار شد که طرح‌هاى برگزيده از ميان ۲۳۰ طرح معمارى ارسال شده، انتخاب شدند و مسوولان علاوه بر انتخاب ۳ طرح برتر، از ۱۰ طرح نيز تقدير کردند. ۳ طرح برگزيده باغ کتاب تهران به وسيله ۳ گروه از معماران جوان طراحى شده‌بودند و مژگان شبيرى و فرهاد اسدپور، رتبه نخست طراحى را به خود اختصاص دادند. هومن سلامت، افشين خرازى و امين تاج رتبه دوم و اريشا رخشان پر و عليرضا پرتو برنده رتبه سوم اين مسابقه شدند.
ف س معماری که در این رقابت نیز شرکت داشته می‌گوید: «اینروزها اگر گذارتان به تپه‌های عباس‌اباد افتاد می‌توانید ببینید که طرح اجرا شده هیچ ربطی به طرح برنده نداشته و اصولا طراح آن نیز کسی نیست جز مهندسان مشاور پلمیر که حتی زحمت شرکت در مسابقه را به خود نداده است...!».
این در حالیست که على اکبر اشعرى، مشاور فرهنگى وقت شهردار تهران در مصاحبه‌ای که طی معرفی طرح‌های برتر باغ کتاب در نمایشگاه کتاب تهران ۸۴ گفت: با معرفى ۳ طرح برگزيده از هفته آينده، طرح برگزيده براى اجرا در تپه هاى عباس آباد انتخاب و طى ۲ ماه و نيم آينده نقشه ها براى اجراى فاز اول آن آماده مى شود. او افزود: بر اساس برآوردها ۲ ماه ديگر کلنگ بزرگترين باغ کتاب ايران به زمين مى خورد و به عقيده کارشناسان طى يک سال و نيم آينده ، شاهد سربرآوردن باغ کتاب خواهيم بود.

جالب اینجاست که مسابقه مشابهی با عنوان باغ موزه دفاع مقدس نیز به سرنوشت مشابهی دچار شد و طراحی آن بدون توجه به برگزیدگان رقابت به مشاور نقش جهان پارس منتقل گردید!
اخیرا رقابت دیگری با عنوان باغ نور در جایگاه بزرگترین مجموعه فرهنگی-اداری- تجاری- اقامتی غرب تهران (که این عنوان نیز ظاهرا متعلق به پروژه آتی‌سنتر بوده که آن نیز در پی یک مسابقه محدود بی سرانجام ماند!) برگزار شده که برندگان آن به ترتیب اول جلال سالک زمان‌خانی دوم شیوا آراسته سوم
گروه «شیوه دگردیس طراحی معماری» هستند؛ امید است این یکی دیگر نمایشی نباشد!

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری