:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
باوند در جیبوتی طراحی می‌کند...!


Iraj Kalantari ایرج کلانتری از مدیران یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاورشاید تا به حال نام جیبوتی به گوشتان خورده باشد اما به احتمال قریب به یقین در تشخیص محل آن (حتی اگر نقشه آفریقا را چند بار سرو ته کنید!) دچار مشکل می‌شوید؛ جیبوتی کشور صحرایی بسیار کوچکی (۲۳۰۰۰کیلومترمربع) با جمعیت کمتر از ۵۰۰ هزار نفر با رشد جمعیت بیش از ۲٪، واقع در شرق آفریقا است که در همسایگی اریتره،اتیوپی، سومالی و خلیج عدن قرار دارد.
اقتصاد جیبوتی با توجه به موقعیت استراتژیک آن بیشتر بر پایه بخش خدمات منتج از منطقه‌تجاری آزاد این کشوراست. تولید ناخالص ملی قریب ۷۰۰ میلیون دلاری درآمد سرانه حدود ۱۰۰۰ دلاری را برای جیبوتیایی ها به همراه داشته است. نرخ ۵۰٪ بی‌کاری در کنار آمار ۵۰ درصدی زندگی زیرخط فقر و نیز بودجه سالیانه دولتی کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار وضعیت چندان دلچسبی را برای این کشور متصور نمی‌کند! جیبوتی تنها ۹۰۰۰ بهره‌بردار اینترنت دارد و کابران خطوط تلفن ثابت از ۱۲۰۰۰ تجاوز نمی‌کنند!
۹۴٪ مردم در جیبوتی مسلمانند و عربی و فرانسه زبان رسمی این کشور است.
در این میان اما ایرج کلانتری از مدیران یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاور معماری، باوند، راه جیبوتی را خوب می‌شناسد و البته اینروزها در جیبوتی مشغول مذاکره برای طراحی پارلمان این کشور فقیر است!
کلانتری که پیش از این از جانب یک نهاد غیر رسمی به عنوان معمار سال ایران انتخاب شده، همواره جویای کارفرماهایی است که برای وی حق خلاقیت و به اصطلاح معمار مولف بودن قایل شوند. امیدواریم با کارفرمایان آفریقایی به نتیجه برسد و روزهای پرکار باوند پرکارتر شود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری