:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
ميدان پانزده خرداد مشهد تخریب شد


میدان ۱۵ خرداد مشهد، میدانی که به علت استقرار تیپ «ضد» قوای اشغالگر روس به سال ۱۳۲۰ در بین مردم به میدان ضد شهرت دارد، به دستور شهردار مشهد و با این استدلال که میدان سمبلی ار دوران ستم‌شاهی است، تخریب شد!
المان میانی میدات ضد، ‌توسط استاد «بوربور»، طراح بازار رضای مشهد، طراحی شده‌بود و متشكل از پنج ستون از بلند تا كوتاه بود كه در قسمت پاييني به صورت قوس به هم اتصال داشتند و از اطراف نیز دارای شیب بودند؛ با توجه به مختصات معماری شهر مشهد این میدان یکی از طرح‌های خلاقانه و سمبلیک این شهر به حساب می‌آمد.
لیدا امینیان، نویسنده معماری و معمار ساکن مشهد،‌ ضمن اشاره به اینکه گمان عمومی در مورد ایده‌شکلی المان میدان در بین اهالی، انتزاعی شکلی از آرام گرفتن آهوان نجات یافته از شکارچی، منتسب به روایتی مقدس یا تقدس عدد ۵ در باورهای متعالی بوده‌است می‌گوید: «اكثر مردم از تاريخچه و معناي ميدان بي اطلاع بودند، براي آنها اين ستون‌ها نماد ماندگار شهرنشيني مدرن بود كه از خيابان‌هاي اطراف دیدهای متفاوتی را ایجاد می‌کرد و در واقع نشانی بود که به خوانایی شهر و یافتن موقعیت جغرافیایی می‌انجامید...».
گفته‌می‌شود شهردار مشهد با این استدلال که «میدان نماد رژیم ستم‌شاهی بوده و ارزشی از نظر جامعه نداشته و بی معنی بوده است ونیز حتی با توجه به اینکه در سال ۱۳۵۴ ساخته شده قدمت تاریخی هم نداشته است» دستور تخریبی با هزینه بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان را صادر کرد تا به جای آن فضای سبز و آبنما ایجاد ‌شود. نکته عجیب دیگر اینجاست که این روزها زمزمه تخریب میدان راه آهن مشهد هم با استدلالی شبیه به آنچه اشاره شد، به گوش می‌رسد؛ برخی معتقدند نگرشی در شهرداری مشهد در حال قوت‌گیری است که مایل است هیچ اقدام معمارانه نمادگرایانه‌ای در مشهد وجود نداشته باشد!
در این بین یک مقام ارشد شهرداری مشهد که نخواست نامش فاش شود از رای زنی پیرامون طرح جدید میدان و احتمال برگزاری یک رقابت معماری برای طرح آن خبر داد. اخبار مرتبط متعاقبا اعلام خواهد شد.
پینوشت:
عکس: لیدا امینیان


P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری