:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
مسابقه آتی سنتر، یک شوخی معمارانه و البته تاریخی!

بیش از ۳ سال از بعدازظهری می‌گذرد که نتایج بزرگترین مسابقه تاریخ مسابقات معماری ایران، اعلام شد؛ قطعات 66 و 67 شهرك قدس (غرب) با مساحتی بالغ بر چهل هزار متر مربع قرار بود بستری برای آرمیدن مجموعه‌ای با كاربری تجاری، مسكونی، توریستی و تفریحی در کنار فضای سبزی با مساحت ۶ هكتار (باغ خوردین)باشد.
محوطه ای که از جانب شرکت آتی‌ساز برای ساخت عظیم ترین پروژه تجاری، مسكونی، توریستی و تفریحی ایران با زیربنایی بالغ بر ۴۵۰۰۰۰ مترمربع، در نظر گرفته شده بود و ساخت اثر منتخب از بین ۷ اثر شرکت داده شده (از ۷ مشاور منتخب کارفرما) هنوز بلاتکلیف است. ضعف مدیریت این رقابت در زمان برگزاری بحث‌های بسیاری را به دنبال داشت.
این مجموعه قرار بود شامل بزرگترین بازار سرپوشیده تهران (شاپینگ مال)، یک هتل ۵ستاره، فضاهای مسکونی، اداری، تفریحی و تجاری باشد؛ کارفرمای این مجموعه در اقدامی منحصر بفرد با فراخواندن ۱۰ شرکت مهندسان مشاور (که بعدا به ۷ مشاور تقلیل یافت) و پرداخت ۴۰ ملیون تومان به هریک از این مشاوران توانست آنها را به شرکت در رقابتی برای طراحی این مجموعه (به شرط اینکه طرح خود را با همکاری یک شرکت غیر ایرانی ارائه کنند!)، ترغیب نماید.
هیات داوران این رقابت در روزهای اول طبق اعلام برگزارکننده شامل افرادی شاخص مانند: مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، علی‌اکبر صارمی (معمار و استاد دانشگاه)، سید رضا هاشمی، محسن مصطفوی، ایرج اعتصام، فرانچسکو دالکو (پرفسور معماری دانشگاه ونیز و میلان)و نهایتا معمار بزرگ جهانی «رم کولهاس» بود؛ چهره هایی که حضور آنها نوید یک رقابت تخصصی و سالم را می‌داد... این چهره ها یکی بعد از دیگری حذف شدند و نهایتا هیات داوران تنها با حضور سه عضو خود به قضاوت پرداخت؛ علی کرمانیان دبیر این رقابت بود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری