:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
طرح آرامگاه شمس تبریزی در هاله‌ای از ابهام!

در حالیکه که شهرداری خوی با ارسال فراخوانی برای آرونا که در تاریخ ۲۰ تیرماه جاری منتشر شد، درقالب طرح «طرح حرم تا حرم» اقدام به دعوت از طراحان برای طراحی آرامگاه شمس تبریزی کرده بود، اینروزها با اقدام نمایشی رونمایی طرحی که ادعا می‌شود به همت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و پژوهشكده ابنيه و بافت هاي فرهنگي و تاريخي تهيه شده، ثابت کرد که وقعی بر دعوت‌نامه خود نمی‌گذارد!
محمدرضا شیرازی عضو هیات علمی دانشگاه هنراسلامی و پژوهشگر دکتری معماری در آلمان در این مورد در وبلاگ خود می‌نویسد: «...چند روز پیش، به همراه جشن های 800 سالگی مولانا، شمس بیچاره نیز مورد تاییدات دولتی واقع گردیده و بر مزارش جشنی برپا شده و البته آن گونه که از تصاویر پیداست، محوطه ی آن رنگ و رویی به خود گرفته است با"ساخت 30 طاق نما، کف فرش به مساحت یک هزار و 650 متر مربع، پله بندی، نور پردازی و نصب تندیس شمس تبریزی". اما آن چه که وحشت مرا برانگیخت آن بود که طرحی هم برایش در نظر گرفته شده...».
این نویسنده معتقد است که برخوردی در خور می‌توانست با با آرامگاه شمس شکل بگیرد: «بعضی وقت ها با خودم فکر می کردم که چه خوب می شود اگر یک مسابقه جهانی بر پا شود، و طرحی عظیم و البته با کیفیت با معماری‌ای که حرفی برای گفتن داشته باشد و آن جا را تبدیل کنند به یک مرکز عظیم شمس شناسی، یا چیزی شبیه آن...».
به نظر می‌رسد که شهرداری خوی در زمینه پاسخگویی به علاقه‌مندان اندیشه این سرزمین التزام پاسخگویی داشته باشد.

پیوند مرتبط:
● فراخوان شهرداری خوی برای طراحی آرامگاه شمس تبریزی
وبلاگ طرح سوم

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری