:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
:: English Section
P اخبار
ابرخشت در پاکستان

پروفسورنادرخليلي كه تحصيلات اصلي خود را در تركيه به انجام رسانده، شخصيتي ويژه است.زمستان دو سال پیش بود که نادر خلیلی (برنده اخیر جایزه آقاخان) با پيشنهاد جالبش در روزنامه اينديپندنت، « ۱۰۰۰سرباز و ۱۰۰ دانشجوي معماري در اختيار من قرار دهيد، ما بم را دوباره خواهيم ساخت...»، فرصتی جدید را برای بازسازی شهر زلزله‌زده بم، اندکی بعد از زلزله مطرح کرد؛ مصاحبه‌هاي او با خبر گزاري ها و روزنامه هاي معتبر دنيا و بيانيه‌اش در مورد بم (در سايت رسمي موسسه كل‌ارث(ww.calearth.org)هنوز در دسترس است!
پايه و اساس ساختاري سيستم «ابرخشت» بر كيسه هاي شني با درازاي قابل تنظيم قرار گرفته است.
نظریات وی در مورد بم از طرف وزارت مسکن وقت جدی گرفته نشد و حتی يكي از معاونين مركز تحقيقات ساختمان و مسكن (که هم اکنون نیز در این سمت به خدمت مشغولند!)در نامه اي به رد روش «ابرخشت» ‌پرداخت، و با عبارت «ابتدايي و در شرايط فعلي چندان در خور توجه نیست»، این فرصت را از خلیلی گرفت!
اما اینبار ظاهرا دولت پاکستان بعد از زلزله مهیب اخیر، روش خلیلی را جدی گرفته و قراردادی را جهت مجموعه‌ای بزرگ از بناهای ساخته شده از گنبد‌های ابرخشتی با خلیلی منعقد کرده‌است. هومن فضلی نماینده موسسه کل‌ارث هفته آینده جهت آموزش نیرو‌های پاکستانی در پاکستان خواهد بود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری