:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
:: English Section
P اخبار
ثبت ركورد بزرگ‌ترين بتن‌ريزي پمپي كشور

علی‌اصغر کیهانی مدیر عامل شركت ايران فريمكوبا گذشت يك سال از طرح دولت براي توليد انبوه مسكن تحولات پيرامون افزايش توان توليد مسكن در كشور، نخستين آثار خود را نمايان مي‌سازد و حركت به سمت صنعتي كردن ساخت‌وسازها، نيازمند شكل‌گيري واحدهايي است كه بتوانند به صورت تيمي در يك عمليات ساختماني و بر اساس برنامه از پيش تعيين شده، عمل كنند. از جمله بخش‌هاي اصلي مسكن، موضوع تامين بتن براي بخش‌هاي مختلف سازه‌اي است.
اين در حالي است كه برنامه‌هاي انبوه‌سازي دولت به منظور تحقق اهداف توليد 5/ 1 ميليون واحد مسكوني در سال، نه در قالب تك‌سازي يا ساخت‌وسازهاي كوچك بلكه در قالب پروژه‌هاي بزرگ و انبوه‌سازي و مجتمع‌هاي بزرگ محقق مي‌شود.
پروژه‌هاي بزرگ نيز نيازمند شركت‌هاي بزرگ‌تري هستند تا بتوانند بر اساس برنامه از پيش تعيين شده و در مدت‌زمان محدود، حجم بالايي از مصالح ساختماني يا خدمات را منطبق بر استانداردهاي مربوطه با كيفيت بالا تامين كنند. آنچه پاشنه آشيل برنامه دولت براي توليد انبوه مسكن مطرح است، تعداد اندك چنين شركت‌هايي است تا بتوانند در كنار حفظ كيفيت، حجم بالايي از خدمات ساختماني را در مدت‌زمان كوتاهي انجام دهند.
تعدادي از كارشناسان دخالت‌هاي غيرمسوولانه دولت در موضوعات مختلفي از قبيل دخالت در توليد و عرضه سيمان و فولاد را يكي از دلايلي مي‌دانند كه به عنوان مانعي در برابر رشد اين دو صنعت براي شكل‌گيري واحدهاي بزرگ قلمداد كرده‌اند، بالاخص سياست‌هاي غلط دولت در بخش توزيع سيمان كه 50 سال به عنوان سدي در برابر رشد صنعت مهمي به نام بتن آماده و قطعات بتني عمل كرده است اما در اين ميان تعدادي از واحدهاي بزرگ توليد بتن آماده در كنار مشكلات فراوان تامين سيمان، سرمايه‌گذاري وسيعي براي راه‌اندازي يك واحد توليدي منطبق بر استانداردهاي جهاني داشته‌اند و مجتمع تحقيقاتي توليدي ايران فريمكو يكي از اين واحدهاست.
اين عمليات كه فونداسيون‌هاي يك پروژه مسكوني متعلق به شركت تعاوني مسكن بيمارستان البرز واقع در شهرستان كرج بود نياز به سه هزار متر مكعب بتن داشت تا به صورت پمپي اجرا شود.
شركت ايران فريمكو در 30 كيلومتري محل پروژه واقع است و به همين دليل به عنوان تامين‌كننده بتن اين پروژه انتخاب شد.
ايران فريمكو داراي هفت خط توليد بتن است و در اين عمليات تنها از چهار خط توليد بچينگ پلانت (كه ظرفيت توليد آنها چهار متر مكعب بتن در دقيقه است) استفاده شد.
همچنين در اين پروژه بيش از 1050 تن سيمان كه از كارخانجات تهران، آبيك، ساوه و فيروزكوه تامين شده بود، استفاده شده است.
لازم به ذكر است از جمله مشكلات كنترل كيفيت اين عمليات، تامين سيمان از منابع مختلف بود.
يكي از مهم‌ترين موضوعات اين عمليات انتخاب ساعت مناسب براي شروع و خاتمه عمليات بود با توجه به ترافيك عبوري جاده قديم كرج- قزوين و شهر كرج در ساعات پاياني روز پنجشنبه و جمعه انتخاب ساعت مساله مهمي به شمار مي‌آمد كه با تمهيدات لازم، اين پروژه با كمترين توقف ممكن يعني در 23 ساعت به اتمام رسيد.
در اين پروژه پنج دستگاه پمپ بتن دكل و سه دستگاه پمپ بتن ثابت بر اساس تقسيم‌بندي فونداسيون در ايستگاه‌هاي خود مستقر شدند.
همچنين دو تيم آزمايشگاهي نيز از موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و آزمايشگاه مكانيك خاك وزارت راه به صورت مشترك عمليات نمونه‌گيري از بتن‌هاي اجرا شده را به عهده داشتند.
همچنين شن و ماسه مصرفي در اين عمليات منطبق بر استاندارد ملي ايران به شماره 302 بوده و بتن ساخته شده بر اساس استاندارد ملي شماره 6044 طراحي و تضمين كيفيت شده است همچنين از نظر ضريب بالاي ايمني با مديريت اورژانس منطقه، راهنمايي و رانندگي و پليس راه هماهنگي‌هاي لازم به عمل آمده و دو كادر امداد و درماني به همراه دو پزشك در محل كارگاه مستقر بودند.همچنين در طول اجراي اين پروژه مديران شهري كرج اعم از اعضاي شوراي شهر، اعضايي از سازمان نظام مهندسي استان تهران و شهرستان كرج و تعدادي از مديران محلي از عمليات فوق بازديد كرده و اين پروژه را مورد تقدير قرار دادند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری