:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P اخبار
کیفیت ساختمان، تعامل یا تعارض نهادها!

Azar Mohajer آذر مهاجرروز سه شنبه در همایش «مسکن و فردا شهر فردا » به نکاتی اشاره شد که توجه به آنها بخصوص با یک حساب سر انگشتی ساده، گویای وضعیت تولید و عرضه معماری در کشور نیز هست. در این همایش منوچهر خواجه دلويي، معاون امور مسكن و ساختمان وزارت مسكن و شهرسازي با بيان اين كه يك سوم سرمايه ثابت در اقتصاد كشور مربوط به بخش مسكن است و حجم سرمايه‌گذاري در بخش مسكن بدون احتساب قيمت زمين در برنامه چهارم توسعه 60 هزار ميليارد تومان خواهد بود، گفت: هفت درصد توليد ناخالص ملي به بخش مسکن احثصاص دارد، لذا پرداختن به ابعاد كمي اين بخش نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.
و نکته جالب تر این که بنا به اظهارات این شخص مسئول، در طول برنامه سوم 2/2 ميليون واحد مسكوني در كشور احداث شده است كه 800 هزار واحد از اين واحدها به دليل فقدان كيفيت دوباره‌سازي شده‌اند. يعني حدود يك سوم از واحدهاي ساخته شده در برنامه سوم به جمع واحدهاي جديد اضافه نشده است!
با توجه به برنامه ریزی های دولت در طول برنامه چهارم لازم است 1/3 ميليون واحد شهري و يك ميليون واحد روستايي با طول عمری بیشتر از طول عمر فعلی ساختمانها، ساخته شود تا ميزان صرفه‌جويي و بهره‌وري ملي در اين مقوله افزايش یابد. منوچهر خواجه دلويي، در حالی که شهردار تهران ماده 33 قانون نظام مهندسی را رد کرده، به اقداماتي كه در گذشته صورت گرفته و از آن جمله به آيين‌نامه ماده 33 قانون نظام مهندسي و نتیجه آن كه ساخت و سازهاي كيفي‌تر است اشاره كرد!
معاون امور مسكن و ساختمان وزارت مسكن و شهرسازي،اضافه کرد: از اين پس تمام ساختمان‌هايي كه در كشور احداث مي‌شوند بايد داراي شناسنامه فني و ملكي و هويت بوده كه با اين روند آشفتگي فعلي كه در بازار ساخت و ساز وجود دارد، سر و سامان مي‌گيرد و بازار مسكن اصلاح خواهد شد.
خواجه دلويي همچنین با اشاره به آيين‌نامه نظارت بر استاندارد اجباري مصالح ساختماني، بيان كرد: از اين پس هرگونه مصالح ساختماني در فرآيند توليد و مصرف مورد نظارت و ارزيابي قرار خواهند گرفت كه مجموع اين اقدامات موجب افزايش كيفيت ساخت و ساز خواهد شد. از امسال وزارت مسكن تنها ساخت و سازهايي را مورد حمايت قرار مي‌دهد كه مقررات ملي ساختمان در اين ساخت و سازها رعايت شود.
معاون امور مسكن و ساختمان وزارت مسكن و شهرسازي تصريح كرد: پنجم دي‌ماه هر سال نيز مقارن با زلزله بم روز مقررات ملي ساختمان و روز كيفيت ساختمان نام‌گذاري مي‌شود كه در اين روز كار كيفي‌سازي در صنعت ساختمان ارزيابي مي‌شود و تصويب لايحه بیمه ساختمان توسط دولت نیز به كنترل ساخت و ساز در کشور ختم خواهد شد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری